Warsztaty i rozmowa o książce prof. Ł. Gacka

Dnia 19 kwietnia Ośrodek Spraw Azjatyckich UŁ, Katedra Studiów Azjatyckich WSMIP UŁ oraz Szkoła Doktorska Nauk Społecznych UŁ zorganizowały pierwsze w Polsce Ogólnopolskie Seminarium Doktoranckie. Inicjatywa zgromadziła doktorantki i doktorantów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu SWPS, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Politechniki Częstochowskiej. Po otwarciu spotkania przez prof. Małgorzatę Pietrasiak (KSA WSMIP UŁ) oraz prof. Ilonę Barylską-Świątek, dr Jarosław Jura i dr hab. Dominik Mierzejewski przedstawili metodologię badań obecności Chin w Afryce i władz lokalnych w Chińskiej Republice Ludowej. W kolejnej odsłonie spotkania omówiono poszczególne konspekty doktoratów nadesłanych przez uczestniczki i uczestników warsztatów.

W drugiej części dyskutowano na temat książki prof. Łukasza Gacka (UJ) „Nowy wspaniały świat…?”. Spotkanie prowadzili dr hab. Dominik Mierzejewski oraz dr Bartosz Kowalski. Główne zagadnienia, którym poświęcono rozmowę obejmowały m.in. kwestie strategii narracyjnych ChRL, brania odpowiedzialności przez Pekin w stosunkach międzynarodowych, a także polityki klimatycznej, którą lansują władze w Chinach.