Monitor Koreański (7-8/2020). W lipcu i sierpniu rząd musiał zmierzyć się z drugą falą zakażeń COVID-19. Obok nowych restrykcji związanych z pandemią, społeczne niezadowolenie wzbudził wzrost cen mieszkań w stolicy oraz polityczne skandale, które osłabiły poparcie dla Prezydenta i rządzącej Partii Demokratycznej. W tych miesiącach cały Półwysep Koreański nawiedziły klęski żywiołowe, które nie stały się jednak pretekstem do nawiązania współpracy międzykoreańskiej. Pomimo pandemii, Węgry nadal prowadziły aktywną politykę względem Korei Południowej, czego przejawem była wizyta ministra spraw zagranicznych Pétera Szijjártó w Seulu. Całość informacji z lipca i sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (6/2020). Na początku czerwca Korea Południowa wprowadziła nowe restrykcje związane z drugą falą koronawirusa. W tym miesiącu doszło do eskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim, czego przejawem było wysadzenie biura łącznikowego w Kaesong. 70. Rocznica wybuchu wojny koreańskiej odbyła się bez wspólnych uroczystości. W Europie Środkowo-Wschodniej ruszyły realizacje kolejnych inwestycji południowokoreańskich firm w sektorze elektromobilności. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (5/2020). W maju rząd zaproponował nową strategię wyjścia z kryzysu gospodarczego. Jednocześnie ponowny wzrost zakażeń COVID-19 wymusił zmiany w planowanym otwieraniu niektórych sektorów. W Europie Środkowo-Wschodniej otwarto granice dla kluczowych koreańskich inwestorów. Stosunki międzykoreańskie pozostają nadal zamrożone. Nie wpłynął na nie nawet mający miejsce na początku tego miesiąca incydent w strefie zdemilitaryzowanej. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (4/2020). W kwietniu w Korei Południowej odbyły się wybory parlamentarne, w których zwyciężyła Partia Demokratyczna. W tym miesiącu toczyły się spekulacje na temat stanu zdrowia przewodniczącego KRLD, które Seul tonował. Południowokoreańska strategia walki z COVID-19 okazała się skuteczna, dzięki czemu Seul skupił się na udzielaniu pomocy innym państwom. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (3/2020). W marcu rząd południowokoreański skupił się na minimalizowaniu negatywnych skutków ekonomicznych epidemii koronawirusa. Jednocześnie ruszyły przygotowania do wyborów parlamentarnych, które nie zostały odwołane. W Europie Środkowo-Wschodniej Korea Południowa poszukiwała możliwości zniesienia części restrykcji dla podróżnych, które dotknęły koreańskie firmy działające w tym regionie. Korea Północna pomimo nadzwyczajnej sytuacji międzynarodowej związanej z epidemią COVID-19 nie zaniechała testów rakietowych. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (2/2020). W lutym walka z coraz szybciej rozprzestrzeniająca się chorobą COVID-19 zdominowała krajową politykę. Kampania wyborcza została wstrzymana, a Zgromadzenie Narodowe podjęło pracę nad uchwaleniem dodatkowego budżetu na przeciwdziałanie epidemii. W tym miesiącu po raz pierwszy na scenę polityczną wkroczyła partia polityczna utworzona przez uchodźców z Korei Północnej, co spotkało się z krytyką ze strony KRLD. Wstrzymanie lotów do Korei Południowej zmniejszyło intensywność wymiany gospodarczej z Europą Środkowo-Wschodnią. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (1/2020). W styczniu na scenę polityczną wkroczył nowy premier, Chung Sye-kyun. Stany Zjednoczone i Korea Południowa nie doszły do porozumienia w kwestii podziału kosztów stacjonowania wojsk amerykańskich. Choć wzmocnienie relacji z Koreą Północną stanowiło istotny wątek w noworocznym przemówieniu prezydenta Moon Jae-ina, impas w relacjach międzykoreańskich nie uległa zmianie. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Archiwum: Monitor Koreański 2017, Monitor Koreański 2018, Monitor Koreański 2019