Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (10-11/2018). Najważniejszymi wydarzeniami w październiku i listopadzie było zainteresowanie Chin w budowę ukraińskiego hubu logistycznego przy granicy z UE, park przemysłowy Great Stone w okolicach Mińska podczas China International Import Export został kołem zamachowym dla dalszej współpracy inwestycyjnej na Białorusi, m.in. w SSE Bremino-Orsha a we współpracy chińsko-rosyjskiej na pierwszy plan wysuwa się rozwój współpracy w branży innowacji. Całość informacji z października i listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (11/2018). W listopadzie nastąpiła zmiana polityki japońskiej względem zakończenia sporu terytorialnego z Rosją. W kwestii denuklearyzacji KRLD, Stany Zjednoczone wyszły z inicjatywą nawiązania kontaktów z Moskwą. Natomiast między Japonią a Białorusią coraz aktywniej rozwija się współpraca regionalna. Całość informacji z listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (10/2018). W październiku odbyły się japońsko-ukraińskie konsultacje w kwestii bezpieczeństwa. W tym miesiącu Japonia poszukiwała także możliwości inwestycyjnych na Ukrainie i Białorusi. Natomiast władze KRLD zintensyfikowały relacje z Moskwą, aby wzmocnić swoją pozycję przed szczytem Trump-Kim. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (9/2018). We wrześniu Chiny przedstawiły plan zaangażowania się w budowę elektrowni wiatrowej na Ukrainie, z Białorusi wyruszył pierwszy skład cargo, który trafił do Chongqingu a Chiny i Rosja planują wdrożenie projektów o wartości 100 mld USD. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (9/2018). We wrześniu doszło do kolejnego spotkania prezydenta Rosji i premiera Japonii. W relacjach z Białorusią kontynuowane były działania na rzecz współpracy regionów obu państw. W tym miesiącu przewodnicząca rosyjskiej Rady Federacji odwiedziła Pjongjang. Natomiast we Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku udział wzięły delegacje z obu Korei, wyrażając nadzieję na rozpoczęcie trójstronnych projektów z Rosją. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (8/2018). W sierpniu Ukraina przedstawiła kosztowny plan rozwoju sieci kolejowej w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku, na Białoruś dotarli pierwsi chińscy turyści w ramach ruchu bezwizowego a w stosunkach chińsko-rosyjskich doprecyzowano szczegóły kluczowego projektu infrastrukturalnego. Całość informacji z sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (8/2018). W sierpniu Japonia ogłosiła, że planuje w przyszłym roku zwiększyć współprace dyplomatyczną z Białorusią. Tokio rozpoczęło także testowanie nowego szlaku gospodarczego, który ma wykorzystywać potencjał Kolei Transsyberyjskich. W tym miesiącu pojawiły się także kolejne doniesienia o naruszaniu sankcji wobec KRLD przez Rosję, a Moskwa wstrzymała publikację raportu w sprawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2006 roku. Całość informacji z sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (7/2018). W lipcu otwarto Biuro Promocji Handlu i Inwestycji inicjatywy Pasa i Szlaku w Kijowie, Białoruś nawiązała współpracę regionalną z prow. Liaoning a w stosunkach chińsko-rosyjskich zainaugurowano dostawy LNG z wykorzystaniem Północnego Szlaku Morskiego. Całość informacji z lipca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (6-7/2018). W czerwcu Japonia uczestniczyła w międzynarodowej konferencji dotyczącej reform na Ukrainie, nadal wykazując wsparcie dla odbudowy wschodnich regionów tego państwa. Denuklearyzacja KRLD stała się istotnym tematem ministerialnych spotkań na linii Tokio – Moskwa. Deeskalacja napięcia na Półwyspie Koreańskim po szczycie Trump – Kim stworzyła dla Moskwy i Seulu perspektywy intensyfikacji współpracy gospodarczej z Pjongjangiem. Całość informacji z czerwca i lipca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (6/2018). W czerwcu na Ukrainie odbyło się 2. ukraińsko-chińskie forum współpracy gospodarczej. W stosunkach chińsko-białoruskich w przeddzień szczytu SOW doszło do spotkania Łukaszenko-Xi, a w Rosji zatwierdzono budowę infrastruktury arktycznej, którą należy pojmować jako jeden z priorytetów Chin w kontekście realizacji inicjatywy Pasa i Szlaku. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (5/2018). W maju Chińska Republika Ludowa wzywała do pokojowego rozwiązania kwestii kryzysu ukraińskiego. Na Białorusi park przemysłowy Great Stone odnotowuje kolejne sukcesy, stając się głównym krajowym ośrodkiem wymiany handlowej a w stosunkach chińsko-rosyjskich możemy spodziewać się propozycji nowych inwestycji, które niekoniecznie będą związane z sektorem energetycznym. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (5/2018). W maju doszło do kolejnego spotkania prezydenta Putina i premiera Abe w sprawie spornych terytoriów.Japonia kontynuowała również wspieranie projektów realizowanych przez ONZ na Ukrainie. Natomiast Rosja podjęła kroki mające na celu zwiększenie swoich wpływów na Półwyspie Koreańskim, czemu miała służyć wizyta ministra spraw zagranicznych w Pjongjangu. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (4/2018). W kwietniu doszło do chińsko-ukraińskiego spotkania w kontekście wspólnych projektów energetyki odnawialnej. Chiny są zainteresowane ustanowieniem wszechstronnego strategicznego partnerstwa z Białorusią a Rosja może stać się beneficjentem największego zagranicznego projektu kolejowego ChRL. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (4/2018). W kwietniu minister spraw zagranicznych KRLD odbył oficjalna wizytę do Moskwy, aby poszukiwać wsparcia przed szczytem międzykoreańskim. Korea Południowa wyraziła zainteresowanie włączeniem się w budowę na Białorusi autostrady, która ma stać się częścią Jedwabnego Szlaku. Japonia i Rosja wyraziły poparcie dla dialogu w formacie sześciostronnym w sprawie denuklearyzacji na Półwyspie Koreańskim. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (3/2018). W marcu rząd ukraiński przyjął ciężki sprzęt do produkcji asfaltu w celu przeprowadzenia najpotrzebniejszych inwestycji infrastrukturalnych w kraju;  w Chengdu odbyło się chińsko-białoruskie forum współpracy gospodarczej a Chiny i Rosja rozpoczną projekt wspólnego wydobycia uranu. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (3/2018). W marcu Rosja kontynuowała wywieranie wojskowej presji na Tokio. Pomimo apelu Londynu, Japonia nie zajęła stanowczego stanowiska wobec sprawy otrucia S. Skripala. Kolejne granty na rzecz projektów non-profit zostały przekazane Ukrainie i Białorusi przez rząd japoński. W tym miesiącu Korea Południowa kontynuowała działania w zakresie pomocy rozwojowej i współpracy edukacyjnej w relacjach z Ukrainą i Białorusią. Po niespodziewanej wizycie północnokoreańskiego przywódcy w Pekinie pojawiły się spekulacje na temat możliwości szczytu Kim-Putin. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (2/2018). W lutym rząd ukraiński otrzymał bezzwrotną dotację w wysokości 1,5 mld USD wspomagającą sektor telekomunikacyjny, na Białorusi planowane jest zaciągnięcie kolejnej pożyczki w sektorze rolnym (1,75 mld CNY) a w stosunkach z Rosją rozpoczęto program współpracy lokalnej i regionalnej na lata 2018-2019. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (2/2018). W lutym doszło do podpisania nowych umów w ramach programu Kusanone. Na ich podstawie rząd japoński udzieli wsparcia wybranym projektom obywatelskim na terenie Białorusi i Ukrainy. Japonia wykazała również zaangażowanie w odbudowę wschodniej Ukrainy. Natomiast Rosja rozpoczęła szersze działania dyplomatyczne, które mają na celu poparcie dialogu na Półwyspie Koreańskim. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Raport: Chiny wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (1/2018). Styczeń w stosunkach chińsko-białoruskich obfitował w zawarcie porozumień inwestycyjnych oraz służył dalszemu rozwojowi współpracy wojskowej między stronami. W relacjach z Rosją, ChRL na pierwszy plan również wysuwa się współpraca wojskowa oraz strategiczne projekty infrastrukturalne, natomiast na Ukrainie szanse na zwiększenie obecności gospodarczej ChRL przynosi zapowiedziana na maj br. inauguracja „Beskidzkiego Tunelu”. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Raport: Japonia, Półwysep Koreański wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji (1/2018). W styczniu premier Abe odwiedził Europę Wschodnią. Zainteresowanie tym regionem wykazała również Korea Południowa, która zaproponowała Białorusi i Ukrainie współpracę w ramach „Nowej Polityki Północnej”. W tym roku Moskwa i Tokio będą dążyć do dalszej poprawy relacji, czego dowodem była wizyta rosyjskiej delegacji na Hokkaido. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Archiwum: Monitory RODM 2017