Przemysław Ciborek na stażu w George Washington University

Młodszy analityk w Ośrodku Spraw Azjatyckich UL - mgr Przemysław Ciborek został laureatem prestiżowego programu NAWA im. Iwanowskiej. Dzięki niemu absolwent UŁ ma możliwość zagranicznego stażu naukowego w Elliot School of International Affairs na George Washington University.

Niewątpliwym sukcesem badań azjatyckich w UŁ jest fakt, że doktorant w Katedrze Studiów Azjatyckich Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ oraz młodszy analityk w Ośrodku Spraw Azjatyckich UL - mgr Przemysław Ciborek został laureatem prestiżowego programu NAWA im. Iwanowskiej. Dzięki niemu absolwent UŁ ma możliwość zagranicznego stażu naukowego w Elliot School of International Affairs na George Washington University. W Ośrodku Spraw Azjatyckich, który w tym roku obchodzi 5-lecie istnienia, Przemysław Ciborek odpowiada za analizy stosunków Chin z państwami bałkańskimi, jest koordynatorem największej szkoły letniej dla studentów z Chin Understanding Poland, inicjuje współpracę międzynarodową Ośrodka.

 

- Aplikacja dotycząca zagadnienia Multilateralizmu Chin w kontekście interakcji chińsko-amerykańskich w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej uzyskała wsparcie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Grant NAWA umożliwi mi przeprowadzenie trzymiesięcznego stażu naukowego w Sigur Center for Asian Studies, Elliott School of International Affairs na George Washington University w Waszyngtonie - mówi Przemysław Ciborek.

Celem badań jest identyfikacja podstawowych motywacji w kwestii prowadzenia aktywnej polityki zagranicznej Chińskiej Republiki Ludowej wobec państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej w ramach mechanizmu współpracy 17+1, ze szczególnym uwzględnieniem interakcji chińsko-amerykańskich.

- Badania mają przynieść między innymi odpowiedź na pytania: po pierwsze, w jakim stopniu polityka Chin w Europie Południowej jest częścią polityki Chin wobec USA; po drugie jak oba mocarstwa mogą współpracować w szerszym obszarze korytarzy transportowych Południe-Północ w Europie Środkowej i Wschodniej a także jakie są główne motywacje państw Europy Środkowej i Wschodniej w celu podjęcia współpracy z Chinami. Istotną częścią badań jest analiza zagadnienia multilateralizmu ChRL zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym - dodaje doktorant WSMiP. 

Promotorem pracy mgra Przemysława Ciborka jest dr hab. Dominik Mierzejewski, prof. UŁ, który jest kierownikiem Ośrodka Spraw Azjatyckich UŁ.