Monitor Koreański (12/2024). Grudzień w Korei Południowej był zdominowany przez kryzys polityczny, wywołany wprowadzeniem stanu wojennego przez prezydenta Yoon Suk-yeola. Decyzja ta doprowadziła do masowych protestów, wniosku o impeachment prezydenta, dymisji wysokich rangą urzędników, w tym ministra spraw wewnętrznych i ministra obrony, a także do bezprecedensowego nakazu aresztowania urzędującego prezydenta, oskarżanego o zamach stanu. W tym miesiącu Korea Północna nie podjęła prowokacyjnych działań, a relacje z Europą Środkowo-Wschodnią ograniczyły się do bieżących działań dyplomatycznych ambasadorów. Więcej informacji z grudnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Koreański (11/2024). W listopadzie w stolicy odbyły się liczne protesty antyrządowe. Lider opozycyjnej Partii Demokratycznej, Lee Jae-myung, został skazany za składanie fałszywych oświadczeń w trakcie kampanii prezydenckiej. Natomiast prezydent Yoon Suk-yeol uczestniczył w szczytach APEC i G20. Mimo kontrowersji związanych z ceremonią upamiętniającą ofiary przymusowej pracy w kopalni Sado rząd nie zmienił polityki względem Japonii. Ponadto wzrosła liczba spotkań wysokiego szczebla z Chinami. Możliwości wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją zostały omówione przez Seul i Kijów. Jednocześnie zdementowano pogłoski o chęci wysłania żołnierzy południowokoreańskich do Ukrainy. Liczba prowokacji północnokoreańskich po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich znacznie zmalała. Więcej informacji z listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Koreański (10/2024). W październiku zostały potwierdzone doniesienia o obecności północnokoreańskich żołnierzy w Rosji. Do eskalacji napięcia w relacjach międzykoreańskich doprowadziło także wysadzenie części przygranicznych dróg przez KRLD. Prezydent Yoon Suk-yeol uczestniczył w szczycie ASEAN. W polityce krajowej rząd skupił się na inicjatywach mających na celu zwiększenie wskaźnika dzietności. W tym miesiącu odbyła się wizyta państwowa prezydenta Andrzeja Dudy w Korei Południowej. Więcej informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Koreański (9/2024). We wrześniu doszło do spotkania liderów największych partii politycznych, co nie przyniosło jednak przełomu przy pracach Zgromadzenia Narodowego. W Seulu odbył się szczyt z udziałem premiera Japonii Kishidy Fumio. W kontekście relacji z Europą Środkowo-Wschodnią wrzesień upłynął pod znakiem zacieśniania partnerstwa strategicznego z Polską, Czechami i Słowacją. Na arenie międzynarodowej Korea Południowa podkreślała znaczenie multilateralizmu, a także wyraziła zaniepokojenie rosnącą współpracą wojskową Rosji i Korei Północnej. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Koreański (7-8/2024). W lipcu i sierpniu prezydent Yoon Suk-yeol uczestniczył w szczycie NATO w Waszyngtonie. Korea Południowa i USA podpisały wytyczne dotyczące nuklearnego odstraszania. Rząd przedstawił nową politykę handlową, która zakłada rozszerzenie umów o wolnym handlu z rynkami wschodzącymi w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Rozpoczęto program pilotażowy sprowadzania certyfikowanego opiekunek z Filipin, co ma być odpowiedzią na kryzys demograficzny. W relacjach z Europą Środkowo-Wschodnią nadal rozwijana jest współpraca w sektorach obronnym i energetycznym. Rumunia podpisała kontrakt z Hanwha na zakup haubic K9, zaś Czechy wybrały Korea Hydro & Nuclear Power jako realizatora projektu elektrowni jądrowej. Relacje międzykoreańskie pozostały napięte: Korea Północna kontynuowała prowokacje z użyciem balonów wypełnionych śmieciami, a Korea Południowa wznowiła nadawanie propagandowych komunikatów oraz ćwiczenia wojskowe w strefie przygranicznej. Całość informacji z lipca oraz sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Koreański (6/2024). W czerwcu Korea Południowa zacieśniała relacje z państwami bogatymi w mineralne surowce krytyczne. W tym celu zorganizowała szczyt Korea-Afryka, a prezydent Yoon Suk-yeol odwiedził państwa Azji Centralnej. Seul postawił także na rozwój współpracy trójstronnej z USA i Japonią oraz dwustronnej z Chinami. W Pjongjangu odbył się szczyt rosyjsko-północnokoreański, który zakończył się podniesieniem statusu dwustronnych relacji. Minister obrony rozmawiał w Polsce i Rumunii o dalszym rozwoju współpracy w sektorze obronności. