Monitor Koreański (6/2021). W czerwcu prezydent Moon Jae-in uczestniczył w szczycie G7 oraz spotkał się w przywódcami państw Europy Południowo-Zachodniej. Z inicjatywy Seulu odbył się także szczyt z państwami Ameryki Środkowej. Zgromadzenie Narodowe przyjęło rezolucje potępiające Japonię – w odniesieniu do sporu terytorialnego oraz decyzji o wypuszczeniu wody z reaktora Fukushima. W tym miesiącu przewodniczący Kim Jong-un przedstawił strategię „konfrontacji i dialogu” wobec Waszyngtonu. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 
 
 

Monitor Koreański (5/2021). W maju prezydent Moon Jae-in nominował kontrowersyjnych ministrów i premiera. W Waszyngtonie odbył się pierwszy szczyt z udziałem prezydentów Joe Bidena i Moon Jae-ina. Wizyta przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Park Byeong-seunga w Pradze miała na celu promocję koreańskich rozwiązań z zakresu energetyki jądrowej. Pjongjang potępił zniesienie regulacji dotyczących rakiet balistycznych w Korei Południowej. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 
 
 

Monitor Koreański (4/2021). W kwietniu odbyły się wybory uzupełniające, w których zwycięstwo odniosła opozycja. Premier Chung Sye-kyun zrezygnował z pełnionej funkcji, aby rozpocząć przygotowania do wyborów prezydenckich. Polska odpowiedziała na propozycję współpracy KHNP. W Korei Południowej kontrowersje wzbudziła publikacja wspomnień Kim Il Sunga. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 
 
 

Monitor Koreański (3/2021). W marcu najgłośniejszym tematem w Korei Południowej był skandal LH, związany ze spekulacjami ziemią. Było to kolejne wydarzenie w ostatnich miesiącach, które podważyło wiarygodność Błękitnego Domu w zapowiadanej walce z korupcją na najwyższych szczeblach. W tym miesiącu zakończono negocjacje dotyczące podziału kosztów stacjonowania amerykańskich sił wojskowych. Należąca do SK Innovation firma SK IET ogłosiła dużą inwestycję w Polsce. Rząd został skrytykowany za „zbyt pobłażliwą” odpowiedź na nowe północnokoreańskie prowokacje. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 
 
 

Monitor Koreański (2/2021). W lutym Zgromadzenie Narodowe podjęło decyzje związane z czwarta rundą pomocy finansowej dla przedsiębiorców. W tym miesiącu rozpoczęto także narodowy program szczepień. Port lotniczy Incheon został oficjalnie doradcą strategicznym CPK. Incydent w strefie zdemilitaryzowanej obnażył luki w bezpieczeństwie granicznym. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 
 

Monitor Koreański (1/2021). W styczniu wprowadzono kolejne zmiany w rządzie, w tym w Ministerstwie Sprawiedliwości i Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W odpowiedzi na coraz bardziej rosnące niezadowolenie przedsiębiorców Partia Demokratyczna zaproponowała utworzenie funduszu solidarnościowego. W relacjach z Węgrami kolejny rok został otwarty informacją o nowych inwestycjach w sektorze elektromobilności. Zarówno Seul, jak i Pjongjang czekają na nowy kierunek polityki amerykańskiej. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Archiwum: Monitor Koreański 2017, Monitor Koreański 2018, Monitor Koreański 2019, Monitor Koreański 2020