monitorchinskiMonitor Chiński (12/2018). W grudniu Trump i Xi ogłosili czasowy rozejm w wojnie handlowej, a kontrowersje wokół telekomunikacyjnego giganta Huawei objęły już zasięgiem Europę Środkowo-Wschodnią. Pod koniec roku Serbia otrzymała zgodę na wejście do AIIB, a Portugalia oficjalnie przyłączyła się do „Pasa i Szlaku”. W Syczuanie i Guangdongu odbyła się wizyta prezydenta RFN Waltera Steinmeiera, a do grona przyjaciół Kantonu dołączyły miasta w Australii, Iranie, Kenii i na Cyprze. Całość informacji z grudnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (11/2018). W listopadzie Chiny odrzuciły wspólny komunikat po szczycie APEC w Papui Nowej-Gwinei i ruszyły z ofensywą dypolmatyczną na południe Europy. W Europie Środkowo-Wschodniej premier Orban lobbuje za internacjonalizacją chińskiej waluty, a Polska coraz wyraźniej sygnalizuje poparcie dla USA w sporze z Chinami. Chengdu odwiedziła delegacja Polskiego Stronnictwa Ludowego i otwarto biuro PAIH. Kanton tworzy kolejne „trójprzymierze” miast – tym razem z Frankfurtem i Lyonem. Całość informacji z listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (10/2018). W październiku odbyła się pierwsza od siedmiu lat wizyta japońskiego premiera w Chinach; wcześniej Xi Jinping odbył „podróż na Południe”, jednak trudną ją odczytywać jako impuls do nowego rozdziału chińskich reform. W Europie Środkowo-Wschodniej Węgry i Serbia konkurują o miano partnera nr 1 Chin w regionie. Chengdu zacieśnia relacje z Sapporo, a Kanton obchodzi 40. rocznicą partnerstwa z Fukuoką. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (9/2018). We wrześniu Chiny gościły szczyt FOCAC i po raz kolejny odpowiedziały na amerykańskie posunięcia w wojnie handlowej. W Europie Środkowo-Wschodniej zwraca uwagę wizyta prezydenta Vucica w Pekinie i konsolidacja politycznego wymiaru relacji chińsko-serbskich. Ponadto Włochy zawarły partnerstwo z prowincją Syczuan i przygotowują się do oficjalnego przystąpienia do „Pasa i Szlaku”, co stawia pod znakiem zapytania, zarówno projekt monitorowania chińskich inwestycji przez UE, jak i ogłoszony we wrześniu unijny plan inwestycji infrastrukturalnych Europa-Azja. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (7-8/2018). W lipcu i w sierpniu rozgorzała na dobre amerykańsko-chińska wojna handlowa. W Europie Środkowo-Wschodniej odbył się 7. Szczyt „16+1” w Sofii, który pokazał miejsce regionu w trójkącie UE-USA-ChRL. W relacjach na szczeblu lokalnym Chengdu zacieśnia relację z Moskwą, a trasę między Chinami i Europą przejechało już 10 tysięcy pociągów towarowych. Całość informacji z lipca i sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (6/2018). W czerwcu Chiny były gospodarzem szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w trakcie którego zacieśniły współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa z Rosją. W Europie Środkowo-Wschodniej Węgry zapewniają o realizacji projektu linii kolejowej Budapeszt-Belgrad w ciągu pięciu lat, chociaż chińska inwestycja wydaje się być narzędziem dla rozwoju relacji handlowych Chin przede wszystkim z Europą Zachodnią. Prowincja Syczuan włącza się do kolejnego mechanizmu współpracy chińskich i rosyjskich podmiotów lokalnych, natomiast stołeczne Chengdu staje się „miastem współpracy artystycznej” Chin i EŚW. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (5/2018). W maju doszło do ponownego spotkania Xi z Kimem, a Li Keqiang pracował na rzecz poprawy relacji z Japonią i Koreą. W Europie Środkowo-Wschodniej CITIC przejmuje aktywa CEFC Europe, a w Polsce powstanie chińska fabryka baterii samochodowych. Syczuan odwiedził gubernator Alaski, a Guangdong kanclerz Angela Merkel. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (4/2018). W kwietniu w polityce zagranicznej Chin nastąpiło dalsze zacieśnianie relacji z Rosją, a na Morzu Południowochińskim odbyły się największe manewry chińskiej marynarki wojennej w historii. Ambasadorowie państw Europy Środkowo-Wschodniej, z wyjątkiem Węgier, podpisali sie pod raportem UE krytykującym ograniczony dostęp do rynku chińskiego. W Syczuanie zainaugorowano nowe połączenie kolejowe z Wiedniem, a władze Austrii wzięły udzial w otwarciu swojego przedstawicielstwa konsularnego. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (3/2018). W marcu odbyło się lianghui przypieczętowujące fundamentalne zmiany w chińskim systemie politycznym. Ponadto w Pekinie doszło do przełomowego spotkania Xi Jinpinga z Kim Dzong-Unem. W Europie Środkowo-Wschodniej rozgorzała dyskusja nad przyszłością „16+1”  a w Czechach trwa zamieszanie związane z kłopotami CEFC. W Syczuanie nastąpiła na stanowisku sekretarza KPCh. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (2/2018). W lutym KPCh zapowiedziała zmiany ustrojowe torujące Xi Jinpingowi drogę do dożywotnich rządów, a na świecie wzbierał antychiński protekcjonizm. W kontekście Europy Środkowo-Wschodniej zwraca uwagę aresztowanie Ye Jianminga, szefa potężnego konglomeratu CEFC i doradcy prezydenta Zemana. Ponadto z noworoczną inspekcją do Syczuanu udał się Xi Jinping, a wicegubernator Syczuanu Yang Xingping odbył wizytę w Polsce. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (1/2018). W styczniu Chiny gościły prezydenta Macrona, zaczęły rozliczać handel z Pakistanem w juanach i ugruntowały współpracę wielostronną z Ameryką Łacińską i Karaibami. W Europie Środkowo-Wschodniej ekspansja CEFC w Czechach napotyka na trudności, a w Chorwacji chińskie konsorcjum odnotowało sukces wskazujący, że firmy z Państwa Środka są w stanie konkurować w otwartych przetargach infrastrukturalnych w UE. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

Archiwum: Monitor Chiński 2017, Monitor Chiński 2016