monitorchinskiMonitor Chiński (6/2018). W czerwcu Chiny były gospodarzem szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w trakcie którego zacieśniły współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa z Rosją. W Europie Środkowo-Wschodniej Węgry zapewniają o realizacji projektu linii kolejowej Budapeszt-Belgrad w ciągu pięciu lat, chociaż chińska inwestycja wydaje się być narzędziem dla rozwoju relacji handlowych Chin przede wszystkim z Europą Zachodnią. Prowincja Syczuan włącza się do kolejnego mechanizmu współpracy chińskich i rosyjskich podmiotów lokalnych, natomiast stołeczne Chengdu staje się „miastem współpracy artystycznej” Chin i EŚW. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
monitorchinskiMonitor Chiński (5/2018). W maju doszło do ponownego spotkania Xi z Kimem, a Li Keqiang pracował na rzecz poprawy relacji z Japonią i Koreą. W Europie Środkowo-Wschodniej CITIC przejmuje aktywa CEFC Europe, a w Polsce powstanie chińska fabryka baterii samochodowych. Syczuan odwiedził gubernator Alaski, a Guangdong kanclerz Angela Merkel. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.
monitorchinskiMonitor Chiński (4/2018). W kwietniu w polityce zagranicznej Chin nastąpiło dalsze zacieśnianie relacji z Rosją, a na Morzu Południowochińskim odbyły się największe manewry chińskiej marynarki wojennej w historii. Ambasadorowie państw Europy Środkowo-Wschodniej, z wyjątkiem Węgier, podpisali sie pod raportem UE krytykującym ograniczony dostęp do rynku chińskiego. W Syczuanie zainaugorowano nowe połączenie kolejowe z Wiedniem, a władze Austrii wzięły udzial w otwarciu swojego przedstawicielstwa konsularnego. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
monitorchinskiMonitor Chiński (3/2018). W marcu odbyło się lianghui przypieczętowujące fundamentalne zmiany w chińskim systemie politycznym. Ponadto w Pekinie doszło do przełomowego spotkania Xi Jinpinga z Kim Dzong-Unem. W Europie Środkowo-Wschodniej rozgorzała dyskusja nad przyszłością „16+1”  a w Czechach trwa zamieszanie związane z kłopotami CEFC. W Syczuanie nastąpiła na stanowisku sekretarza KPCh. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.
monitorchinskiMonitor Chiński (2/2018). W lutym KPCh zapowiedziała zmiany ustrojowe torujące Xi Jinpingowi drogę do dożywotnich rządów, a na świecie wzbierał antychiński protekcjonizm. W kontekście Europy Środkowo-Wschodniej zwraca uwagę aresztowanie Ye Jianminga, szefa potężnego konglomeratu CEFC i doradcy prezydenta Zemana. Ponadto z noworoczną inspekcją do Syczuanu udał się Xi Jinping, a wicegubernator Syczuanu Yang Xingping odbył wizytę w Polsce. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.
monitorchinskiMonitor Chiński (1/2018). W styczniu Chiny gościły prezydenta Macrona, zaczęły rozliczać handel z Pakistanem w juanach i ugruntowały współpracę wielostronną z Ameryką Łacińską i Karaibami. W Europie Środkowo-Wschodniej ekspansja CEFC w Czechach napotyka na trudności, a w Chorwacji chińskie konsorcjum odnotowało sukces wskazujący, że firmy z Państwa Środka są w stanie konkurować w otwartych przetargach infrastrukturalnych w UE. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.
Archiwum: Monitor Chiński 2017, Monitor Chiński 2016