monitorjaponskiuniMonitor Japoński (10/2017). Najwaznieszym wydarzeniem w październiku były wybory do izby niższej parlamentu. Rządząca Koalicja PLD-Nowe Komeito uzyskała zaskakująco duże poparcie utrzymując dominację. Zaskoczeniem okazała się również Konstytucyjna Partia Demokratyczna pod przewodnictwem Edano Yukio. Największymi przegranymi w wyborach są bez wątpienia gubernator Koike Yuriko oraz były lider PD Seiji Maehara, który ustąpił ze stanowiska. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (9/2017). Najważniejszym wydarzeniem we wrześniu było podjęcie decyzji o wcześniejszych wyborach do izby niższej, które odbędą się 22 października. Warto również zwrócić uwagę na pozytywne decyzje zezwalające polskim producentom mięsa na wznowienie eksportu do Japonii. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (8/2017). Lipiec i sierpień zostały zdominowane przez problem rosnącego zagrożenia ze strony Korei Północnej. Kolejne próby rakietowe, wystrzelenie pocisków nad terytorium Japonii oraz próba nuklearna przeprowadzona na początku września doprowadziły napięcie w regionie do stanu krytycznego. Warto również przyjrzeć się przetasowaniu gabinetu oraz problemom partii rządzącej. Całość informacji z lipca i sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (7/2017). Najważniejsze wydarzenia minionego miesiąca koncentrują się wokół kolejnego skandalu politycznego, w który jest zamieszany szef japońskiego rządu. Krytyka związana ze skandalem „Kake” oraz przepchnięcie przez parlament „ustawy anty-konspiracyjnej” spowodowały widoczny spadek poparcia dla obecnego gabinetu. Warto zwrócić uwagę na szybką perspektywę podpisania porozumienia handlowego z UE oraz kontynuację konfliktu dotyczącego polityki energetycznej. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
monitorjaponskiuniMonitor Japoński (6/2017). Najważniejsze wydarzenia w maju koncentrowały się wokół rozwoju dialogu politycznego pomiędzy władzami w Tokio i Pekinie. Wraz z rosnącą krytyką pod adresem Stanów Zjednoczonych, japońska klasa polityczna rozważa udział w alternatywnych projektach integracji gospodarczej takich jak OBOR i AIIB. Jeśli chodzi o politykę w regionie EŚW warto zwrócić uwagę na rosnące inwestycje japońskich przedsiębiorców w naszym kraju oraz kontynuację dialogu energetycznego. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (5/2017). Najważniejszym wydarzeniem w kwietniu była wizyta wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w Tokio. Warto zwrócić uwagę na daleko idące zapewnienia o współpracy w zakresie bezpieczeństwa, ale również na asertywną postawę japońskiego ministerstwa finansów dotyczącą podpisania dwustronnego porozumienia handlowego. Polityka w regionie uległa widocznym zmianom w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony Korei Północnej. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (4/2017). W zeszłym miesiącu warto było zwrócić uwagę na szereg wydarzeń i rozmów  wskazujących na rosnące zagrożenie ze strony Pjongjangu. Prawicowej części japońskiej klasy politycznej udało się doprowadzić do rozpoczęcia dialogu parlamentarnego na temat możliwości przeprowadzenia ataku prewencyjnego na północnokoreańskie instalacje wojskowe. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (3/2017). Najważniejsze wydarzenia minionego miesiąca koncentrowały się wokół wizyty premiera Abe w Białym Domu. Nowy prezydent oraz jego administracja potwierdzili gwarancje bezpieczeństwa dla azjatyckich sojuszników. Warto również zwrócić uwagę na  dynamikę relacji Japonii z sąsiadami. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (2/2017).  Najważniejsze wydarzenia minionego miesiąca koncentrowały się wokół objęcia urzędu przez Donalda Trumpa. Dotychczasowe komentarze i działania nowego przywódcy Stanów Zjednoczonych wywołały chaos wśród japońskich polityków i przedstawicieli biznesu. Warto również zwrócić uwagę na gwałtowne pogorszenie relacji z Koreą Południową oraz eskalację konfliktu wokół pomnika kobiet pocieszycielek i spornych wysp Dokdo/Takeshima.
Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (1/2017). Pomimo braku przełomu w negocjacjach, najważniejszym wydarzeniem minionego miesiąca była wizyta prezydenta Rosji w Tokio. Przywódcy obu państw podpisali szereg umów o współpracy gospodarczej na Syberii. Premier Abe zapowiedział gotowość do zorganizowania kolejnego szczytu w Rosji w pierwszym kwartale 2017 roku. Warto również zwrócić uwagę na pogarszające się relacje z Koreą Południową oraz rosnącą aktywność japońskich inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej. Całość informacji z grudnia wraz z komentarzem pobierz tutaj

 
 

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (12/2016).  Najważniejszym wydarzeniem minionego miesiąca była oficjalna wizyta premiera Indii w Japonii, podczas której podpisano porozumienie o współpracy w zakresie energetyki jądrowej. Widoczne jest również zacieśnienie relacji strategicznych w obliczu rosnącej aktywności Chin. Warto również zwrócić uwagę na zmieniającą się sytuację wokół japońsko-rosyjskich negocjacji nad traktatem pokojowym. Kolejnym cieka-wym wydarzeniem było podpisanie porozumienia o wymianie informacji z Koreą Płd. Całość informacji z listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 

mjap10Monitor Japoński (11/2016).  Najciekawszym wydarzenie minionego miesiąca była wizyta prezydenta Filipin Rodrigo Duterte w Japonii. Wizyta wzbudziła wiele emocji z powodu konfliktowego nastawienia nowego przywódcy do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. W relacjach polsko-japońskich na pierwszy plan wysuwają się rozmowy dotyczące współpracy energetycznej. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.

