Dr Joanna Beczkowska wzięła udział w konferencji naukowej w Budapeszcie

W dniu 25 kwietnia dr Joanna Beczkowska wzięła udział w konferencji “Incomplete transitions in Eurasia and the economic and security cooperation between Korea and V4” zorganizowanej przez węgierski Institute for Foreign Affairs and Trade (IFAT) oraz południowokoreański Institute of Foreign Affairs and National Security of the Korea National Diplomatic Academy. Partnerem wydarzenia była ambasada Republiki Korei w Budapeszcie.

Konferencja miała na celu omówienie współpracy Korei Południowej z państwami Grupy Wyszehradzkiej w szerszym kontekście globalnych wyzwań, takich jak pandemia COVID-19, problemy z łańcuchami dostaw czy inwazja Rosji na Ukrainę. W czasie dyskusji pojawiły się także wątki związane z Koreą Północną - w odniesieniu do możliwego zjednoczenia, utrwalenia pokoju na Półwyspie Koreańskim czy funkcjonowania Obszaru Przemysłowego Kaesong, który wobec sytuacji politycznej musiał zostać nagle zamknięty (czy podobne obawy mogą mieć firmy działające w Europie Wschodniej w kontekście rosyjskiej agresji?).
Dr Joanna Beczkowska przedstawiła referat dotyczący współpracy w formacie V4 + Republika Korei, naświetlając zarówno osiągnięcia związane przede wszystkim z bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi (FDI) i ich wpływem na transformację państw Grupy Wyszehradzkiej, jak i niewykorzystany potencjał możliwości, które oferuje współpraca multilateralna oraz bilateralna w innych obszarach niż FDI. W dyskusji poruszono także kwestie współpracy Korei Południowej z Europą Środkowo-Wschodnią w ramach umowy o wolnym handlu z Unią Europejską.
Program konferencji w Budapeszcie/The program of the conference in Budapest