Monitor Koreański (6/2020). Na początku czerwca Korea Południowa wprowadziła nowe restrykcje związane z drugą falą koronawirusa. W tym miesiącu doszło do eskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim, czego przejawem było wysadzenie biura łącznikowego w Kaesong. 70. Rocznica wybuchu wojny koreańskiej odbyła się bez wspólnych uroczystości. W Europie Środkowo-Wschodniej ruszyły realizacje kolejnych inwestycji południowokoreańskich firm w sektorze elektromobilności. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (5/2020). W maju rząd zaproponował nową strategię wyjścia z kryzysu gospodarczego. Jednocześnie ponowny wzrost zakażeń COVID-19 wymusił zmiany w planowanym otwieraniu niektórych sektorów. W Europie Środkowo-Wschodniej otwarto granice dla kluczowych koreańskich inwestorów. Stosunki międzykoreańskie pozostają nadal zamrożone. Nie wpłynął na nie nawet mający miejsce na początku tego miesiąca incydent w strefie zdemilitaryzowanej. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (4/2020). W kwietniu w Korei Południowej odbyły się wybory parlamentarne, w których zwyciężyła Partia Demokratyczna. W tym miesiącu toczyły się spekulacje na temat stanu zdrowia przewodniczącego KRLD, które Seul tonował. Południowokoreańska strategia walki z COVID-19 okazała się skuteczna, dzięki czemu Seul skupił się na udzielaniu pomocy innym państwom. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (3/2020). W marcu rząd południowokoreański skupił się na minimalizowaniu negatywnych skutków ekonomicznych epidemii koronawirusa. Jednocześnie ruszyły przygotowania do wyborów parlamentarnych, które nie zostały odwołane. W Europie Środkowo-Wschodniej Korea Południowa poszukiwała możliwości zniesienia części restrykcji dla podróżnych, które dotknęły koreańskie firmy działające w tym regionie. Korea Północna pomimo nadzwyczajnej sytuacji międzynarodowej związanej z epidemią COVID-19 nie zaniechała testów rakietowych. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (2/2020). W lutym walka z coraz szybciej rozprzestrzeniająca się chorobą COVID-19 zdominowała krajową politykę. Kampania wyborcza została wstrzymana, a Zgromadzenie Narodowe podjęło pracę nad uchwaleniem dodatkowego budżetu na przeciwdziałanie epidemii. W tym miesiącu po raz pierwszy na scenę polityczną wkroczyła partia polityczna utworzona przez uchodźców z Korei Północnej, co spotkało się z krytyką ze strony KRLD. Wstrzymanie lotów do Korei Południowej zmniejszyło intensywność wymiany gospodarczej z Europą Środkowo-Wschodnią. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (1/2020). W styczniu na scenę polityczną wkroczył nowy premier, Chung Sye-kyun. Stany Zjednoczone i Korea Południowa nie doszły do porozumienia w kwestii podziału kosztów stacjonowania wojsk amerykańskich. Choć wzmocnienie relacji z Koreą Północną stanowiło istotny wątek w noworocznym przemówieniu prezydenta Moon Jae-ina, impas w relacjach międzykoreańskich nie uległa zmianie. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Archiwum: Monitor Koreański 2017, Monitor Koreański 2018, Monitor Koreański 2019