Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (10/2017). W grudniu ukraiński rząd zapowiedział ze stroną chińską realizację projektów wartych 7 mld USD. W Soczi doszło do spotkania premierów ChRL i Białorusi, które obfitowało w obietnice intensyfikacji współpracy gospodarczej oraz militarnej a w Rosji uruchomiono długo wyczekiwany arktyczny projekt Jamał LNG, którego pierwsza dostawa trafiła do Chin. Całość informacji z grudnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (10/2017). W grudniu Rosja i Japonia rozpoczęły konsultacje militarne w celu zwiększenia współpracy między ministerstwami obrony. Korea Południowa również wzmacniała relacje z Rosją. Przewodnicząca rządzącej Partii Demokratycznej została zaproszona do Moskwy, gdzie przeprowadziła szereg konsultacji na temat współpracy gospodarczej i na płaszczyźnie bezpieczeństwa. Całość informacji z grudnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (9/2017). W listopadzie odbyło się II Ukraińskie Forum Pasa i Szlaku, prezydent Łukaszenka ponownie angażuje się w przyciągnięcie kolejnych chińskich inwestycji na Białorusi a w stosunkach Chin i Rosji szacunkowa wartość tegorocznej wymiany gospodarczej rozminęła się z oczekiwaniami. Całość informacji z listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (9/2017). W listopadzie wiceminister spraw zagranicznych Japonii Nakne Kazuki odwiedził Kijów. Rząd japoński zdecydował się także uprościć procedury wizowe dla obywateli Ukrainy. W tym miesiącu Rosja zaprezentowała plan rozwiązania kryzysu koreańskiego, który ma doprowadzić do rozpoczęcia amerykańsko-północnokoreańskich negocjacji. Rosja potępiła także pomysł nałożenia kolejnych sankcji na Pjongjang, a delegacja Dumy Państwowej spotkała się z przewodniczącym Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego KRLD. Całość informacji z listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (8/2017). W październiku Chińska Republika Ludowa kontynuuje realizację strategicznych inwestycji infrastrukturalnych w rejonie basenu Morza Czarnego, na Białorusi wzmożono starania o chińskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne a w relacjach na linii Pekin-Moskwa dostrzec można rosnącą współzależność w dziedzinie energetyki. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (8/2017). W październiku miała miejsce druga japońska misja badawcza na obszarze spornych Wysp Kurylskich, co wskazuje, że Japonia i Rosja dążą do wdrożenia na tym terenie wspólnych projektów gospodarczych. Natomiast Korea Północna zamanifestowała swoje poparcie dla Federacji Rosyjskiej publikując atlas, w którym obszar Krymu został zaznaczony jako terytorium rosyjskie. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (7/2017). We wrześniu w Nowym Jorku odbyło się Zgromadzenie Ogólne ONZ, które było okazją do spotkań szefów MSZ Ukrainy, Rosji i Chin.  Ponadto chińskie ośrodki medialne podpisały szereg porozumień z przedstawicielami mediów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Na Białorusi planowane jest przyjęcie kolejnych inwestycji sektora wysokich technologii w parku przemysłowym w obwodzie mińskim a planowany rosyjski eksport ropy naftowej do ChRL wywoła kontrowersje w ramach organizacji OPEC. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (7/2017). We wrześniu doszło do spotkania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z premierem Japonii Abe Shinzo i prezydentem Korei Południowej Moon Jae-inem. Kolejne północnokoreańskie prowokacje spotkały się ze zdecydowanym potępieniem Białorusi i Ukrainy, a temat rozwiązania tego problemu pojawił się podczas spotkań przywódców Rosji, Japonii i Korei Południowej. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (6/2017). W sierpniu Chińczycy prowadzili kontynuację inwestycji infrastrukturalnych na Ukrainie a państwowa spółka wydobywcza gazu ziemnego – Ukrgazdobycha – uzależniła przyszłość swoich kontraktów od chińskich pożyczek. Na Białorusi natomiast planowane jest podjęcie wspólnych działań w dziedzinie bezpieczeństwa transgranicznego a w Rosji zostaną podjęte kolejne kroki w celu umocnienia wielowymiarowego partnerstwa z ChRL – tym razem w przestrzeni kosmicznej. Całość informacji z sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (6/2017). W sierpniu bardzo aktywny był białoruski ambasador w Japonii Ruslan Esin, odwiedzając wiele japońskich regionów. Natomiast Rosja zaniepokoiła się możliwością umieszczenia na terytorium Japonii amerykańskiego systemu antybalistycznego. W tym miesiącu opublikowany został także raport, według którego jedna z ukraińskich fabryk dostarczała Korei Północnej zaawansowane technologie rakietowe. Całość informacji z sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (5/2017). W lipcu Chińczycy ponownie zainteresowali się inwestycjami na południu Ukrainy, które w obliczu kryzysu krymskiego mogą doprowadzić do wzrostu napięcia na linii Chiny-Rosja. W stosunkach chińsko-białoruskich podjęto kolejne wspólne ćwiczenia wojskowe oraz planowane jest podjęcie wspólnego projektu energetycznego skierowanego do państw trzecich, natomiast w Rosji doszło do spotkania liderów państw, którego wynikiem jest utworzenie funduszu inwestycyjnego o wartości 10 mld USD. Całość informacji z lipca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (5/2017). W lipcu doszło do kolejnego spotkania premiera Japonii Abe Shinzo i prezydenta Rosji Władimira Putina w czasie szczytu G20. Rząd japoński angażuje się także w proces przemian na Ukrainie, uczestnicząc w poświęconym reformom ukraińskim szczycie w Londynie. Korea Południowa i Rosja może rozpocząć bliższą współpracę, czego dowodem mogą być plany budowy wspólnych połączeń kolejowych w obszarze euroazjatyckim. Całość informacji z lipca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (4/2017). Czerwiec w stosunkach chińsko-ukraińskich obfitował w podpisanie wielu porozumień, które znacząco mogą poprawić kondycję ukraińskich przedsiębiorców zainteresowanych eksportem produktów, na Białorusi przyjęto dwie bezzwrotne inwestycje, które pomogą w ociepleniu wizerunku ChRL a w stosunkach chińsko-rosyjskich po szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy uwidocznił się konflikt interesów, który może mieć znaczący wpływ na lokalizację chińskich inwestycji w lądowym odcinku inicjatywy Pasa i Szlaku. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (4/2017). W czerwcu Rosja nakreśliła plan rozwiązania problemu zbrojeń północnokoreańskich przy współpracy z Chinami. Rozpoczęły się także badania na spornych Wyspach Kurylskich, które mają na celu ustalenie możliwości współpracy japońsko-rosyjskiej na tych terytoriach. Natomiast Japonia wyraziła wsparcie dla ukraińskich reform. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 

