Monitor ASEAN (3/2025). Były prezydent Filipin, Rodrigo Duterte, jako pierwszy lider azjatyckiego państwa został aresztowany na wniosek Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), a następnie przetransportowany do Hagi, gdzie odpowie na zarzuty zbrodni przeciwko ludzkości, do której miało dojść w ramach ogólnokrajowej kampanii antynarkotykowej. Wietnam podniósł rangę stosunków dwustronnych do kompleksowego partnerstwa strategicznego z Indonezją oraz Singapurem. Chińska firma CITIC naciska na Birmę w sprawie przyspieszenia budowy Specjalnej Strefy Ekonomicznej Kyaukphyu i portu głębokowodnego w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku. Natomiast Stany Zjednoczone nałożyły sankcje wizowe na tajskich urzędników odpowiedzialnych za deportację 40 Ujgurów do Chin. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor ASEAN (2/2025). Podczas wizyty premiera Nowej Zelandii w Hanoi doszło do podniesienia rangi stosunków dwustronnych do kompleksowego strategicznego partnerstwa. W kontekście Wietnamu warto również zaznaczyć zaakceptowanie przez parlament planu budowy linii kolejowej do Chin o wartości ponad 8 mld USD, która zostanie częściowo sfinansowana dzięki chińskim pożyczkom. Pierwsze decyzje administracji Donalda Trumpa spotkały się z niepokojem Wietnamu i Tajlandii w kontekście widma nałożenia nowych taryf celnych, które zmniejszą amerykański deficyt handlowy. Z kolei Malezja i Indonezja zgłosiły swój sprzeciw wobec planów prezydenta USA wobec Strefy Gazy. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor ASEAN (1/2025). Jednym z najgłośniejszych wydarzeń na początku 2025 r. było przystąpienie Indonezji do BRICS, która stała się pierwszym państwem z Azji Południowo-Wschodniej w tej grupie. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce mogą również dołączyć Malezja i Tajlandia, ponieważ zgłosiły taką chęć w 2024 r. Z perspektywy Polski wydarzeniem wartym odnotowania była pierwsza wizyta premiera Wietnamu od 2007 r., do której doszło z okazji obchodów 75. rocznicy nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych. Na uwagę zasługuje również kontynuacja eskalacji napięć pomiędzy Chinami i Filipinami na Morzu Południowochińskim, mimo przeprowadzenia 10. spotkania bilateralnego mechanizmu współpracy. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.