Monitor Wietnamski (5/2017). Na początku lipca stojący na czele wietnamskiego rządu Nguyễn Xuân Phúc uczestniczył w szczycie G-20 odbywającym się w Hamburgu. Przy okazji europejskiej podróży premier Wietnamu odwiedził również Holandię na zaproszenie szefa rządu w Hadze. Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyễn Phú Trọng złożył oficjalną wizytę w Kambodży, a Wietnam z kolei odwiedziła przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Laosu. Największa uwaga była jednak skupiona na wydarzeniach w rejonie Morza Południowochińskiego, gdzie działająca za zgodą Wietnamu firma Respol rozpoczęła odwierty na spornych terenach, by ostatecznie ustąpić pod wpływem chińskich gróźb. Całość informacji z lipcawraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (4/2017). Na początku czerwca oficjalną wizytę w Japonii złożył Nguyễn Xuân Phúc, co było kolejnym krokiem na drodze zacieśniania więzi politycznych między Tokio a Hanoi. Prezydent Trần Đại Quang z kolei pod koniec miesiąca odbył europejską podróż odwiedzając Białoruś i Rosję. Coraz większą aktywność dyplomatyczną widać w relacjach Wietnamu ze stolicami Europy Środkowo-Wschodniej takimi jak Praga i Bratysława. Kolejnym efektem budowania partnerstwa Hanoi z Czechami i Słowacją była wizyta czeskiego prezydenta Miloša Zemana i obecność słowackiego wicepremiera Roberta Kaliňáka w Wietnamie w pierwszych dniach czerwca. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (3/2017). W połowie maja prezydent Wietnamu Trần Đại Quang wziął udział w zorganizowanym w Pekinie Forum „Jeden Pas, Jedna Droga”, podczas którego rozmawiał z czołowymi politykami ChRL. Do Tokio udali się Phạm Bình Minh oraz wiceprezydent Đặng Thị Ngọc Thịnh, z kolei w Hanoi przebywali politycy japońscy na czele z ministrem gospodarki, handlu i przemysłu Hiroshige Seko i przewodniczącym Izby Reprezentantów Oshimą Tadamorim. Pod koniec miesiąca premier Nguyễn Xuân Phúc udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie doszło do jego spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (2/2017). W drugiej połowie kwietnia wicepremier i szef wietnamskiej dyplomacji Phạm Bình Minh złożył wizyty w Pekinie oraz Waszyngtonie. Przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego udała się w podróż po Europie, podczas której odwiedziła Szwecję, Węgry i Czechy. Wietnamczycy aktywnie działali również na kontynencie afrykańskim, czego dowodem były spotkania z politykami Kamerunu, Senegalu i Angoli. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (1/2017). Na początku marca w Wietnamie przebywał cesarz Ahikito, a na spotkanie z władzami w Hanoi przybyli również premier Singapuru Lee Hsien Loong i prezydent Izraela Re’uwen Riwlin. W Europie Środkowo-Wschodniej gościł minister bezpieczeństwa publicznego, a w Hội An i Huế oddano część polskiemu konserwatorowi zabytków Kazimierzowi Kwiatkowskiemu w 20-tą rocznicę jego śmierci. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj