2018
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (11/2018). W listopadzie nastąpiła zmiana polityki japońskiej względem zakończenia sporu terytorialnego z Rosją. W kwestii denuklearyzacji KRLD, Stany Zjednoczone wyszły z inicjatywą nawiązania kontaktów z Moskwą. Natomiast między Japonią a Białorusią coraz aktywniej rozwija się współpraca regionalna. Całość informacji z listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (10-11/2018). Najważniejszymi wydarzeniami w październiku i listopadzie było zainteresowanie Chin w budowę ukraińskiego hubu logistycznego przy granicy z UE, park przemysłowy Great Stone w okolicach Mińska podczas China International Import Export został kołem zamachowym dla dalszej współpracy inwestycyjnej na Białorusi, m.in. w SSE Bremino-Orsha a we współpracy chińsko-rosyjskiej na pierwszy plan wysuwa się rozwój współpracy w branży innowacji. Całość informacji z października i listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (10/2018). W październiku odbyły się japońsko-ukraińskie konsultacje w kwestii bezpieczeństwa. W tym miesiącu Japonia poszukiwała także możliwości inwestycyjnych na Ukrainie i Białorusi. Natomiast władze KRLD zintensyfikowały relacje z Moskwą, aby wzmocnić swoją pozycję przed szczytem Trump-Kim. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (9/2018). We wrześniu Chiny przedstawiły plan zaangażowania się w budowę elektrowni wiatrowej na Ukrainie, z Białorusi wyruszył pierwszy skład cargo, który trafił do Chongqingu a Chiny i Rosja planują wdrożenie projektów o wartości 100 mld USD. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (9/2018). We wrześniu doszło do kolejnego spotkania prezydenta Rosji i premiera Japonii. W relacjach z Białorusią kontynuowane były działania na rzecz współpracy regionów obu państw. W tym miesiącu przewodnicząca rosyjskiej Rady Federacji odwiedziła Pjongjang. Natomiast we Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku udział wzięły delegacje z obu Korei, wyrażając nadzieję na rozpoczęcie trójstronnych projektów z Rosją. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (8/2018). W sierpniu Ukraina przedstawiła kosztowny plan rozwoju sieci kolejowej w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku, na Białoruś dotarli pierwsi chińscy turyści w ramach ruchu bezwizowego a w stosunkach chińsko-rosyjskich doprecyzowano szczegóły kluczowego projektu infrastrukturalnego. Całość informacji z sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (8/2018). W sierpniu Japonia ogłosiła, że planuje w przyszłym roku zwiększyć współprace dyplomatyczną z Białorusią. Tokio rozpoczęło także testowanie nowego szlaku gospodarczego, który ma wykorzystywać potencjał Kolei Transsyberyjskich. W tym miesiącu pojawiły się także kolejne doniesienia o naruszaniu sankcji wobec KRLD przez Rosję, a Moskwa wstrzymała publikację raportu w sprawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2006 roku. Całość informacji z sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (7/2018). W lipcu otwarto Biuro Promocji Handlu i Inwestycji inicjatywy Pasa i Szlaku w Kijowie, Białoruś nawiązała współpracę regionalną z prow. Liaoning a w stosunkach chińsko-rosyjskich zainaugurowano dostawy LNG z wykorzystaniem Północnego Szlaku Morskiego. Całość informacji z lipca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (6-7/2018). W czerwcu Japonia uczestniczyła w międzynarodowej konferencji dotyczącej reform na Ukrainie, nadal wykazując wsparcie dla odbudowy wschodnich regionów tego państwa. Denuklearyzacja KRLD stała się istotnym tematem ministerialnych spotkań na linii Tokio – Moskwa. Deeskalacja napięcia na Półwyspie Koreańskim po szczycie Trump – Kim stworzyła dla Moskwy i Seulu perspektywy intensyfikacji współpracy gospodarczej z Pjongjangiem. Całość informacji z czerwca i lipca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (6/2018). W czerwcu na Ukrainie odbyło się 2. ukraińsko-chińskie forum współpracy gospodarczej. W stosunkach chińsko-białoruskich w przeddzień szczytu SOW doszło do spotkania Łukaszenko-Xi, a w Rosji zatwierdzono budowę infrastruktury arktycznej, którą należy pojmować jako jeden z priorytetów Chin w kontekście realizacji inicjatywy Pasa i Szlaku. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (5/2018). W maju Chińska Republika Ludowa wzywała do pokojowego rozwiązania kwestii kryzysu ukraińskiego. Na Białorusi park przemysłowy Great Stone odnotowuje kolejne sukcesy, stając się głównym krajowym ośrodkiem wymiany handlowej a w stosunkach chińsko-rosyjskich możemy spodziewać się propozycji nowych inwestycji, które niekoniecznie będą związane z sektorem energetycznym. