201809.23
1

FocusOSA #38: Korea Południowa w EŚW

Południowokoreańskie firmy z sektora energetycznego coraz bardziej interesują się rynkiem Europy Środkowo-wschodniej. W ostatnich miesiącach zarząd Korea Hydro & Nuclear Power Corporation (KHNP) nie szczędził działań, aby przekonać Czechy do współpracy. Ponadto w Seulu powstało konsorcjum energetyczne, które ma celu aktywnie działanie na rynkach Europy Środkowej. Poszukiwanie przez południowokoreańskie firmy (zarówno państwowe, jak i prywatne) możliwości eksportu w dziedzinie energii jądrowej może być odpowiedzią na rządowe plany zmniejszenia zapotrzebowania na ten typ energii w samej Korei Południowej.

Państwowa spółka KHNP w sierpniu rozpoczęła działania mające na celu zaistnienie w świadomości czeskiej społeczności. Prezes KHNP Chung Jae-hoon w dniach 15-17 sierpnia odwiedził Pragę, gdzie przeprowadził szereg spotkań, mających na celu promocje współpracy z czeskimi partnerami. Zostało podpisane memorandum między KHNP a dostawcą usług energetycznych w Czechach UJV Rez, na mocy którego obie spółki  będą rozwijać współpracę. Jednak działania KHNP nie ograniczyły się do spotkań ze środowiskami bezpośrednio zajmującymi się energetyką. Prezes Chung Jae-hoon prowadził rozmowy na temat realizacji wspólnych projektów również z władzami lokalnymi w Dulkowanach, gdzie już znajduje się elektrownia jądrowa. Ponadto spółka zamierza wzmocnić współpracę z różnymi czeskimi instytucjami w celu promocji koreańskiej technologii jądrowej. Co ciekawe, KHNP zaangażowała się także w działalność charytatywną, wspierając lokalne projekty napraw obiektów sportowych czy opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

Pod koniec ubiegłego  miesiąca KHNP zawiązało konsorcjum z Daewoo Engineering & Construction oraz Doosan Heavy Industries & Construction, którego celem jest tylko i wyłącznie wygranie przetargów w Czechach i Polsce. Do końca 2019 roku zarówno Warszawa, jak i Praga mają wybrać najciekawsze oferty dotyczące budowy elektrowni jądrowych w Żarnowcu, Choczewie i Temelinie. Do konsorcjum prawdopodobnie dołączą także koreańskie spółki: Korea Electric Power Corporation (Kepco), Kepco Engineering & Construction Corporation oraz Kepco Nuclear Fuel Corporation.

Te działania są pośrednio odpowiedzią na zapowiedzi administracji o zmniejszeniu ilości elektrowni jądrowych. Plan ten zapowiedziany przez prezydenta Moon Jae-ina jest powoli realizowany poprzez zwiększanie importu gazu oraz węgla. Jednocześnie minister handlu, przemysłu i energii spotkał się z dwiema państwowymi spółkami (KHNP oraz Kepco), aby omówić strategię wygrania przetargu w Arabii Saudyjskiej na budowę dwóch reaktorów jądrowych. Spółki energetyczne nie ograniczają się jednak do umów zawieranych między rządami i same poszukują inwestycji w Europie. Oprócz Czech i Polski, wśród potencjalnych partnerów południowokoreańskich firm znalazła się Rumunia. W lipcu zarząd KHNP spotkał się z prezesem państwowej spółki Nuclearelectrica Cosminem Ghitą. Obie firmy przygotowują wspólnie projekt budowy elektrowni jądrowej w Cernavodă.

Działania firm koreańskich wpisują się w coraz większe zainteresowanie podmiotów azjatyckich w tym chińskich. Chiny (China Genral Nuclear Power Group) już podpisały umowę z Rumunią na budowę dwóch reaktorów. Chiny oraz Rosja są także zainteresowane budową reaktorów w Czechach, a w Wielkiej Brytanii Korea rywalizuje z Japonią. Z tych powodów południowokoreańskie firmy dokładają wszelkich starań, aby jak najszybciej zaistnieć w Europie. Udana współpraca z jednym z państw może mieć wpływ na pozostałe kraje w tym regionie: KHNP i Kepco dzięki sprawnej realizacji projektu dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich przyciągnęły uwagę Arabii Saudyjskiej. W obliczu zamykania elektrowni jądrowych na terenie Korei Południowej, firmy zamierzają rozwijać technologię zagranicą: obecnie na Bliskim Wschodzie. Europa Wschodnia może więc wiele zyskać na wejściu południowokoreańskich spółek na jej rynek.