201801.19
2

FocusOSA #13: Korea Południowa w EŚW

Korea Południowa coraz bardziej interesuje się regionem Europy Środkowo-Wschodniej. W grudniu ubiegłego roku południowokoreańskie delegacje odbyły oficjalne wizyty w Czechach i Serbii. Natomiast Bułgaria podsumowała współpracę gospodarczą z Koreą Południową, która w ostatnim czasie została zintensyfikowana. Do kluczowych obszarów, którymi interesuje się strona południowokoreańska w tej części Europy należy zaliczyć energetykę jądrową, technologie ICT oraz innowacje.

W grudniu odbyło się 3. Koreańsko-Czeskie Forum Przyszłości. Podczas tego corocznego wydarzenia przedstawiciele organizacji pozarządowych obu państw wymienili poglądy na temat kierunków dalszej współpracy. Rząd południowokoreański reprezentowany był przez ambasadora Moon Seung-hyuna, który wraz z uczestnikami forum spotkał się z przewodniczącym czeskiego senatu Milanem Štěchem.  U podstaw spotkania legło zainteresowanie sektorem energetyki jądrowej w Czechach. W lipcu minister energetyki Korei Południowej Paik Un-gyu ogłosił, plan wsparcia i promocji sprzedaży reaktorów jądrowych za granicą. Paradoksalnie jest to związane z polityką prezydenta Moon Jae-in, który dąży do zmniejszenia wykorzystania energetyki jądrowej w kraju. Takie spółki jak Korea Electric Power Corp. (KEPCO) szukają rynków za granicą. Na początku grudnia minister Paik spotkał się z nowym czeskim premierem Andrejem Babišem, by omówić rozwój współpracy gospodarczej, przemysłowej i energetycznej. Premier Babiš obiecał, że strona czeska rozważy południowokoreańską ofertę współpracy. W tym samym miesiącu działania rządu zostały wsparte przez państwową spółkę Korea Hydro &Nuclear Power Co. (KHNP), która aktywnie promowała swoje produkty w Czechach. Sukcesem wizyty ministra Paika w Czechach było podpisanie z czeskim Ministerstwem Przemysłu i Handlu porozumienie o zwiększeniu dwustronnej współpracy w zakresie energetyki jądrowej i wymiany ekspertów w tej dziedzinie.

W 2019 roku przypada 30. rocznica ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Serbią i Koreą Południową. Do tego czasu strona południowokoreańska chciałaby zwiększyć dynamikę współpracy z Belgradem. Sukces na okrągłą rocznicę jest w zasadzie konieczny. W grudniu południowokoreańska delegacja Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Ziemi, Infrastruktury i Transportu spotkała się z czołowymi przedstawicielami serbskiego rządu. Głównym polem współpracy między obydwoma państwami ma być gospodarka i innowacje. Strona serbska liczy na południowokoreańskie inwestycje, które przyczynią się do pobudzenia gospodarki i stworzenia nowych miejsc pracy. Korea Południowa, znana z bycia liderem w sektorze innowacji i ICT, jest pożądanym partnerem dla państw, które chcą rozwijać te sektory. Otwarcie Centrum Informacyjnego w Serbii miało na celu zwiększenie dostępu tego państwa do technologii cyfrowych. Z usług instytucji będą mogli skorzystać serbscy urzędnicy, by podnieść swoje kwalifikacje w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

W Bułgarii grudzień był miesiącem podsumowań. Bułgarska Izba Handlowa doceniła wkład południowokoreańskiego ambasadora ShinBu-nama w rozwój dwustronnych relacji gospodarczych. Ambasador Shin został także wybrany pierwszym honorowym przewodniczącym Izby Handlowej. W 2017 roku doszło do wielu spotkań między przedstawicielami rządów i środowiska biznesowego obu państw. W październiku Bułgarię odwiedził premier Lee Nak-yon, który zapowiedział utworzenie wspólnego komitetu ds. współpracy gospodarczej i przemysłowej. Kilka miesięcy wcześniej delegacja bułgarskiego parlamentu spotkała się w Seulu z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Republiki Korei. Celem wizyty bułgarskich parlamentarzystów w Korei było zwiększenie współpracy w sektorze kultury i edukacji. Choć nie doszło do podpisania żadnych znaczących umów, oba państwa liczą, że w 2018 roku dojdzie do zwiększenia dynamiki dwustronnej współpracy.

Korea Południowa jak należy wnosić z omówionej aktywności próbuje znaleźć swoje miejsce w Europie Środkowej. Jak się wydaje z perspektywy pięciu lat format 16+1 – współpracy z Chinami działa stymulująco na innych partnerów z Azji Wschodniej. Na tym państwa regionu mogą sporo ugrać.