monitorjaponskiuniMonitor Japoński (12/2017). W grudniu można zaobserwować dalszy wzrost napięcia w regionie Azji i Pacyfiku oraz coraz bardziej stanowczą postawę Rosji i Stanów Zjednoczonych. Warto również zwrócić uwagę na wzrost wydatków zbrojeniowych Japonii oraz decyzję o rozmieszczeniu systemu obrony przeciwrakietowej Egida. Całość informacji z grudnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (11/2017). Najciekawsze wydarzenia minionego miesiąca koncentrują się wokół coraz bardziej napiętego dialogu dotyczącego Korei Północnej i bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku. Kulminacyjnym momentem była udana próba północnokoreańskiej rakiety balistycznej, która może przenieść głowicę na terytorium Stanów Zjednoczonych. Warto również zwrócić uwagę no coraz bardziej asertywną postawę Rosji w rozmowach dotyczących bezpieczeństwa oraz podpisania traktatu pokojowego. Całość informacji z listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (10/2017). Najwaznieszym wydarzeniem w październiku były wybory do izby niższej parlamentu. Rządząca Koalicja PLD-Nowe Komeito uzyskała zaskakująco duże poparcie utrzymując dominację. Zaskoczeniem okazała się również Konstytucyjna Partia Demokratyczna pod przewodnictwem Edano Yukio. Największymi przegranymi w wyborach są bez wątpienia gubernator Koike Yuriko oraz były lider PD Seiji Maehara, który ustąpił ze stanowiska. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (9/2017). Najważniejszym wydarzeniem we wrześniu było podjęcie decyzji o wcześniejszych wyborach do izby niższej, które odbędą się 22 października. Warto również zwrócić uwagę na pozytywne decyzje zezwalające polskim producentom mięsa na wznowienie eksportu do Japonii. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (8/2017). Lipiec i sierpień zostały zdominowane przez problem rosnącego zagrożenia ze strony Korei Północnej. Kolejne próby rakietowe, wystrzelenie pocisków nad terytorium Japonii oraz próba nuklearna przeprowadzona na początku września doprowadziły napięcie w regionie do stanu krytycznego. Warto również przyjrzeć się przetasowaniu gabinetu oraz problemom partii rządzącej. Całość informacji z lipca i sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (7/2017). Najważniejsze wydarzenia minionego miesiąca koncentrują się wokół kolejnego skandalu politycznego, w który jest zamieszany szef japońskiego rządu. Krytyka związana ze skandalem „Kake” oraz przepchnięcie przez parlament „ustawy anty-konspiracyjnej” spowodowały widoczny spadek poparcia dla obecnego gabinetu. Warto zwrócić uwagę na szybką perspektywę podpisania porozumienia handlowego z UE oraz kontynuację konfliktu dotyczącego polityki energetycznej. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.


monitorjaponskiuniMonitor Japoński (6/2017). Najważniejsze wydarzenia w maju koncentrowały się wokół rozwoju dialogu politycznego pomiędzy władzami w Tokio i Pekinie. Wraz z rosnącą krytyką pod adresem Stanów Zjednoczonych, japońska klasa polityczna rozważa udział w alternatywnych projektach integracji gospodarczej takich jak OBOR i AIIB. Jeśli chodzi o politykę w regionie EŚW warto zwrócić uwagę na rosnące inwestycje japońskich przedsiębiorców w naszym kraju oraz kontynuację dialogu energetycznego. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (5/2017). Najważniejszym wydarzeniem w kwietniu była wizyta wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w Tokio. Warto zwrócić uwagę na daleko idące zapewnienia o współpracy w zakresie bezpieczeństwa, ale również na asertywną postawę japońskiego ministerstwa finansów dotyczącą podpisania dwustronnego porozumienia handlowego. Polityka w regionie uległa widocznym zmianom w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony Korei Północnej. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (4/2017). W zeszłym miesiącu warto było zwrócić uwagę na szereg wydarzeń i rozmów  wskazujących na rosnące zagrożenie ze strony Pjongjangu. Prawicowej części japońskiej klasy politycznej udało się doprowadzić do rozpoczęcia dialogu parlamentarnego na temat możliwości przeprowadzenia ataku prewencyjnego na północnokoreańskie instalacje wojskowe. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (3/2017). Najważniejsze wydarzenia minionego miesiąca koncentrowały się wokół wizyty premiera Abe w Białym Domu. Nowy prezydent oraz jego administracja potwierdzili gwarancje bezpieczeństwa dla azjatyckich sojuszników. Warto również zwrócić uwagę na  dynamikę relacji Japonii z sąsiadami. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (2/2017).  Najważniejsze wydarzenia minionego miesiąca koncentrowały się wokół objęcia urzędu przez Donalda Trumpa. Dotychczasowe komentarze i działania nowego przywódcy Stanów Zjednoczonych wywołały chaos wśród japońskich polityków i przedstawicieli biznesu. Warto również zwrócić uwagę na gwałtowne pogorszenie relacji z Koreą Południową oraz eskalację konfliktu wokół pomnika kobiet pocieszycielek i spornych wysp Dokdo/Takeshima.
Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (1/2017). Pomimo braku przełomu w negocjacjach, najważniejszym wydarzeniem minionego miesiąca była wizyta prezydenta Rosji w Tokio. Przywódcy obu państw podpisali szereg umów o współpracy gospodarczej na Syberii. Premier Abe zapowiedział gotowość do zorganizowania kolejnego szczytu w Rosji w pierwszym kwartale 2017 roku. Warto również zwrócić uwagę na pogarszające się relacje z Koreą Południową oraz rosnącą aktywność japońskich inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej. Całość informacji z grudnia wraz z komentarzem pobierz tutaj