monitorjaponskiuniMonitor Japoński (6/2021). W czerwcu warto zwrócić uwagę na znaczne przyspieszenie rządowego programu szczepień oraz kolejną edycję japońskiej dyplomacji szczepionkowej w regionie Azji i Pacyfiku. Uruchomienie masowych ośrodków szczepień doprowadziło do znacznego przyspieszenia programu immunizacji. Osiągnięcie wskaźnika miliona szczepień dziennie oraz rozszerzenie programu na osoby poniżej 65 roku życia należy potraktować jako sukces administracji Sugi. Japoński rząd zapowiedział także przekazanie znacznej ilości szczepionek AstraZeneca dla państw Azji i Pacyfiku. W nadchodzących tygodniach szczepionki mają popłynąć do Indonezji, Malezji, Filipin i Tajlandii. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (5/2021). Najważniejszym wydarzeniem w maju był szczyt G7 w Londynie, podczas którego japońska dyplomacja skoncentrowała się na krytyce pod adresem Chin. Warto również zwrócić uwagę na słabnące poparcie dla gabinetu premiera z powodu nieskutecznej walki z COVID-19 oraz niechęci do organizacji Igrzysk Olimpijskich. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (4/2021). Najważniejszym wydarzeniem w kwietniu była wizyta premiera Sugi Yoshihide w Stanach Zjednoczonych oraz pierwsze spotkanie z prezydentem Joe Bidenem. Celem szczytu było potwierdzenie trwałości sojuszu i współpracy wojskowej pomiędzy Tokio a Waszyngtonem. Przywódcy obu państw zaprezentowali wspólne stanowisko, które na wielu płaszczyznach dyplomatycznych przedstawia Chiny jako główne zagrożenie dla bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (3/2021). Najważniejsze wydarzenia w marcu to bez wątpienia szczyt QUAD oraz wizyta sekretarza stanu Anthony’ego Blinkena w Tokio. Oba wydarzenia obfitowały w krytykę pod adresem Pekinu. Warto również zwrócić uwagę na zamieszanie związane z japońską aplikacją Line, która udostępniła dane użytkowników chińskim podmiotom. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (2/2021). Wydarzenia w lutym zostały zdominowane przez dyskryminujące wypowiedzi szefa komitetu organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio, które otworzyły debatę na temat dyskryminacji kobiet w polityce i biznesie. Jeśli chodzi o politykę zagraniczną warto zwrócić uwagę na reakcję japońskiego rządu na wydarzenia w Birmie oraz silniejszą aktywność Chin na wodach w pobliżu wysp Senkaku. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorjaponskiuniMonitor Japoński (1/2021). Wydarzenia w styczniu zostały zdominowane przez trzecią falę COVID-19 oraz pogłoski dotyczące odwołania Igrzysk Olimpijskich. Początek roku przyniósł serię kolejnych wpadek wizerunkowych rządu premiera Sugi Yoshihide. Warto również zwrócić uwagę na wejście w życie japońsko-brytyjskiej umowy handlowej oraz chęć przystąpienia Londynu do Partnerstwa Pacyficznego. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

Archiwum: Monitor Japoński 2020, Monitor Japoński 2019Monitor Japoński 2018Monitor Japoński 2017Monitor Japoński 2016