Raport Specjalny: Chiny wobec Azji Środkowej (Maj 2017). Pobierz tutaj.

Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (3/2017). W maju delegacje ukraińskie odbyły oficjalne wizyty w celu pozyskania środków na najistotniejsze projekty infrastrukturalne, z kolei na Białorusi podpisano dokumenty zwiastujące przyjęcie nowych inwestycji w parku przemysłowym „Great Stone”. Rosjanie wyrazili natomiast gotowość do podjęcia wielowymiarowej współpracy m.in. na płaszczyźnie naukowej i politycznej. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (3/2017). W maju kontynuowane są obchody „roku Japonii” na Ukrainie. W kwestii spornych terytoriów pomiędzy Rosja i Japonią nie było przełomu. Planowana na maj wizyta delegacji japońskiej na spornych wsypach nie doszła do skutku. Korea Północna natomiast zacieśniła relacje z Rosją, otwierając stałe połączenie morskie pomiędzy portami w obu państwach. Na poprawę relacji z Rosja liczy także nowy prezydent Republiki Korei, wysyłając w maju do Moskwy specjalnego wysłannika. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (2/2017). W kwietniu na jaw wyszła informacja o poważnych problemach ukraińskiej spółki w celu pozyskania chińskiej wielomiliardowej pożyczki na inwestycje infrastrukturalne, na Białorusi oczekuje się przyjęcia kilkunastu nowych inwestycji w parku przemysłowym „Great Stone” a w stosunkach chińsko-rosyjskich odnotowano serię rozmów i spotkań dotyczących obecnej sytuacji międzynarodowej. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (2/2017). W kwietniu relacje Japonii z Ukrainą i Białorusią skupiały się wokół dyplomacji kulturalnej. Japonia i Ukraina świętują w tym roku 25-lecie ustanowienia dwustronnych relacji dyplomatycznych i z tej okazji obchodzony jest „rok Japonii” na Ukrainie. Za dwa lata podobną okrągłą rocznicę świętować będzie Japonia i Białoruś, a w kwietniu już ruszyły przygotowania do niej na poziomie wymiany kulturalnej i naukowej. W tym miesiącu odbyło się także kolejne spotkanie Abe Shinzo z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, które miało na celu przybliżyć oba państwa do normalizacji stosunków. Całość informacji z kwietnia wraz z komenatrzem pobierz tutaj.

Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (1/2017). W marcu ukraińskie władze planowały przyjęcie dwóch dużych chińskich inwestycji infrastrukturalnych, na Białorusi podjęto kolejną próbę ratowania chińskiej inwestycji w parku przemysłowym „Great Stone” a w rosyjskim Kazaniu odbyły się doroczne konsultacje pomiędzy KPCh a partią Jedna Rosja. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (1/2017). W marcu zostały podpisane umowy w ramach programu Kusanone między Japonią a Ukrainą i Białorusią, które mają na celu finansowanie grantów dla lokalnych projektów związanych z poprawą jakości infrastruktury szkolnej i medycznej. Dodatkowo rząd japoński decyduje się na finansowe wsparcie dla ofiar konfliktu w Donbasie. W relacjach regionu z Półwyspem Koreańskim dominuje problematyka północnokoreańskich prowokacji nuklearnych i testów pocisków rakietowych. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.