Monitor Chiński (10/2024). W październiku Komisja Europejska uzyskała zgodę na podwyższenie ceł na samochody elektryczne ,,made in China", w Kazaniu odbył się 16. szczyt BRICS; a minister Wang Yi rozmawiał z szefami dyplomacji Izraela i Iranu. W Europie Środkowo-Wschodniej Słowacja potwierdziła ,,skręt wobec Chin", w Czechach trwa lobbying Huawei wśród parlamentarzystów, a przedstawiciel prezydent RP odwiedził Chiny. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Chiński (9/2024). We wrześniu w Pekinie odbył się pierwszy od 2018 r. szczyt przywódców FOCAC. Chiny zacieśniają współpracę wojskową z Rosją i chcą eksportować swój model bezpieczeństwa wewnętrznego. W Europie Środkowo-Wschodniej zacieśnia się współpraca chińsko-serbska w polityce wewnętrznej, a Ukraina krytykuje chińsko-brazylijski ,,plan pokojowy". Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Chiński (7-8/2024). Głównymi wydarzeniami w lipcu i sierpniu były III Plenum i zaangażowanie Chin w koncyliację pomiędzy Fatahem i Hamasem. W Europie Środkowo-Wschodniej weszła w życie chińsko-serbska FTA, a KPCh zaktywizowała dyplomację partyjną wobec państw regionu. Całość informacji z lipca i sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Chiński (6/2024). W czerwcu Ukraina zaczęła po raz pierwszy krytykować Chiny za torpedowanie jej wysiłków pokojowych, a UE nałożyła dodatkowe cła na samochody elektryczne produkowane w Chinach. W Europie Środkowo-Wschodniej sfinalizowano rekordową chińską inwestycję na Słowacji, prezydent Duda odbył wizytę w Chinach, a Węgry i Serbia zacieśniają współpracę z KPCh. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.