monitorchinskiMonitor Chiński (6/2021). W czerwcu uwagę komentatorów przykuł szczyt G7 i powołanie inicjatywy 3BW, alternatywnej wobec Pasa i Szlaku oraz dyskusje nad utrzymaniem ,,wilczego” kursu chińskiej dyplomacji. W kontekście Europie Środkowo-Wschodniej należy odnotować targi 16+1 w Ningbo, rosnące kontrowersje wokół budowy filii Uniwersytetu Fudan w Budapeszcie oraz informacje na temat nacisków politycznych Chin na Ukrainę w kontekście dostaw szczepionek. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (5/2021). W maju poinformowano, że ludność Chin rośnie najwolniej od 60 lat i ogłoszono koniec polityki „dwóch dzieci”, a Unia Europejska zawiesiła prace nad umową inwestycyjną z ChRL. W Europie Środkowo-Wschodniej Litwa opuściła format 17+1, a Chiny przeprowadziły dyplomatyczną ,,akcję ratunkową”, która ma ocalić 16+1 przed rozpadem. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (4/2021). W kwietniu Chiny nałożyły rekordową karę na imperium Jacka Ma, kontynuowały dyplomację szczepionkową i z niepokojem obserwowały konsolidowanie się wspólnego frontu amerykańsko-japońskiego. W Europie Środkowo-Wschodniej Czarnogóra wróciła do rozmów z Chinami na temat zadłużenia, Węgry zablokowały wspólne oświadczenie UE krytykujące politykę Pekinu wobec Hongkongu i podpisały z Chinami umowę kredytową na budowę kampusu Uniwersytetu Fudan w Budapeszcie. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (3/2021). Do najważniejszych wydarzeń w marcu należało dyplomatyczne starcie na Alasce, „dwie sesje” i unijno-chińskie sankcje wzajemne wokół sytuacji w Xinjiangu. W Europie Środkowo-Wschodniej waży się przyszłość formatu 17+1, odbyła się wizyta ministra obrony ChRL, a Serbia dzięki pomocy chińskiego „patrona” prowadzi własną dyplomację szczepionkową. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (2/2021). W lutym w państwach zachodnich rozgorzała dyskusja nt. chińskich represji wobec mniejszości muzułmańskich w Xinjiangu, które coraz częściej są ujmowane w kategoriach ludobójstwa, w ChRL ruszyła nowa kampania nt. historii KPCh, a gospodarka odnotowuje rekordowe nadwyżki na rachunku bieżącym. W Europie Środkowo-Wschodniej informacje zdominował szczyt formatu 17+1 w Pekinie oraz chińska dyplomacja szczepionkowa. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (1/2021). W styczniu Xi Jinping w Davos próbował przekonać świat do chińskiego modelu multilateralizmu, a Stany Zjednoczone zaczęły ofensywnie odpowiadać na chińskie pożyczki rozwojowe w Ameryce Łacińskiej. W Europie Środkowo-Wschodniej ChRL wzmogła działania dyplomatyczne przed szczytem 17+1, Czechy wykluczyły Chiny z rozbudowy elektrowni jądrowej, a Rumunia z projektów infrastrukturalnych; Serbia i Węgry zdecydowały się na chińskie szczepionki. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

Archiwum: Monitor Chiński 2020, Monitor Chiński 2019, Monitor Chiński 2018, Monitor Chiński 2017, Monitor Chiński 2016