monitorjaponskiuniMonitor Japoński (9/2019). Najważniejszym wydarzeniem we wrześniu było podpisanie deklaracji poprzedzającej wejście w życie dwustronnej umowy handlowej pomiędzy Japonią a Stanami Zjednoczonymi. Należy również zwrócić uwagę na postępujący bojkot japońskich produktów w Korei Południowej, który wyraźnie odbił się na relacjach handlowych i ruchu turystycznym. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (7-8/2019). Najważniejsze wydarzenia minionych dwóch miesięcy koncentrują się wokół postępującego pogorszenia relacji dwustronnych pomiędzy Japonią a Koreą Południową. „Mała wojna handlowa” rozlała się na współpracę dotyczącą bezpieczeństwa regionalnego. Warto również zwrócić uwagę na postęp w negocjacjach handlowych pomiędzy Waszyngtonem a Tokio. Całość informacji z lipca i sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (6/2019). Najważniejszym wydarzeniem w czerwcu była organizacja szczytu G20 w Osace. Priorytety tegorocznego szczytu dotyczyły wolnego handlu, reformy WTO oraz walki z plastikowymi odpadami. Wydarzenia w Osace zostały zdominowane przez rozmowy handlowe pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. Warto również zwrócić uwagę na misję premiera Abe w Iranie. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (5/2019). Najważniejszym wydarzeniem maja była abdykacja cesarza Akihito i wstąpienie na tron jego syna Naruhito. W związku z ceremonią przekazania Cesarskich Regaliów w Japonii wprowadzono jedno z najdłuższych w historii okresów wolnych od pracy. Warto również zwrócić uwagę na wizytę prezydenta Trumpa oraz zaangażowanie Japonii w negocjacje z Iranem. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (4/2019). Najważniejszym wydarzeniem w kwietniu była abdykacja cesarza Akihito. Premier Abe udał się do Brukseli i odbył szereg spotkań z przywódcami europejskimi. Pomysły rozwijania współpracy pomiędzy Tokio a Unią Europejską uderzają w politykę handlową Waszyngtonu i Pekinu. Warto również zwrócić uwagę na postęp w rozmowach handlowych pomiędzy Japonią a Stanami Zjednoczonymi. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (3/2019). Najważniejsze wydarzenia w marcu wskazują na dalsze wyhamowanie japońsko-rosyjskich rozmów dotyczących podpisania traktatu pokojowego oraz sporu terytorialnego. Wycofanie się Stanów Zjednoczonych z traktatu INF doprowadziło do wyraźnego pogorszenia relacji z Moskwą, co negatywnie odbiło się na japońsko-rosyjskich negocjacjach. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (2/2019). Najważniejszym, wydarzeniem minionego miesiąca było spotkanie prezydenta D. Trumpa z Kim Dzong Unem w Hanoi. Warto również zwrócić uwagę na wejście w życie umowy handlowej pomiędzy Japonią a UE oraz wzrost niezadowolenia Waszyngtonu w związku powolnym tempem rozmów handlowych z Tokio. Pomimo spotkania ministrów SZ nie zaobserwowano poprawy w relacjach japońsko-koreańskich. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (1/2019). Wydarzenia w styczniu koncentrują się wokół pogorszenia relacji japońsko-koreańskich. Po serii wzajemnych oskarżeń Japonia zerwała rozmowy robocze dotyczące incydentu na Morzu Japońskim. Najważniejszym wydarzeniem była wizyta premiera Abe w Rosji, która ostudziła nadzieję japońskiej administracji na szybki postęp w dialogu dotyczącym Kuryli Południowych. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 

Archiwum: Monitor Japoński 2018Monitor Japoński 2017Monitor Japoński 2016