monitorjaponskiuniMonitor Japoński (7-8/2020). Najważniejszym wydarzeniem ostatnich miesięcy była niespodziewana rezygnacja Abe Shinzō, z urzędu premiera. Warto również przyjrzeć się japońsko-brytyjskim negocjacjom handlowym, których nie udało się doprowadzić do końca pomimo zapewnień ze strony przedstawicieli obu rządów. Całość informacji z lipca i sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
             

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (6/2020). Najważniejszym wydarzeniem w czerwcu była niespodziewana decyzja ministra obrony o zawieszeniu projektu budowy lądowego systemu tarczy antyrakietowej Egida. Po nałożeniu kar za zerwanie umowy, japoński rząd będzie musiał najprawdopodobniej ponieść koszty wielkości 1,6 miliarda USD za projekt, który nigdy nie zostanie ukończony. W kontaktach z regionem EŚW należy podkreślić fakt prowadzenia rozmów polskiego rządu z japońskim lotniskiem Narita oraz koreańskim lotniskiem Incheon na temat potencjalnej współpracy w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Rozmowy mają prowadzić do wyboru strategicznego doradcy podczas realizacji inwestycji. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
             

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (5/2020). Japońskie MSZ potwierdziło roszczenia terytorialne dotyczące Kuryli Południowych, co może oznaczać zaostrzenie stanowiska wobec Moskwy. W maju warto również zwrócić uwagę na antychińskie wypowiedzi japońskich polityków oraz kolejny skandal, który może zwiastować poważne problemy dla administracji Abe Shinzō. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
             

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (4/2020). Najważniejszym wydarzeniem w kwietniu była decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie całej Japonii. Warto również zwrócić uwagę na zapowiedź nowego programu pomocowego dla japońskiej gospodarki oraz pogarszające się notowania obecnego rządu. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
             

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (3/2020). Wydarzenia w marcu zostały zdominowane przez kolejną falę zarażeń koronawirusem w stolicy Japonii. Rząd przygotowuje się do wprowadzenia stanu wyjątkowego oraz możliwości izolacj Tokio. Najważniejszym wydarzeniem była decyzja o przełożeniu Igrzysk Olimpijskich na rok 2021. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
   

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (2/2020). Wydarzenia w lutym zostały zdominowane przez epidemię koronawirusa. Coraz większa liczba zakażeń jest poważnym wyzwaniem politycznym dla gabinetu premiera Abe. Działania rządu w walce z wirusem znajdują się pod baczną obserwacją japońskiej opozycji. Epidemia doprowadziła do odsunięcia w czasie zaplanowanej na kwiecień wizyty Xi Jinpinga w Japonii, co jest poważnym ciosem dla polityki zagranicznej rządu. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
   

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (1/2020). Najważniejszym wydarzeniem w styczniu była pięciodniowa wizyta premiera Abe na Bliskim Wschodzie, zorganizowana pomimo wzrostu zagrożenia w regionie. Warto również zwrócić uwagę na kontrowersje związane z wysłaniem misji SDF w pobliże Zatoki Omańskiej oraz na 60. rocznicę podpisania traktatu wojskowego pomiędzy Japonią a Stanami Zjednoczonymi. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
   

Archiwum: Monitor Japoński 2019Monitor Japoński 2018Monitor Japoński 2017Monitor Japoński 2016