  
 

mjap9Monitor Japoński (10/2016). We wrześniu doszło do ocieplenia w relacjach japońsko-rosyjskich oraz mieszanych sygnałów z Chin dotyczące relacji z Japonią. W polityce wewnętrznej odnotowujemy przygotowania do wyborów oraz debatę nad przyszłością japońskiej konstytucji. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

mjapMonitor Japoński (8-9/2016). W lipcu i sierpniu polityka zagraniczna Japonii koncentrowała się wokół rosnącego sporu z Chinami, wywołanego decyzją Trybunału Arbitrażowego w Hadze. Warto również zwrócić uwagę na wyniki wyborów do izby wyższej japońskiego parlamentu oraz zatwierdzenie kolejnego pakietu pomocowego dla japońskiej gospodarki. Całość informacji z lipca i sierpnia wraz komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (7/2016). W tym miesiącu w monitorze można przeczytać o wpływie brytyjskiego referendum na japońską gospodarkę oraz coraz bardziej zaawansowanej kampanii przedwyborczej prowadzonej przez premiera Abe i PLD. W części gospodarczej kontynuacja skandalu w koncernie Mitsubishi. Całość informacji z czerwca wraz komentarzem pobierz tutaj.

 
 

 

 

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (6/2016). Najważniejsze wydarzenia tego miesiąca koncentrują się wokół organizacji szczytu G7 na japońskiej wyspie Ise. W ramach przygotowania do szczytu oraz bezpośrednio po nim doszło do szeregu ważnych spotkań politycznych pomiędzy premierem Abe a innymi przywódcami wchodzącymi w skład grupy. Historycznym elementem była wizyta prezydenta Barracka Obamy w Hiroszimie. W części gospodarczej kontynuacja batalii o podwyższenie VAT i  wykup Mitsubishi. Całość informacji z maja wraz komentarzem pobierz tutaj.

 
 

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (5/2016). Najważniejszą informacją w kwietniu jest niekorzystne dla Japonii rozstrzygnięcie przetargu na dostawę okrętów podwodnych dla Australii. Warto również zwrócić uwagę na stabilizację w kontaktach japońsko-chińskich po wizycie Fumio Kishidy w Pekinie. Problematykę gospodarczą zdominował skandal związany z fałszowaniem danych w firmie Mitsubishi. Całość informacji z kwietnia wraz komentarzem pobierz tutaj.

 
 

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (4/2016). W marcu doszło do pogorszenia relacji pomiędzy Japonią a Chinami oraz szeregu istotnych wydarzeń dotyczących bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku. Z wydarzeń gospodarczych warto zwrócić uwagę na wypowiedzi premiera Abe dotyczące podniesienia podatku VAT oraz dalszego promowania energetyki jądrowej.  Zapraszamy do lektury! Całość informacji z marca wraz komentarzem pobierz tutaj.

 
 

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (3/2016). W lutym władze japońskie przystąpiły do porozumienia TPP, w dalszym ciągu próbowano dojść do porozumienia z Rosją i nawiązano silniejsze kontakty z Australią. Z wydarzeń w Europie Środkowej odnotowaliśmy inwestycję Sumitomo Riko w Sosnowcu. Zapraszamy do lektury! Całość informacji z lutego wraz komentarzem pobierz tutaj.

 
 monitorjaponskiuniMonitor Japoński (2/2016). W styczniu rząd Abe starał się podjąć dyplomatyczne działania względem Rosji, przygotowań do szczytu G7 oraz rozpoczęła kadencję niestałego członka Rady Bezpieczństwa ONZ. Z wydarzeń dotyczących Europy Środkowej odnotowujemy wizytę wiceministra rozwoju R. Domagalskiego w Japonii. Zapraszamy do lektury! Całość informacji ze stycznia wraz komentarzem pobierz tutaj.

 


 
 


monitorjaponskiuniW Monitorze Japońskim (1/2016) znajdziecie Państwo najważniejsze informacje z Japonii z komentarzem. W grudniu to przede wszystkim wizyta premiera Abe w Indiach oraz sprawa rozwiązania historycznego problemu „comfort women” w relacjach z Koreą Południową. W relacjach z EŚW ważne były spotkanie wojskowych poświęcone problematyce bezpieczeństwa a w stosunkach z UE problem liberalizacji rynku energetycznego. Zapraszamy do lektury! Całość informacji z grudnia wraz komentarzem pobierz tutaj.