201906.25
0

FocusOSA #98: Korea Południowa w EŚW

Polska i Węgry obchodzą w tym roku 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych z Republiką Korei. Dla obu państw jest to okazja do wytyczenia nowego kierunku relacji z Koreą Południową na kolejną dekadę. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na mające miejsce w maju spotkania biznesowe, które wskazują, że zarówno Polska, jak i Węgry stawiają na współpracę z Koreą Południową w sektorach elektromobliności i innowacji.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu w zeszłym miesiącu zorganizowała w Seulu forum biznesowe Polska-Korea. Wydarzenie miało na celu wymianę poglądów oraz rozwijanie kontaktów handlowych i inwestycyjnych w środowisku przedstawicieli biznesu i administracji obu krajów, a wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele najważniejszych koreańskich agencji handlowych, takich jak KOTRA, KOIMA czy FKI. Najważniejszym punktem wydarzenia była prezentacja raportu „Polska, kraj możliwości, elektromobilności i innych sektorów w sercu Europy”, który ma na celu wskazanie południowokoreańskim inwestorom najbardziej perspektywicznych sektorów w polskiej gospodarce. Warto zauważyć, że współpraca gospodarcza jest najmocniej rozwijanym elementem stosunków dwustronnych niemal od samego początku nawiązania relacji dyplomatycznych. W 1995 roku dziś już rozwiązany koncern Daewoo otworzył w Polsce jedną ze swoich fabryk samochodów. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej oraz NATO, a także nawiązanie strategicznego partnerstwa z Koreą Południową przyczyniło się do wzmocnienia współpracy gospodarczej. Obecnie koło 260 koreańskich firm działa na terytorium Polski, co czyni Republikę Korei jednym z największych inwestorów zagranicznych spoza UE. Dla południowokoreańskich inwestorów atrakcyjna jest nie tylko przynależność Polski do znaczących organizacji międzynarodowych, ale także zalety logistyczne, wysokie kompetencje kadry technicznej, dostęp do poddostawców oraz do centrów innowacyjnych. Ponadto duże koreańskie inwestycje takich firm jak LG Chem przyciągają także mniejszych inwestorów. Działalność Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która niedawno otworzyła biuro regionalne w Seulu również sprzyja inwestycjom: przy wsparciu PAIH w Polsce zostało zrealizowanych ponad 50 projektów w sektorach motoryzacyjnych i elektronicznych.

Forum biznesowe Polska-Korea w Seulu było okazją, aby zachęcić południowokoreańskie firmy do realizacji nowych projektów infrastrukturalnych (jak Centralny Port Komunikacyjny), nieruchomościowych, finansowych oraz ICT w Polsce. Ponadto Polska zamierza dalej przyciągać inwestycje w sektorze elektromobilności, aby wraz z koreańskimi inwestorami odpowiedzieć na wyzwania środowiskowe i przyczynić się do rewolucyjnej zmiany technologicznej w motoryzacji. Przedstawiono także atrakcyjne oferty zachęt inwestycyjnych w postaci jednych z najniższych ulg podatkowych wśród krajów OECD oraz wyższy zwrot z inwestycji niż średnia UE. Szczególnie ciekawa wydaje się Polska Strefa Inwestycji, która oferuje zwolnienia z podatku CIT przez okres do 15-lat, jednocześnie umożliwiając inwestorom wybranie lokalizacji niemal w całej Polsce, a nie tylko w strefach ekonomicznych. Nie bez znaczenia pozostają także fundusze unijne wspierające działalność badawczo-rozwojową.

Co ciekawe, w ubiegłym miesiącu dwie polskie firmy wzięły udział w międzynarodowych targach w Pjongjangu. Nie oznacza to jednak, że będziemy się aktywnie włączać w działania biznesowe w Korei Północnej. Zgodnie z deklaracjami: PAIH nie prowadzi działań na rynku północnokoreańskim, a polskie MSZ i Ambasada nie uczestniczyły w organizacji wyjazdu polskich firm na targi. MSZ podkreśliło, że obecnie nie są utrzymywane relacje gospodarcze z Pjongjangiem ze względu na sankcje nałożone na KRLD przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Dalszy rozwój współpracy z Pjongjangiem, zarówno w sferze gospodarczej, jak i politycznej ma być uzależniony od denuklearyzacji KRLD, a także przestrzegania przez północnokoreańskie władze norm prawa międzynarodowego, w tym praw człowieka.

W maju także Węgrzy omówili z Koreańczykami możliwości dalszego rozwoju współpracy. Z okazji 30. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych w Budapeszcie odbyło się seminarium „Smart Mobility for Smart City”, współorganizowane przez Ambasadę Republiki Korei oraz Korean Transport Institute (KOTI) i węgierski Institute for Transport Sciences. Wydarzenie otworzył Ambasador Korei Południowej Choi Kyu-sik, a także Minister Innowacji i Technologii László Palkovics oraz przewodniczący parlamentarnej grupy przyjaźni koreańsko-węgierskiej László L Simon. Wydarzenie było okazją do wymiany poglądów ekspertów oraz przedsiębiorców na temat nowoczesnych rozwiązań motoryzacyjnych. Ponadto instytuty KTI oraz KOTI podpisały porozumienie, na mocy którego będą współpracować w dziedzinie przemysłu motoryzacyjnego, elektromobilności oraz inteligentnych miast. W ostatnich latach współpraca gospodarcza między Seulem a Budapesztem stała się ściślejsza w kilku dziedzinach związanych z innowacjami, czyniąc Koreę Południową drugim najważniejszym inwestorem na Węgrzech.

Analizując relacje gospodarcze z Koreą Południową należy podkreślić, że czwarta rewolucja przemysłowa wyznacza nowy kierunek współpracy między Polską, Węgrami a Koreą Południową. Dotychczas kojarzona z AGD i elektroniką, Korea Południowa staje się jednym z najważniejszych inwestorów w sektory innowacyjne w Europie Środkowo-wschodniej.