Kolejne badania w ramach grantu NCN

W dniach 13 marca-1 kwietnia br. prof. Dominik Mierzejewski, dr Jarosław Jura oraz dr Mario Esteban odbyli wyjazd studyjny do Chile i Brazylii. W czasie wyjazdu przeprowadzono blisko 50 wywiadów swobodnych poświęconych problematyce relacji Chin z państwami rozwijającymi się.

W Santiago de Chile zespół uczestniczył w seminarium poświęconym stosunkom Unii Europejskiej z Chińską Republiką Ludową. Spotkania przeprowadzono również w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Chile, Andrés Bello National University i Pontificia Universidad Catolica de Chile. Ponadto przeprowadzono rozmowy z lokalnymi politykami i dyplomatami oraz kołami przemysłowymi. W Brazylii spotkania odbyły się w Sao Paulo i stolicy Brasilii. Tematyka rozmów dotyczyła przede wszystkim zaangażowania Chin w rozwój industrialny Brazylii oraz rolę współpracy rolnej w stosunkach bilateralnych. Spotkanie przeprowadzono m.in. w Universidade de Sao Paulo, Federal University of ABC (UFABC, Brazil) oraz University of Brasilia. Projekt „Inicjatywa "Pasa i Szlaku" w państwach rozwijających się: Chińska Republika Ludowa jako podmiot multilateralny i normatywny”  finansowany przez Narodowe Centrum Nauki na podstawie umowy 2019/33/B/HS5/01667.