Monitor Wietnamski (9/2017). W grudniu jednym z ważniejszych wydarzeń z wietnamskiej perspektywy było spotkanie w ramach forum Współpraca Lancang-Mekong (LMC – Lancang-Mekong Cooperation), w którym udział wziął minister spraw zagranicznych Phạm Bình Minh. Widoczna była również aktywność dyplomatyczna między Hanoi a Wientian, co można stwierdzić na przykładzie wizyty prezydenta  Laosu i sekretarza generalnego tamtejszej partii Boungnanga Vorachitha oraz ministra spraw zagranicznych Saleumxaya Kommasitha. Szef wietnamskiego MSZ z kolei udał się do Seulu na spotkania z czołowymi politykami Republiki Korei. Całość informacji z grudnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski „Szczyt APEC” (8/2017). Najważniejszym wydarzeniem listopada skupiającym uwagę światowych mediów był Szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Do Wietnamu przybyli m. in. przewodniczący ChRL Xi Jinping, prezydent USA Donald Trump czy premier Kanady Justin Trudeau. W połowie miesiąca odbył się również szczyt ASEAN oraz towarzyszące temu spotkaniu wydarzenia, w których udział wziął szef wietnamskiego rządu. Pod koniec listopada miała miejsce oficjalna wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy, któremu towarzyszyła misja gospodarcza polskich przedsiębiorców. Całość informacji z listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (7/2017). Aktywność dyplomacji wietnamskiej, widoczną zwłaszcza w ostatnich miesiącach, zahamowały przygotowania do nadchodzącego szczytu APEC, który w Wietnamie jest traktowany priorytetowo i prestiżowo. Ożywioną działalność prowadzili w tym okresie minister obrony narodowej gen. Ngô Xuân Lịch, który odwiedził Birmę i Indonezję oraz przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Nguyễn Thị Kim Ngân przebywająca w październiku w Rosji i Kazachstanie. Europejskie tournée odbyła wiceprezydent Đặng Thị Ngọc Thịnh odwiedzając Finlandię, Łotwę i Litwę. W Rangunie z kolei dyskutowano o zasobach rzeki Mekong i wpływie rozwoju hydroenergetyki na sytuację w dorzeczu. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (6/2017). W Wietnamie trwają przygotowania do szczytu APEC. Jednym z ostatnich etapów prac nad organizacją listopadowego wydarzenia było trzecie Spotkanie Wyższych Urzędników (SOM 3), które odbyło się w mieście Ho Chi Minh pod koniec sierpnia. Za historyczne wydarzenie można uznać wizytę prezydenta Sisiego, który jako pierwsza głowa państwa mająca władzę w Egipcie, odwiedził Wietnam od chwili nawiązania stosunków dyplomatycznych między Hanoi a Kairem. Wietnam budzi również coraz większe zainteresowanie państw Europy Środkowo-Wschodniej, czego efektem była szeroko komentowana w mediach wizyta premiera Węgier Viktor Orbán w ostatnich dniach września. Całość informacji z sierpnia i września wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (5/2017). Na początku lipca stojący na czele wietnamskiego rządu Nguyễn Xuân Phúc uczestniczył w szczycie G-20 odbywającym się w Hamburgu. Przy okazji europejskiej podróży premier Wietnamu odwiedził również Holandię na zaproszenie szefa rządu w Hadze. Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyễn Phú Trọng złożył oficjalną wizytę w Kambodży, a Wietnam z kolei odwiedziła przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Laosu. Największa uwaga była jednak skupiona na wydarzeniach w rejonie Morza Południowochińskiego, gdzie działająca za zgodą Wietnamu firma Respol rozpoczęła odwierty na spornych terenach, by ostatecznie ustąpić pod wpływem chińskich gróźb. Całość informacji z lipca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (4/2017). Na początku czerwca oficjalną wizytę w Japonii złożył Nguyễn Xuân Phúc, co było kolejnym krokiem na drodze zacieśniania więzi politycznych między Tokio a Hanoi. Prezydent Trần Đại Quang z kolei pod koniec miesiąca odbył europejską podróż odwiedzając Białoruś i Rosję. Coraz większą aktywność dyplomatyczną widać w relacjach Wietnamu ze stolicami Europy Środkowo-Wschodniej takimi jak Praga i Bratysława. Kolejnym efektem budowania partnerstwa Hanoi z Czechami i Słowacją była wizyta czeskiego prezydenta Miloša Zemana i obecność słowackiego wicepremiera Roberta Kaliňáka w Wietnamie w pierwszych dniach czerwca. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (3/2017). W połowie maja prezydent Wietnamu Trần Đại Quang wziął udział w zorganizowanym w Pekinie Forum „Jeden Pas, Jedna Droga”, podczas którego rozmawiał z czołowymi politykami ChRL. Do Tokio udali się Phạm Bình Minh oraz wiceprezydent Đặng Thị Ngọc Thịnh, z kolei w Hanoi przebywali politycy japońscy na czele z ministrem gospodarki, handlu i przemysłu Hiroshige Seko i przewodniczącym Izby Reprezentantów Oshimą Tadamorim. Pod koniec miesiąca premier Nguyễn Xuân Phúc udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie doszło do jego spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (2/2017). W drugiej połowie kwietnia wicepremier i szef wietnamskiej dyplomacji Phạm Bình Minh złożył wizyty w Pekinie oraz Waszyngtonie. Przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego udała się w podróż po Europie, podczas której odwiedziła Szwecję, Węgry i Czechy. Wietnamczycy aktywnie działali również na kontynencie afrykańskim, czego dowodem były spotkania z politykami Kamerunu, Senegalu i Angoli. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Wietnamski (1/2017). Na początku marca w Wietnamie przebywał cesarz Ahikito, a na spotkanie z władzami w Hanoi przybyli również premier Singapuru Lee Hsien Loong i prezydent Izraela Re’uwen Riwlin. W Europie Środkowo-Wschodniej gościł minister bezpieczeństwa publicznego, a w Hội An i Huế oddano część polskiemu konserwatorowi zabytków Kazimierzowi Kwiatkowskiemu w 20-tą rocznicę jego śmierci. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj