Monitor Koreański (6/2019). W czerwcu z inicjatywy Prezydenta Moon Jae-ina amerykańska delegacja odwiedziła Seul. W Panmundżom bez wcześniejszych przygotowań zorganizowano trzeci szczyt Trump-Kim. W obliczu pogarszających się relacji między Koreą Południową i Japonią, Seul poszukuje nowych partnerów gospodarczych: również w Europie Środkowo-Wschodniej i Północnej. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (5/2019). W maju impas w relacjach międzykoreańskich oraz spowolnienie gospodarcze położyły się cieniem na drugiej rocznicy inauguracji Prezydenta Moon Jae-ina. Pomimo starań Seulu nie udało się doprowadzić do wznowienia dialogu w sprawie denuklearyzacji między Pjongjangiem a Waszyngtonem. Zatonięcie statku turystycznego na Węgrzech stało się wyzwaniem dla umiejętności zarządzania kryzysowego rządu, który chciał uniknąć błędów popełnionych w obliczu katastrofy promu Sewol. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

     

Monitor Koreański (4/2019). W kwietniu wzrósł konflikt na scenie politycznej między rządem a opozycyjną Partią Wolność Korei. Największa opozycyjna partia nie zgadza się m.in. na reformę systemu wyborczego. W relacjach międzykoreańskich nastąpiło pewne ochłodzenie, czego skutkiem był brak udziału Pjongjangu we wspólnych obchodach pierwszej rocznicy szczytu w Panmundżom. Coraz więcej południowokoreańskich firm motoryzacyjnych wyraziło zainteresowanie inwestycjami w Europie Środkowo-Wschodniej. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

     

Monitor Koreański (3/2019). W marcu rząd południowokoreański opracowywał nowy kierunek polityki względem KRLD po szczycie w Hanoi. W tym celu Prezydent Moon Jae-in powołał nowego ministra ds. zjednoczenia. Natomiast Pjonjang zamanifestował niezadowolenie tempem wdrażania projektów międzykoreańskich. W Europie Środkowo-Wschodniej Korea Południowa nadal wykazuje zainteresowanie rynkiem motoryzacyjnym. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

     

Monitor Koreański (2/2019). W lutym miało miejsce drugie spotkanie przywódców USA i KRLD, jednak szczyt nie przyniósł przełomu w sprawie traktatu pokojowego i denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. W polityce wewnętrznej rząd południowokoreański nadal skupiał się wokół reformy gospodarczej. Podpisanie porozumienia ramowego między koreańską i czeską firmą z sektora energetyki jądrowej może otworzyć Seulowi dalszą drogę do rozwijania współpracy z Europą Środkowo-Wschodnią. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 

Monitor Koreański (1/2019). W styczniu Prezydent Moon Jae-in rozpoczął dialog społeczny w sprawie planowanych reform gospodarczych. Setki Koreańczyków pożegnało zmarłą w tym miesiącu ikoniczną działaczkę na rzecz kobiet-pocieszycielek Kim Bok-dong. Seul z zadowoleniem przyjął wiadomość o planowanym na grudzień drugim szczycie Trump-Kim. Węgry rozpoczęły obchody 30. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych z Republiką Korei. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 

Archiwum: Monitor Koreański 2017, Monitor Koreański 2018