Monitor Koreański (10/2017). W grudniu doszło do spotkania prezydentów Moon Jae-ina i Xi Jinpinga. Obie strony wskazały na potrzebę normalizacji relacji gospodarczych. Korea Południowa postanowiła przesunąć manewry wojskowe ze Stanami Zjednoczonymi, aby zmniejszyć napięcie na Półwyspie Koreańskim w obliczu zbliżających się Igrzysk Olimpijskich. W relacjach z Europą Środkowo-Wschodnią nastąpiło zwiększenie współpracy na płaszczyźnie innowacji i nowoczesnych technologii. Całość informacji z grudnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorchinskiMonitor Koreański (9/2017). W listopadzie miała miejsce wizyta państwowa Donalda Trumpa w Seulu. W tym miesiącu polityka zagraniczna odgrywała dużą rolę na szczeblu centralnym, a Moon Jae-in odwiedził Azję Południową. Korea Północna ponownie zagroziła bezpieczeństwu na Półwyspie Koreańskim, przeprowadzając test rakiety o zasięgu międzykontynentalnym oraz naruszając postanowienia Traktatu o Zawieszeniu Broni podczas pościgu za uciekinierem. W tym miesiącu państwa Europy i Korea Południowa dyskutowali na temat rozwoju współpracy w ramach szczytu ASEM. Całość informacji z listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorchinskiMonitor Koreański (8/2017). W październiku w Korei Południowej obchodzona była rocznica protestów przeciwko byłej prezydent Park Geun-hye. Natomiast sama Park oświadczyła, że jest ofiarą „politycznej zemsty”. Nowa administracja wszczęła także śledztwo w sprawie poprzednika Park, Lee Myung-baka, który także oskarżany jest o korupcję i nadużycia władzy. W październiku ożywione były relacje Korei Południowej z Polską i Bułgarią. Natomiast Korea Północna skupiła się na wewnętrznych reformach. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorchinskiMonitor Koreański (7/2017). We wrześniu prezydent Moon Jae-in odbył wiele spotkań międzynarodowych. Na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ apelował o pokojowe rozwiązanie kryzysu koreańskiego, a podczas spotkania z Władimirem Putinem i Abe Shinzo wyraził poparcie dla zaostrzenia sankcji wobec Pjongjangu. Na południowokoreańskiej scenie politycznej narasta konflikt między nową władzą, a konserwatywną opozycją. We wrześniu dość ożywione były relacje gospodarcze i kulturowe Republiki Korei z Europą Środkowo-Wschodnią. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorchinskiMonitor Koreański (6/2017). W lipcu i sierpniu sytuacja na Półwyspie Koreańskim znów stała się napięta po kolejnych północnokoreańskich testach rakietowych. W lipcu Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowała się nałożyć nowy pakiet sankcji na Pjongjang. W Korei Południowej prezydent Moon Jae-in przedstawił plan polityki swojego rządu na najbliższe 5 lat. Prezydent chce poprzez reformy poprawić warunki pracy oraz zwiększyć wskaźnik urodzeń. Natomiast w Europie Środkowo-Wschodniej odbyło się pierwsze w tym regionie koreańskie EXPO, które przyciągnęło wielu zwiedzających. Całość informacji z lipca i sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorchinskiMonitor Koreański (5/2017). W czerwcu odbyło się spotkanie prezydentów Moon Jae-ina i Donalda Trumpa w Waszyngtonie. Wśród omówionych podczas szczytu kwestii znalazł się temat Korei Północnej oraz amerykańsko-południowokoreańskiej współpracy gospodarczej. W czerwcu padła także propozycja stworzenia wspólnej koreańskiej reprezentacji na igrzyska olimpijskie, która została jednak odrzucona przez stronę północnokoreańską. W relacjach z Europą Środkowo-Wschodnią nadal dominowała dyplomacja kulturowa. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorchinskiMonitor Koreański (4/2017). W maju Moon Jae-in wygrał wybory prezydenckie oraz rozpoczął proces formowania nowego rządu. W relacjach międzykoreańskich nowy prezydent Republiki Korei stawia na politykę dwutorową, zdecydowanego karania Pjongjangu za prowokacje, jak i poszukiwania drogi do dialogu i poprawy relacji. Reżim Kim Jong-una nie pomaga w przywróceniu „słonecznej polityki”, przeprowadzając w maju kolejne testy rakietowe. Niektóre państwa wschodnioeuropejskie decydują się natomiast na wstrzymanie importu północnokoreańskich robotników, których określa się mianem „współczesnych niewolników”. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorchinskiMonitor Koreański (3/2017). W kwietniu narastający kryzys koreański był tematem poruszanym nie tylko przez koreańskie, ale i światowe media. Międzynarodowa społeczność stanęła przed dylematem w jaki sposób rozwiązać problem północnokoreańskich zbrojeń nuklearnych i coraz częstszych testów rakiet balistycznych. Odbyło się nawet w tej sprawie specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Natomiast południowokoreańska scena polityczna skupiła się na nadchodzących majowych wyborach prezydenckich. Według kwietniowych sondaży walka o urząd prezydenta rozegra się między Moon Jae-inem a Ahn Cheol-soo. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.


monitorchinskiMonitor Koreański (2/2017). Najważniejszym wydarzeniem marca było odwołanie Park Geun-hye ze stanowiska prezydenta Republiki Korei. Park, której nie chronił już immunitet, została przesłuchana przez prokuraturę, a pod koniec miesiąca aresztowana. Pełną parą ruszają też przygotowania do wyborów prezydenckich, których termin został ustalony na 9 maja. Relacje międzykoreańskie były napięte z powodu wspólnych manewrów wojskowych żołnierzy amerykańskich i południowokoreańskich. W stosunkach z Europą nadal panuje stagnacja, spowodowana wewnętrznym chaosem na scenie politycznej. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.monitorchinskiMonitor Koreański (1/2017). W lutym Ban Ki-moon zrezygnował ze startu w wyborach, a premier Hwang Kyo-ahn podjął kontrowersyjną decyzję o nieprzedłużaniu dochodzenia w sprawie korupcji prezydent Park Geun-hye. Polityka zagraniczna upłynęła pod znakiem północnokoreańskich prowokacji i śmierci Kim Jong-nama. Światem wstrząsnęła informacja, że Korea Północna może nie tylko stanowić nuklearne zagrożenie, ale także posiadać arsenał broni chemicznej masowej zagłady. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.