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (5/2018). W maju doszło do kolejnego spotkania prezydenta Putina i premiera Abe w sprawie spornych terytoriów.Japonia kontynuowała również wspieranie projektów realizowanych przez ONZ na Ukrainie. Natomiast Rosja podjęła kroki mające na celu zwiększenie swoich wpływów na Półwyspie Koreańskim, czemu miała służyć wizyta ministra spraw zagranicznych w Pjongjangu. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (4/2018). W kwietniu doszło do chińsko-ukraińskiego spotkania w kontekście wspólnych projektów energetyki odnawialnej. Chiny są zainteresowane ustanowieniem wszechstronnego strategicznego partnerstwa z Białorusią a Rosja może stać się beneficjentem największego zagranicznego projektu kolejowego ChRL. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (4/2018). W kwietniu minister spraw zagranicznych KRLD odbył oficjalna wizytę do Moskwy, aby poszukiwać wsparcia przed szczytem międzykoreańskim. Korea Południowa wyraziła zainteresowanie włączeniem się w budowę na Białorusi autostrady, która ma stać się częścią Jedwabnego Szlaku. Japonia i Rosja wyraziły poparcie dla dialogu w formacie sześciostronnym w sprawie denuklearyzacji na Półwyspie Koreańskim. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (3/2018). W marcu rząd ukraiński przyjął ciężki sprzęt do produkcji asfaltu w celu przeprowadzenia najpotrzebniejszych inwestycji infrastrukturalnych w kraju; w Chengdu odbyło się chińsko-białoruskie forum współpracy gospodarczej a Chiny i Rosja rozpoczną projekt wspólnego wydobycia uranu. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (3/2018). W marcu Rosja kontynuowała wywieranie wojskowej presji na Tokio. Pomimo apelu Londynu, Japonia nie zajęła stanowczego stanowiska wobec sprawy otrucia S. Skripala. Kolejne granty na rzecz projektów non-profit zostały przekazane Ukrainie i Białorusi przez rząd japoński. W tym miesiącu Korea Południowa kontynuowała działania w zakresie pomocy rozwojowej i współpracy edukacyjnej w relacjach z Ukrainą i Białorusią. Po niespodziewanej wizycie północnokoreańskiego przywódcy w Pekinie pojawiły się spekulacje na temat możliwości szczytu Kim-Putin. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (2/2018). W lutym rząd ukraiński otrzymał bezzwrotną dotację w wysokości 1,5 mld USD wspomagającą sektor telekomunikacyjny, na Białorusi planowane jest zaciągnięcie kolejnej pożyczki w sektorze rolnym (1,75 mld CNY) a w stosunkach z Rosją rozpoczęto program współpracy lokalnej i regionalnej na lata 2018-2019. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (2/2018). W lutym doszło do podpisania nowych umów w ramach programu Kusanone. Na ich podstawie rząd japoński udzieli wsparcia wybranym projektom obywatelskim na terenie Białorusi i Ukrainy. Japonia wykazała również zaangażowanie w odbudowę wschodniej Ukrainy. Natomiast Rosja rozpoczęła szersze działania dyplomatyczne, które mają na celu poparcie dialogu na Półwyspie Koreańskim. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (1/2018). Styczeń w stosunkach chińsko-białoruskich obfitował w zawarcie porozumień inwestycyjnych oraz służył dalszemu rozwojowi współpracy wojskowej między stronami. W relacjach z Rosją, ChRL na pierwszy plan również wysuwa się współpraca wojskowa oraz strategiczne projekty infrastrukturalne, natomiast na Ukrainie szanse na zwiększenie obecności gospodarczej ChRL przynosi zapowiedziana na maj br. inauguracja „Beskidzkiego Tunelu”. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (1/2018). W styczniu premier Abe odwiedził Europę Wschodnią. Zainteresowanie tym regionem wykazała również Korea Południowa, która zaproponowała Białorusi i Ukrainie współpracę w ramach „Nowej Polityki Północnej”. W tym roku Moskwa i Tokio będą dążyć do dalszej poprawy relacji, czego dowodem była wizyta rosyjskiej delegacji na Hokkaido. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
2017