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Koreański (5/2024). W maju przypadła druga rocznica inauguracji kadencji prezydenta Yoon Suk-yeola. W Seulu odbył się trójstronny szczyt z udziałem Japonii i Chin. Umowa o Kompleksowym i Rozszerzonym Partnerstwie (CEPA) została podpisana przez Koreę Południową i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kolejna północnokoreańska próba wystrzelenia satelity szpiegowskiego zakończyła się niepowodzeniem. Pjongjang rozpoczął nowe prowokacyjne działania w postaci przesyłania balonów ze śmieciami do Korei Południowej. Współpraca gospodarcza została omówiona przez szefów MSZ Korei Południowej i Słowacji. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Koreański (4/2024). W kwietniu odbyły się wybory parlamentarne, które wygrała Partia Demokratyczna. Prezydent Yoon Suk-yeol spotkał się z szefem opozycyjnej partii, Lee Jae-myungiem – obie strony nie osiągnęły porozumienia w sprawie kluczowych reform. Korea Południowa omówiła rozwój współpracy w sektorze przemysłu obronnego z Polską i Rumunią. Rozpoczęły się negocjacje w sprawie podziału kosztów stacjonowania amerykańskich wojsk w Korei Południowej. Relacje międzykoreańskie pozostają zamrożone. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Koreański (3/2024). W marcu lekarze stażyści kontynuowali protest, który wywołał kryzys w służbie zdrowia. Szerokim echem odbiła się nominacja na ambasadora byłego ministra obrony Lee Jong-seopa pomimo prowadzonego w jego sprawie śledztwa antykorupcyjnego. Polityka wewnętrzna była skupiona wokół kampanii wyborczych związanych z kwietniowymi wyborami parlamentarnymi. W relacjach z Europą Środkowo-Wschodnią Korea Południowa postawiła na rozwój instytucji finansowych, mających wspierać południowokoreańskie firmy w regionie. W relacjach z Koreą Północną prezydent Yoon Suk-yeol ogłosił konieczność przygotowania nowej strategii zjednoczeniowej, uwzględniającej ochronę praw człowieka. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Koreański (2/2024). W lutym doszło do przedwyborczego przetasowania na scenie politycznej – utworzenia koalicji mającej stanowić trzecią siłę przeciwko dwóm największym partiom, która rozpadła się po 11 dniach. Poparcie dla prezydenta Yoon Suk-yeola wzrosło w związku z twardym stanowiskiem rządu wobec strajku lekarzy oraz obietnicom poprawy rozwoju regionalnego. W relacjach dwustronnych zaznaczył się dalszy rozwój partnerstwa strategicznego z państwami Bliskiego Wschodu. Bułgaria wyraziła zainteresowanie zakupem koreańskiej broni. Relacje międzykoreańskie pozostają napięte – w lutym władze KRLD skupiły się na usuwaniu przejawów polityki zjednoczenia z przestrzeni publicznej i mediów. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Koreański (1/2024). Na początku stycznia lider Partii Demokratycznej Lee Jae-myung został zaatakowany przez nożownika. Pierwsza dama Kim Keon-hee znalazła się w centrum skandalu korupcyjnego. Na scenie politycznej pojawiły się nowe partie, mające być „trzecią siłą” w kwietniowych wyborach. W Europie Środkowo-Wschodniej Korea Południowa promowała swój atom. Korea Północna zintensyfikowała wrogą retorykę oraz nasiliła prowokacje. Korea Południowa podniosła na arenie międzynarodowej kwestię ochrony praw człowieka w odniesieniu do osób uciekających z Korei Północnej. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.