monitorchinskiMonitor Chiński (12/2019). Ostatni miesiąc 2019 roku przyniósł decyzję władz ChRL o stopniowym usuwaniu zagranicznego sprzętu i oprogramowania komputerowego z urzędów i instytucji publicznych. Jednocześnie Pekin zawarł wstępne porozumienie handlowe z Waszyngtonem, które ma zostać zatwierdzone w styczniu 2020 r. Wydarzenia w Europie Środkowo-Wschodniej zdominowała chińska pożyczka Białorusi oraz dalszy ciąg skandali z Chinami w tle w Czechach. W Syczuanie odbył się trójstronny szczyt z udziałem przywódców ChRL, Republiki Korei i Japonii. Całość informacji z grudnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (11/2019). W listopadzie wiadomości z ChRL zdominowały dwa wydarzenia: wyciek dokumentów na temat obozów redukacji w Xinjiangu oraz mające charakter politycznego plebiscytu wybory do władz dystryktów w Hongkongu, – oba zdecydowanie negatywne dla władz centralnych w Pekinie. W Europie Środkowo-Wschodniej najważniejszymi wydarzeniami była wizyta Xi Jinpinga w Grecji i podpisanie całościowego partnerstwa strategicznego oraz decyzja Węgier o budowie sieci 5G we współpracy z Huawei. W perspektywie aktywności zagranicznej chińskich władz lokalnych zwraca uwagę spotkanie z przedstawicielami partii politycznych z EŚW zorganizowane w Pekinie przez Wydział ds. Łączności Międzynarodowej KC KPCh. Całość informacji z listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (10/2019). W październiku ChRL skończyła 70 lat i odbyło się 4. Plenum XIX Zjazdu – oba wydarzenia potwierdziły prymat partii nad państwem. W Europie doszło do zmiękczenia stanowiska Niemiec wobec współpracy z Huawei, które będzie miało dalekosiężny wpływ na relacje chińsko-europejskie. W Czechach doszło do rozwodu Pragi i Pekinu – największego zgrzytu w relacjach czesko-chińskich w ostatnich latach. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (9/2019). Wydarzenia we wrześniu zdominowały protesty w Hongkongu i wizyta Li Keqianga w Rosji. W Europie Środkowo-Wschodniej padły ważne deklaracje ze strony Polski i Rumunii na temat 5G, a Litwa wyraziła sprzeciw wobec działań ambasady chińskiej. W aktywności zagranicznej Kantonu zwraca uwagę budowanie relacji międzypartyjnych z Indyjską Partią Ludową (BJP). Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (7-8/2019). W lipcu i sierpniu uwagę świata zwróciły nasilające się protesty w Hongkongu i kolejna wymiana ciosów w amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej. W Europie Środkowo-Wschodniej odbyła się wizyta szefa MSZ Wang Yi; Węgry zacieśniają wpsółpracę z koncernem Huawei a Polska zaczęła szukać dostawcy usług 5G w Szwecji. W aktywności zagranicznej Kantonu zwraca uwagę wizyta młodzieżówek hiszpańskich partii politycznych i działania Wydziału Łączności Międzynarodowej KPCh. Całość informacji z lipca i sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (6/2019). W czerwcu w Hongkongu wybuchły masowe protesty przeciwko ustawie ekstradycjnej, w Osace nastąpił rozejm w amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej, a w Moskwie ugruntowano partnerskie relacje Chin i Rosji. W Europie Środkowo-Wschodniej pojawiły się nowe wątki w perspektywie realizacji projektu kolejowego Budapeszt-Belgrad a na Węgrzech chińska firma zbuduje największą w regionie farmę fotowoltaiczną. W Syczuanie odbyła się wizyta szefa holenderskiego MSZ Stefa Bloka a w Kantonie czeskiego wiceministra handlu i przemysłu Mariana Piechy. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (5/2019). W maju doszło do eskalacji chińsko-amerykańskiej wojny handlowej, która oficjalnie wkroczyła na ścieżkę technologiczną. W Europie Środkowo-Wschodniej zwraca uwagę wyznaczenie przez władze Serbii koncernu Huawei jako głównego partnera w procesie cyfryzacji państwa. W Kantonie odbyła się duża konferencja portowa, a Syczuan zacieśnia relacje z Izraelem. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (4/2019). W kwietniu odbyły się szczyt Chiny-UE w Brukseli oraz Forum Pasa i Szlaku w Pekinie. W Europie Środkowo-Wschodniej doszło do rozszerzenia „16+1” o Grecję na szczycie w Dubrowniku. Natomiast w perspektywie aktywności zagranicznej Syczuanu warto odnotować promocję dialogu międzycywilizacyjnego – w nawiązaniu do odświeżonej narracji w dyplomacji centralnej ChRL. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (3/2019). W marcu w Chinach odbyły się Dwie Sesje i zapowiedziano wprowadzenie nowego prawa dla inwestorów zagranicznych. Xi Jinping ruszył z ofensywą dyplomatyczną do Europy, a Włochy weszły oficjalnie w skład ,,Pasa i Szlaku”. W Europie Środkowo-Wschodniej trwają przygotowania do szczytu „16+1” w Chorwacji i prawdopodobnego rozszerzenia formatu o Grecję. W perpsektywie aktywności zagranicznej Kantonu zwracają uwagę działania promocyjne dzielnicy Nansha w Europie i Izraelu. Z kolei Chengdu rozwija połączenia lotnicze cargo z Brukselą. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (2/2019). W lutym Turcja jako pierwsze państwo w świecie muzułmańskim oficjalnie skrytykowała Chiny za opresyjną politykę w Xinjiangu, natomiast Arabia Saudyjska wyraziła poparcie. Wydarzenia w Europie Środkowo-Wschodniej zdominowała wizyta sekretarza stanu USA Mike Pompeo, który przestrzegał sojuszników, że korzystanie z usług Huawei uniemożliwi współpracę z Waszyngtonem. W kontekście Guangdongu zwraca publikacja planu rozwoju Greater Bay Arena, a w Syczuanie wizyta partyjna z Nigru. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

monitorchinskiMonitor Chiński (1/2019). W styczniu chińska sąda wylądowała na „ciemnej” stronie Księżyca. Chociaż przed rozmowami w Waszyngtonie Departament Sprawiedliwości wysunął zarzuty wobec koncernu Huawei, to w chińsko-amerykańskich negocjacjach handlowych powiało umiarkowanym optymizmem. W Europie Środkowo-Wschodniej początek roku zdominowało aresztowanie pod zarzutem szpiegostwa jednego z dyrektorów Huawei w Polsce oraz współpracującego z nim Polaka. W Syczuanie odbyła się wizyta szefa czeskich komunistów Vojtecha Filipa a Guangdong traci gospodarczo na kłopotach Huawei i ZTE. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 
 
 

Archiwum: Monitor Chiński 2018, Monitor Chiński 2017, Monitor Chiński 2016