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (10/2017). W grudniu ukraiński rząd zapowiedział ze stroną chińską realizację projektów wartych 7 mld USD. W Soczi doszło do spotkania premierów ChRL i Białorusi, które obfitowało w obietnice intensyfikacji współpracy gospodarczej oraz militarnej a w Rosji uruchomiono długo wyczekiwany arktyczny projekt Jamał LNG, którego pierwsza dostawa trafiła do Chin. Całość informacji z grudnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (10/2017). W grudniu Rosja i Japonia rozpoczęły konsultacje militarne w celu zwiększenia współpracy między ministerstwami obrony. Korea Południowa również wzmacniała relacje z Rosją. Przewodnicząca rządzącej Partii Demokratycznej została zaproszona do Moskwy, gdzie przeprowadziła szereg konsultacji na temat współpracy gospodarczej i na płaszczyźnie bezpieczeństwa. Całość informacji z grudnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (9/2017). W listopadzie odbyło się II Ukraińskie Forum Pasa i Szlaku, prezydent Łukaszenka ponownie angażuje się w przyciągnięcie kolejnych chińskich inwestycji na Białorusi a w stosunkach Chin i Rosji szacunkowa wartość tegorocznej wymiany gospodarczej rozminęła się z oczekiwaniami. Całość informacji z listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (9/2017). W listopadzie wiceminister spraw zagranicznych Japonii Nakne Kazuki odwiedził Kijów. Rząd japoński zdecydował się także uprościć procedury wizowe dla obywateli Ukrainy. W tym miesiącu Rosja zaprezentowała plan rozwiązania kryzysu koreańskiego, który ma doprowadzić do rozpoczęcia amerykańsko-północnokoreańskich negocjacji. Rosja potępiła także pomysł nałożenia kolejnych sankcji na Pjongjang, a delegacja Dumy Państwowej spotkała się z przewodniczącym Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego KRLD. Całość informacji z listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (8/2017). W październiku Chińska Republika Ludowa kontynuuje realizację strategicznych inwestycji infrastrukturalnych w rejonie basenu Morza Czarnego, na Białorusi wzmożono starania o chińskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne a w relacjach na linii Pekin-Moskwa dostrzec można rosnącą współzależność w dziedzinie energetyki. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (8/2017). W październiku miała miejsce druga japońska misja badawcza na obszarze spornych Wysp Kurylskich, co wskazuje, że Japonia i Rosja dążą do wdrożenia na tym terenie wspólnych projektów gospodarczych. Natomiast Korea Północna zamanifestowała swoje poparcie dla Federacji Rosyjskiej publikując atlas, w którym obszar Krymu został zaznaczony jako terytorium rosyjskie. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (7/2017). We wrześniu w Nowym Jorku odbyło się Zgromadzenie Ogólne ONZ, które było okazją do spotkań szefów MSZ Ukrainy, Rosji i Chin. Ponadto chińskie ośrodki medialne podpisały szereg porozumień z przedstawicielami mediów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Na Białorusi planowane jest przyjęcie kolejnych inwestycji sektora wysokich technologii w parku przemysłowym w obwodzie mińskim a planowany rosyjski eksport ropy naftowej do ChRL wywoła kontrowersje w ramach organizacji OPEC. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (7/2017). We wrześniu doszło do spotkania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z premierem Japonii Abe Shinzo i prezydentem Korei Południowej Moon Jae-inem. Kolejne północnokoreańskie prowokacje spotkały się ze zdecydowanym potępieniem Białorusi i Ukrainy, a temat rozwiązania tego problemu pojawił się podczas spotkań przywódców Rosji, Japonii i Korei Południowej. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (6/2017). W sierpniu Chińczycy prowadzili kontynuację inwestycji infrastrukturalnych na Ukrainie a państwowa spółka wydobywcza gazu ziemnego – Ukrgazdobycha – uzależniła przyszłość swoich kontraktów od chińskich pożyczek. Na Białorusi natomiast planowane jest podjęcie wspólnych działań w dziedzinie bezpieczeństwa transgranicznego a w Rosji zostaną podjęte kolejne kroki w celu umocnienia wielowymiarowego partnerstwa z ChRL – tym razem w przestrzeni kosmicznej. Całość informacji z sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (6/2017). W sierpniu bardzo aktywny był białoruski ambasador w Japonii Ruslan Esin, odwiedzając wiele japońskich regionów. Natomiast Rosja zaniepokoiła się możliwością umieszczenia na terytorium Japonii amerykańskiego systemu antybalistycznego. W tym miesiącu opublikowany został także raport, według którego jedna z ukraińskich fabryk dostarczała Korei Północnej zaawansowane technologie rakietowe. Całość informacji z sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (5/2017). W lipcu Chińczycy ponownie zainteresowali się inwestycjami na południu Ukrainy, które w obliczu kryzysu krymskiego mogą doprowadzić do wzrostu napięcia na linii Chiny-Rosja. W stosunkach chińsko-białoruskich podjęto kolejne wspólne ćwiczenia wojskowe oraz planowane jest podjęcie wspólnego projektu energetycznego skierowanego do państw trzecich, natomiast w Rosji doszło do spotkania liderów państw, którego wynikiem jest utworzenie funduszu inwestycyjnego o wartości 10 mld USD. Całość informacji z