Monitor Koreański (12/2018). W grudniu doszło do zaognienia konfliktu między Seulem a Tokio. Natomiast w kontekście relacji międzykoreańskich przewodniczący KRLD w orędziu noworocznym nawoływał do współpracy. W tym miesiącu wzrosła także aktywność Budapesztu w relacjach z Seulem ze względu na nadchodzącą 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Całość informacji z grudnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Koreański (11/2018). W listopadzie południowokoreański Sąd Najwyższy wydał werdykt w sprawie rekompensat dla przymusowych robotników z okresu okupacji japońskiej. Ponadto Seul uzyskał zgodę Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Waszyngtonu na przeprowadzenie inspekcji kolei w KRLD. W tym miesiącu nastąpił także znaczny postęp w rozbrajaniu strefy zdemilitaryzowanej. Całość informacji z listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Monitor Koreański (10/2018). W październiku były prezydent Lee Myung-bak został skazany za korupcję i sprzeniewierzenie. Obie Koree rozpoczęły realizacje postanowień ze szczytu w Pjongjangu, usuwając miny lądowe wzdłuż militarnej linii demarkacyjnej. Prezydent Moon Jae-in uczestniczył w szeregu spotkań z przywódcami państw europejskich, apelując o poparcie propozycji złagodzenia sankcji wobec KRLD. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (9/2018). We wrześniu prezydent Moon Jae-in i przewodniczący Kim Jong-un spotkali się po raz trzeci. Do południowokoreańskiego Zgromadzenia Narodowego wpłynął wniosek o ratyfikację Deklaracji z Panmundżom, co ma ułatwić współpracę międzykoreańską. Natomiast w Warszawie odbyło się Polsko-Koreańskie Forum Jądrowe, co potwierdziło zainteresowanie Seulu eksportem technologii jądrowych do Europy Środkowo-Wschodniej. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (8/2018). W sierpniu spadające zaufanie społeczne wobec rządu przyczyniło się do zmian personalnych wśród ministrów. Wizyta w Seulu Wysokiej Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa miała na celu dalsze zacieśnianie relacji między Unią Europejską a Koreą Południową. W relacjach międzykoreańskich warto zwrócić uwagę na zapowiedź kolejnego szczytu przywódców obu Korei. Całość informacji z sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (6-7/2018). W czerwcu rządząca Demokratyczna Partia Korei odniosła zwycięstwo w wyborach lokalnych. Nasilony napływ uchodźców z Jemenu wywołał kryzys migracyjny na wyspie Czedżu. W czerwcu w życie weszło porozumienie „Zwiedzaj i Pracuj”, na mocy którego młodzi Polacy mogą podjąć zatrudnienie w czasie wypoczynkowego wyjazdu do Korei Południowej. W relacjach międykoreańskich w lipcu wznowiono wojskowe kanały komunikacyjne oraz zakończono przygotowania do spotkania rozdzielonych rodziny. Całość informacji z czerwca i lipca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (5/2018). W maju sytuacja w relacjach na linii Waszyngton – Seul – Pjongjang była bardzo dynamiczna. Powróciła wroga retoryka Pjongjangu wobec wspólnych amerykańsko-południowokoreańskich manewrów wojskowych. Jednocześnie doszło do demontażu poligonu nuklearnego przy udziale zagranicznych mediów. Donald Trump zawiesił szczyt w Singapurze, co doprowadziło do kolejnego spotkania Moon Jae-ina z Kim Jong-unem w Panmundżom. Seul wykazał również zainteresowanie poprawą relacji z Chinami i Japonią. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.Monitor Koreański (4/2018). W kwietniu doszło do 3. szczytu międzykoreańskiego. Kim Jong-un i Moon Jae-in zadeklarowali dążenie do podpisania traktatu pokojowego kończącego wojnę koreańską. Państwa Europy Środkowo-wschodniej poparły koreańskie pojednanie. Jednak w kwestii zniesienia międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu postawiono warunek weryfikowalnej denuklearyzacji KRLD. W Korei Południowej byli prezydenci stanęli przed sądem: Park Geun-hye została skazana na 24 lata więzienia, a Lee Myung-bak został oskarżony o korupcję. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.Monitor Koreański (3/2018). W marcu doszło do spotkania południowokoreańskiej delegacji z Kim Jong-unem. Na Półwyspie Koreańskim doszło do znaczącej deeskalacji napięcia: wyznaczono termin trzeciego szczytu międzykoreańskiego, a Donald Trump zgodził się na spotkanie z północnokoreańskim przywódcą. Seul wyraziła zainteresowanie rynkiem motoryzacyjnym w Europie Środkowo-wschodniej. W polityce wewnętrznej dominującym tematem była rewizja konstytucji. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.Monitor Koreański (2/2018). W lutym Korea Południowa była gospodarzem XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W trakcie tego wydarzenia doszło do spotkań prezydenta Moon Jae-ina z północnokoreańską delegacją, wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, premierem Japonii czy prezydentem Polski i Słowenii. Udział Korei Północnej w Igrzyskach Olimpijskich przyczynił się do deeskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim. Pjongjang wyszedł nawet z propozycja organizacji szczytu Moon-Kim. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.Monitor Koreański (1/2018). W styczniu doszło do wznowienia dialogu między obiema Koreami. Część południowokoreańskiego społeczeństwa jest sceptycznie nastawiona do rezultatów rozmów międzykoreańskich. Wraz z początkiem nowego roku Polska rozpoczęła swoje członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, przed którą stoi wyzwanie rozwiązania problemu północnokoreańskich zbrojeń. Korea Północna przygotowywała się nie tylko do udziału w Igrzyskach Olimpijskich, ale także do wojskowej parady. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.Archiwum: Monitor Koreański 2017