Jednym z najważniejszych impulsów do rozwoju kontaktów handlowych jest wejście w życie umowy o wolnym handlu pomiędzy Japonią i Unią Europejską EPA. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że po opuszczeniu Partnerstwa Transpacyficznego przez Stany Zjednoczone na czele inicjatywy stanął rząd w Tokio, który współpracuje z państwami europejskimi w celu promocji wolnego handlu. Podczas ostatniego spotkania premiera Abe Shinzō z premierem Mateuszem Morawieckim w Bratysławie przywódcy zapowiedzieli dalszą intensyfikację współpracy handlowej. Podpisanie partnerstwa gospodarczego wyraźnie przekłada się na wzrost zainteresowania polskich firm wejściem na japoński rynek. Shimizu Mikihiko, dyrektor JETRO Polska twierdzi, że w ciągu ostatniego roku do biura w Warszawie zgłosiło się ponad 350 firm zainteresowanych współpracą.
Portal Business Insider w wywiadzie z Miyamoto Hiromichim, dyrektorem zarządzającym Japońskiego Instytutu Inwestycji Zagranicznych (JOI, Japan Institute for Ovearseas Investment) wskazuje na wzrost zainteresowania Polską wśród japońskich firm które, planują przeniesienie produkcji w związku z Brexitem. Polska jest bardziej atrakcyjnym kierunkiem, dla japońskich firm z sektora samochodowego, elektronicznego i maszynowego niż inne państwa z regionu EŚW. Do elementów przewagi należy zaliczyć tańszą siłę roboczą, większą liczbę pracowników oraz bezpośrednie sąsiedztwo z Niemcami, które są największym rynkiem wewnątrz UE. Zdaniem dyrektora JOI w celu przyciągnięcia japońskich inwestorów opuszczających Wyspy Brytyjskie polski rząd powinien przygotować ofertę obejmującą takie zachęty jak: ulgi podatkowe, specjalne koszty wynajmu terenu, warunków rozbudowy infrastruktury.
Kolejnym elementem, który może zwiększyć zainteresowanie japońskiego rządu współpracą z Polską może być silniejsza aktywność Chin w regionie EŚW, która zmusza władze w Tokio do próby zrównoważenia ich rosnącej pozycji. W tym samym czasie kiedy w Pekinie odbywało się Forum Pasa i Szlaku, a Włochy i Grecja ogłaszały przystąpienie do BRI, Abe Shinzō odwiedził Brukselę, Rzym i Bratysławę. Podczas szczytu V4-Japonia japoński przywódca zaproponował członkom Grupy Wyszehradzkiej udział w projekcie infrastrukturalnym, pod hasłem inwestycji „wysokiej jakości” (quality infrastructure investment). Przy bezpośrednim wsparciu rządu, ambasad i instytucji otoczenia biznesu japońskie koncerny prowadzą szereg rozmów dotyczących wspólnych projektów energetycznych i współpracy badawczej. Jednym z potencjalnych obszarów współpracy jest energetyka jądrowa, o czym świadczyć podpisane na początku roku polsko-japońskie porozumienie dotyczące budowy testowego reaktora wysokotemperaturowego HTGR. Japońskie koncerny są również zainteresowane projektem budowy pierwszego polskiego reaktora jądrowego. Jeżeli projekt przejdzie do etapu realizacji Japonia będzie musiała zmierzyć się z konkurencją ze strony europejskich i amerykańskich producentów. W czerwcu Polska i Stany Zjednoczone podpisały memorandum o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej.
Kolejnym bodźcem do rozwoju kontaktów jest oczywiście setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią. Od początku roku 2019 na terenie obu państw będzie realizowany szereg wydarzeń promujących wspólne projekty z zakresu kultury, historii i nauki. Jednymi z ciekawszych wydarzeń była majowa wizyta wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego w Kioto oraz planowana na przełom czerwca i lipca wizyta księcia Fumihito, który wraz z małżonką odwiedzą Polskę i Finlandię. Wspólna rocznica jest świetną okazją do nawiązania współpracy na szczeblu lokalnym. W maju na zaproszenie Ambasady RP w Tokio do Japonii poleciała delegacja Uniwersytetu Łódzkiego, której celem było nawiązanie współpracy z uniwersytetami z regionów Kansai i Kantō. W tym samym miesiącu doszło do podpisania porozumienia partnerskiego pomiędzy miastami Otwock i Oarai, które posiadają długą historię współpracy naukowo-badawczej. W czerwcu do Japonii udała się delegacja z województwa podkarpackiego, która odwiedziła między innymi prefekturę Aichi. Wyżej wskazane fakty sugerują, że współpraca na poziomie województw, miast oraz uniwersytetów zaowocuje realizacją nowych projektów handlowych, inwestycyjnych i badawczych.