Monitor Japoński (12/2024). Najważniejszym wydarzeniem w grudniu było spotkanie ministrów spraw zagranicznych Chin i Japonii. Strona japońska zaprezentowała plany złagodzenia polityki wizowej dla podróżujących z Chin. Rząd w Pekinie potwierdził obietnice dotyczące stopniowego wznawiania importu japońskich owoców morza. Na kolejnych spotkaniach wysokiego szczebla mają zostać poruszone najważniejsze kwestie sporne w tym problemy historyczne. Całość informacji z grudnia wraz z komentarzem do pobrania tutaj.
Monitor Japoński (11/2024). Najważniejsze wydarzenia w listopadzie są reakcją na zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Administracja Ishiby Shigeru podjęła natychmiastowe próby nawiązania komunikacji z prezydentem elektem oraz kluczowymi członkami nowej administracji. Starania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Całość informacji z listopada wraz z komentarzem do pobrania tutaj.
Monitor Japoński (10/2024). Najważniejszym wydarzeniem w październiku były wybory do niższej izby parlamentu, które doprowadziły do utraty większości przez koalicję rządzącą. Zarówno Partia Liberalno-Demokratyczna jak i Komeito straciły znaczną liczbę miejsc. Największym zwycięzcą wyborów jest Konstytucyjna Partia Demokratyczna, która zdobyła 148 mandatów w izbie niższej. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Japoński (9/2024). Najważniejszym wydarzeniem we wrześniu były wybory nowego przewodniczącego Partii Liberalno-Demokratycznej, który obejmie stanowisko premiera. Zwycięzcą okazał się doświadczony polityk Ishiba Shigeru. W polityce zagranicznej warto zwrócić uwagę na relacje z Chinami. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Japoński (7-8/2024). Najważniejszym wydarzeniem w lipcu i sierpniu była deklaracja premiera Kishidy Fumio, który ogłosił, że nie będzie kandydował w nadchodzących wyborach na przewodniczącego Partii Liberalno-Demokratycznej. Tym samym 27 września zwycięzca zastąpi Kishidę na stanowisku szefa partii, jak i premiera. Start w wyborach rozważa ponad dziesięciu czołowych polityków partii rządzącej. W polityce zagranicznej warto zwrócić uwagę na rozmowy dyplomatyczne z ChRL. Całość informacji z lipca i sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Japoński (6/2024). Najważniejszym wydarzeniem w czerwcu była kolejna runda negocjacji trójstronnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Japonią i Koreą Południową. W polityce wewnętrznej warto zwrócić uwagę na przyjęcie nowego prawa o kontroli funduszy politycznych i zapowiedzi kandydatur w nadchodzących wyborach na przewodniczącego PLD. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Japoński (5/2024). W maju należy zwrócić uwagę na szereg wydarzeń dyplomatycznych kierowanych do państw Globalnego Południa. Minister spraw zagranicznych Yoko Kamikawa odwiedziła Madagaskar, Wybrzeże Kości Słoniowej, Sri Lankę i Nepal. Premier Kishida Fumio wziął udział w szczycie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Paryżu po czym odwiedził Brazylię i Paragwaj. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Japoński (4/2024). Najważniejszym wydarzeniem w polityce zagranicznej Japonii była wizyta premiera Kishidy Fumio w Stanach Zjednoczonych i podpisanie umów w ramach nowego „globalnego partnerstwa”. W obszarze gospodarczym warto zwrócić uwagę na rosnące wydatki Japonii w sektorze produkcji półprzewodników. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Japoński (3/2024). Wydarzenia w marcu zostały zdominowane przez prace komisji wyjaśniającej podłoże skandalu finansowego w Partii Liberalno-Demokratycznej. Żaden z przesłuchiwanych polityków nie przyznał się do udziału w procesie tworzenia mechanizmu przekazywania nadwyżek środków finansowych pozyskanych podczas zbiórek wyborczych na konta polityków PLD. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Japoński (2/2024). Najważniejszym wydarzeniem w lutym była zorganizowana w Tokio konferencja na rzecz odbudowy Ukrainy, w której wzięli udział przedstawiciele około 200 japońskich przedsiębiorstw zainteresowanych projektem odbudowy ukraińskiej gospodarki. W polityce wewnętrznej nadal dominuje skandal związany z ukrywaniem przychodów przez Partię Liberalno-Demokratyczną. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Japoński (1/2024). Administracja premiera Kishidy Fumio próbuje zapanować nad katastrofalnymi skutkami skandalu związanego z ukrywaniem funduszy wyborczych. Premier nawołuje do konieczności oczyszczenia wewnątrz PLD i do rozwiązania istniejących frakcji politycznych. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.