lipca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (5/2017). W lipcu doszło do kolejnego spotkania premiera Japonii Abe Shinzo i prezydenta Rosji Władimira Putina w czasie szczytu G20. Rząd japoński angażuje się także w proces przemian na Ukrainie, uczestnicząc w poświęconym reformom ukraińskim szczycie w Londynie. Korea Południowa i Rosja może rozpocząć bliższą współpracę, czego dowodem mogą być plany budowy wspólnych połączeń kolejowych w obszarze euroazjatyckim. Całość informacji z lipca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (4/2017). Czerwiec w stosunkach chińsko-ukraińskich obfitował w podpisanie wielu porozumień, które znacząco mogą poprawić kondycję ukraińskich przedsiębiorców zainteresowanych eksportem produktów, na Białorusi przyjęto dwie bezzwrotne inwestycje, które pomogą w ociepleniu wizerunku ChRL a w stosunkach chińsko-rosyjskich po szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy uwidocznił się konflikt interesów, który może mieć znaczący wpływ na lokalizację chińskich inwestycji w lądowym odcinku inicjatywy Pasa i Szlaku. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (4/2017). W czerwcu Rosja nakreśliła plan rozwiązania problemu zbrojeń północnokoreańskich przy współpracy z Chinami. Rozpoczęły się także badania na spornych Wyspach Kurylskich, które mają na celu ustalenie możliwości współpracy japońsko-rosyjskiej na tych terytoriach. Natomiast Japonia wyraziła wsparcie dla ukraińskich reform. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport Specjalny: Chiny wobec Azji Środkowej (Maj 2017). Pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (3/2017). W maju delegacje ukraińskie odbyły oficjalne wizyty w celu pozyskania środków na najistotniejsze projekty infrastrukturalne, z kolei na Białorusi podpisano dokumenty zwiastujące przyjęcie nowych inwestycji w parku przemysłowym „Great Stone”. Rosjanie wyrazili natomiast gotowość do podjęcia wielowymiarowej współpracy m.in. na płaszczyźnie naukowej i politycznej. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (3/2017). W maju kontynuowane są obchody „roku Japonii” na Ukrainie. W kwestii spornych terytoriów pomiędzy Rosja i Japonią nie było przełomu. Planowana na maj wizyta delegacji japońskiej na spornych wsypach nie doszła do skutku. Korea Północna natomiast zacieśniła relacje z Rosją, otwierając stałe połączenie morskie pomiędzy portami w obu państwach. Na poprawę relacji z Rosja liczy także nowy prezydent Republiki Korei, wysyłając w maju do Moskwy specjalnego wysłannika. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (2/2017). W kwietniu na jaw wyszła informacja o poważnych problemach ukraińskiej spółki w celu pozyskania chińskiej wielomiliardowej pożyczki na inwestycje infrastrukturalne, na Białorusi oczekuje się przyjęcia kilkunastu nowych inwestycji w parku przemysłowym „Great Stone” a w stosunkach chińsko-rosyjskich odnotowano serię rozmów i spotkań dotyczących obecnej sytuacji międzynarodowej. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (2/2017). W kwietniu relacje Japonii z Ukrainą i Białorusią skupiały się wokół dyplomacji kulturalnej. Japonia i Ukraina świętują w tym roku 25-lecie ustanowienia dwustronnych relacji dyplomatycznych i z tej okazji obchodzony jest „rok Japonii” na Ukrainie. Za dwa lata podobną okrągłą rocznicę świętować będzie Japonia i Białoruś, a w kwietniu już ruszyły przygotowania do niej na poziomie wymiany kulturalnej i naukowej. W tym miesiącu odbyło się także kolejne spotkanie Abe Shinzo z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, które miało na celu przybliżyć oba państwa do normalizacji stosunków. Całość informacji z kwietnia wraz z komenatrzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (1/2017). W marcu ukraińskie władze planowały przyjęcie dwóch dużych chińskich inwestycji infrastrukturalnych, na Białorusi podjęto kolejną próbę ratowania chińskiej inwestycji w parku przemysłowym „Great Stone” a w rosyjskim Kazaniu odbyły się doroczne konsultacje pomiędzy KPCh a partią Jedna Rosja. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (1/2017). W marcu zostały podpisane umowy w ramach programu Kusanone między Japonią a Ukrainą i Białorusią, które mają na celu finansowanie grantów dla lokalnych projektów związanych z poprawą jakości infrastruktury szkolnej i medycznej. Dodatkowo rząd japoński decyduje się na finansowe wsparcie dla ofiar konfliktu w Donbasie. W relacjach regionu z Półwyspem Koreańskim dominuje problematyka północnokoreańskich prowokacji nuklearnych i testów pocisków rakietowych. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.