Monitor Wietnamski (12/2018). Oficjalną wizytę w Hanoi złożyli premier Kambodży Hun Sen oraz monarcha Norodom Sihamoni. Pod koniec miesiąca w Phnom Penh przebywał z kolei minister obrony Wietnamu gen. Ngô Xuân Lịch. Przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Nguyễn Thị Kim Ngân udała się do Korei Południowej, gdzie przebywał również wicepremier rządu w Hanoi Trịnh Đình Dũng. W Wientian doszło do czwartego spotkania ministrów spraw zagranicznych w ramach Mechanizmu Współpracy Lancang-Mekong, a pod koniec grudnia w Wietnamie przebywał przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Wiaczesław Wołodin. Całość informacji z grudnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Wietnamski (11/2018). W listopadzie premier Wietnamu Nguyễn Xuân Phúc był obecny na szczycie państw należących do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej, któremu towarzyszyły również inne spotkania w ramach formuły ASEAN+3, czy Szczytu Azji Wschodniej. Szef rządu w Hanoi przebywał także w Port Moresby w Papui – Nowej Gwinei, gdzie miał miejsce szczyt państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku. Z kolei w Wietnamie gościł premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, prezydent Indii Ram Nath Kovind oraz przewodniczący Rady Państwa oraz Rady Ministrów Kuby Miguel Mario Díaz-Canel Bermúdez. Całość informacji z listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Wietnamski (10/2018). Po kilku latach negocjacji Komisja Europejska przyjęła Umowę o wolnym handlu między Unią Europejską a Wietnamem, która ostatecznie ma wejść w życie w 2019 roku. Decyzja została ogłoszona podczas podróży premiera Wietnamu Nguyễn Xuân Phúca po Europie, który w połowie miesiąca przebywał w Austrii, Belgii i Danii. Premier rządu w Hanoi był również obecny na spotkaniu liderów państw ASEAN w Indonezji oraz złożył wizytę w Japonii przy okazji szczytu z udziałem państw Mekongu. Zgodnie z przewidywaniami IX prezydentem Wietnamu został wybrany, pełniący funkcję sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Wietnamu, Nguyễn Phú Trọng. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Wietnamski (9/2018). Najważniejszą informacją września w Wietnamie była wieść o śmierci urzędującego od 2016 roku prezydenta Trần Đại Quanga. Z tego powodu w kraju ogłoszono dwudniową żałobę, podczas której odbyły się uroczystości pogrzebowe. W Hanoi miało również miejsce Światowe Forum Ekonomiczne ASEAN, które przyciągnęło polityków z 43 państw świata. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Wietnamski (7-8/2018). Najgłośniejszym wydarzeniem lipca i sierpnia była wizyta w Wietnamie sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo. W ostatnich dwóch miesiącach aktywnością wykazał się również minister spraw zagranicznych Wietnamu Phạm Bình Minh, który złożył oficjalne wizyty w Grecji, Bułgarii, Rumunii i Singapurze. Prezydent Trần Đại Quanga z kolei odbył podróż do Afryki, gdzie spotkał się z politykami z Etiopii i Egiptu. Całość informacji z lipca i sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Wietnamski (6/2018). Najgłośniejszym wydarzeniem czerwca była wizyta szefa wietnamskiego rządu Nguyễn Xuân Phúca w Kanadzie z okazji Szczytu G7. W pierwszej połowie miesiąca w kilku wietnamskich miastach doszło do antychińskich demonstracji wywołanych propozycją uchwalenia Ustawy o Strefach Ekonomicznych. Z kolei do Wietnamu zostali zaproszeni ministrowie obrony Korei Południowej, Indii oraz Kanady. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Wietnamski (5/2018). Najgłośniejszym wydarzeniem maja dla wietnamskiego życia politycznego był pobyt prezydenta Trần Đại Quanga w Japonii. Oficjalną wizytę w Wietnamie złożyli z kolei generalny gubernator Australii Peter Crosgrove i szefowa MSZ rządu w Canberze Julie Bishop. Na uwagę zasługuje również fakt, że kolejne okręty, tym razem z Indii, stacjonowały w wietnamskim porcie w Đà Nẵng. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Wietnamski (4/2018). Kwiecień był niezwykle aktywnym miesiącem dla ministra obrony Wietnamu. Gen. Ngô Xuân Lịch złożył oficjalne wizyty w Moskwie, Seulu i Tokio, gdzie podpisał porozumienia w zakresie obronności. Premier Phúc udał się z kolei do Singapuru, by wziąć udział w Szczycie ASEAN i spotkać z szefem tamtejszego rządu. Do Wietnamu z kolei przyjechał Wang Yi, minister spraw zagranicznych Chin, Aung San Suu Kyi, premier birmańskiego rządu i szefowa MSZ Indonezji Retno Marsudi. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Wietnamski (3/2018). Marzec był niezwykle aktywnym miesiącem dla wietnamskiej dyplomacji. Prezydent Trần Đại Quang odwiedził Indie i Bangladesz, premier Nguyễn Xuân Phúc Nową Zelandię i Australię, a sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyễn Phú Trọng złożył wizytę we Francji i na Kubie. Do Hanoi z kolei przybył stojący na czele rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow, szefowa południowokoreańskiej dyplomacji Kang Kyung-wha oraz prezydent Republiki Korei Moon Jae-in. W wietnamskim porcie Đà Nẵng cumował amerykański lotniskowiec USS Carl Vinson, a w Chile podpisano Kompleksowe i Progresywne Porozumienie o Partnerstwie Transpacyficznym, którego sygnatariuszem jest również Wietnam. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Wietnamski (2/2018). Najważniejszym wydarzeniem lutego w Wietnamie były obchody święta Tết, które trwały aż 7 dni. Na początku miesiąca odbyły się również uroczystości upamiętniające założenie Komunistycznej Partii Wietnamu. Premier Nguyễn Xuân Phúc udał się z wizytą do Laosu, a port w Đà Nẵng przygotowuje się na przyjęcie amerykańskiego lotniskowca. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Wietnamski „Spotkanie APPF” (1/2018). Najważniejszym wydarzeniem stycznia skupiającym uwagę światowych mediów było Parlamentarne Forum Azji i Pacyfiku (APPF). Do Hanoi przybyło ponad 350 delegatów z parlamentów ponad 22 państw regionu, co mimo początku roku, okrzyknięto najważniejszym wydarzeniem dyplomatycznym 2018 roku w Wietnamie. W pierwszej połowie stycznia w Phnom Penh odbył się II szczyt mechanizmu Współpraca Lancang-Mekong (LMC – Lancang Mekong Cooperation), który zgromadził szefów rządów państw dorzecza Mekongu. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Archiwum: Monitor Wietnamski 2017