monitorchinskiMonitor Chiński (7-8/2020). W lipcu i sierpniu Chiny nawiedziła katastrofalna powódź, Pekin powołał nowy format multilateralny dla Azji Centralnej, a USA zaczęły sankcjonować urzędników odpowiedzialnych za represje w Xinjiangu. Fiaskiem wizerunkowym zakończyła się również wizyta szefa MSZ Wang Yi w Europie. Ponadto rozwinęła się serbsko-chińska współpraca wojskowa, i rozpętała dyplomatyczna burza po wizycie przewodniczącego czeskiego Senatu na Tajwanie. Całość informacji z lipca i sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (6/2020). W czerwcu doszło do eskalacji starć na granicy chińsko-indyjskiej, państwa G7 potępiły zamach Pekinu na autonomię Hongkongu, a USA wprowadziły sankcje na chińskich urzędników odpowiedzialnych za represje wobec Ujgurów. W Europie Środkowo-Wschodniej zwraca uwagę kampania wyborcza w Serbii z Chinami w tle oraz plany utworzenia ,,centrów medycznych” na wypadek drugiej fali pandemii koronawirusa. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (5/2020). W maju ChRL wprowadziła ustawę o bezpieczeństwie narodowym w Hongkongu, w praktyce oznaczającą koniec autonomii tego terytorium, ponadto w trakcie dwóch sesji (liang hui) nie sprecyzowano celu gospodarczego. W Europie Środkowo-Wschodniej, Chiny stały się obiektem dyskusji na szczycie UE-Bałkany Zachodnie, Czechy podpisały z USA deklarację w sprawie 5G, a Rumunia wycofała się z chińskiego atomu. W Syczuanie zostanie otwarty konsulat Hiszpanii oraz chińsko-japońska strefa przemysłów kreatywnych. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (4/2020). W kwietniu potęgujący się nacjonalizm i agresywna postawa chińskiej dyplomacji doprowadziła do wyraźnego wzrostu nastrojów antychińskich na świecie. UE wezwała państwa członkowskie do działań protekcjonistycznych przed chińskimi przejęciami, a w cieniu podejrzeń o korupcję Węgry podpisały (utajnioną) umowę kredytową z Chinami na modernizację kolei Budapeszt-Belgrad. W Kantonie Afrykańczycy padli ofiarą rasistowskiej nagonki, która przerodziła sie w spór dyplomatyczny między kilkoma państwami Afryki i ChRL. Natomiast Syczuan nawiązał umowę partnerską z japońską prefekturą Wakayama. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (3/2020). Marzec przyniósł katastrofalne prognozy dla chińskiej gospodarki i ogłoszenie przez władze sukcesu w walce z epidemią, pomimo licznych informacji kwestionujących wiarygodność chińskich danych nt. liczby zarażonych i ofiar epidemii. Chiny ruszyły również z ofensywą dyplomatyczną w ramach „polityki hojności” oraz kampanią dezinformacyjną probującą obarczyć winą za epidemię państwa zachodnie. W Europie Środkowo-Wschodniej działania władz Serbii pokazują jak w państwach globalnego Południa będzie wyglądało oddziaływanie Chin w wojnie na narrację z Zachodem. Natomiast w kontekście Syczuanu, który ma nowego wicegubernatora, zwraca uwagę gwałtowne spowolnienie gospodarki. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (2/2020). W lutym wydarzenia w Chinach zdominowała walka z epidemią koronawirusa oraz jej społeczne, polityczne i gospodarcze konsekwencje. W Monachium doszło do amerykańsko-chińskiej konfrontacji na słowa, a w Pradze ambasada ChRL próbowała wywierać presję gospodarczą na władze Czech w sprawie ich relacji z Tajwanem. W Syczuanie i Guangdongu w związku z epidemią aktywność zagraniczna niemal ustała. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (1/2020). W styczniu do najważniejszych informacji płynących z Chin zaliczyć można wybuch epidemii koronavirusa (2019-nCoV); zerwanie relacji miast partnerskich pomiędzy Pragą a Szanghajem a także wypracowanie wspólnej decyzji Wielkiej Brytanii i UE w sprawie Huawei i 5G na terenie Europy. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

Archiwum: Monitor Chiński 2019, Monitor Chiński 2018, Monitor Chiński 2017, Monitor Chiński 2016