Monitor Koreański (12/2019). W grudniu Zgromadzenie Narodowe przyjęło kluczowe reformy oraz budżet na 2020 rok. W Chengdu odbył się pierwszy od ponad roku formalny szczyt prezydenta Moon Jae-ina i premiera Japonii Abe Shinzo. Kwestia relacji międzykoreańskich nie została omówiona podczas posiedzenia władz KRLD. Korea Południowa wyraziła zainteresowanie współpracą przy projektach jądrowych w Polsce i Bułgarii. Całość informacji z grudnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (11/2019). W listopadzie Seul warunkowo przedłużył porozumienie wywiadowcze z Tokio. W Busan odbył się szczyt ASEAN+Korea, w trakcie którego została zaprezentowana „Nowa Polityka Południowa 2.0”. Północnokoreańskie testy rakietowe zostały uznane przez Seul za ostrzeżenie, a nie rzeczywiste zagrożenie. Polska i Węgry wyraziły zainteresowanie południowokoreańskim przemysłem zbrojeniowym. Całość informacji z listopada wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (10/2019). W październiku Minister Sprawiedliwości Cho Kuk podał się do dymisji. Spotkanie premierów Japonii i Korei Południowej nie przyniosło przełomu dla sporów handlowych i historycznych. Wznowienie kluczowego projektu turystycznego „słonecznej polityki” Prezydenta Kim Dae-junga stanęło pod znakiem zapytania po decyzji Przewodniczącego Kim Jong-una o rozbiórce południowokoreańskich kurortów w Górach Diamentowych. Całość informacji z października wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (9/2019). We wrześniu objęcie funkcji ministra sprawiedliwości przez Cho Kuka spotkało się z protestem partii opozycyjnych. Prezydent Moon Jae-in przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ zaproponował stworzenie „strefy pokoju” na granicy z Koreą Północną. W Nowym Jorku Prezydenci Korei Południowej i Polski dyskutowali na temat rozszerzenia dwustronnej współpracy. Całość informacji z września wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (7-8/2019). W lipcu i sierpniu spór handlowy z Japonią zdominował zarówno politykę zagraniczną, jak i wewnętrzną. Wspólne manewry amerykańsko-południowokoreańskie wpłynęły na ochłodzenie relacji międzykoreańskich. Natomiast w regionie Europy Środkowo-Wschodniej południowokoreańscy inwestorzy zapowiedzieli budowę kolejnych fabryk części do samochodów elektrycznych. Całość informacji z lipca i sierpnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (6/2019). W czerwcu z inicjatywy Prezydenta Moon Jae-ina amerykańska delegacja odwiedziła Seul. W Panmundżom bez wcześniejszych przygotowań zorganizowano trzeci szczyt Trump-Kim. W obliczu pogarszających się relacji między Koreą Południową i Japonią, Seul poszukuje nowych partnerów gospodarczych: również w Europie Środkowo-Wschodniej i Północnej. Całość informacji z czerwca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

Monitor Koreański (5/2019). W maju impas w relacjach międzykoreańskich oraz spowolnienie gospodarcze położyły się cieniem na drugiej rocznicy inauguracji Prezydenta Moon Jae-ina. Pomimo starań Seulu nie udało się doprowadzić do wznowienia dialogu w sprawie denuklearyzacji między Pjongjangiem a Waszyngtonem. Zatonięcie statku turystycznego na Węgrzech stało się wyzwaniem dla umiejętności zarządzania kryzysowego rządu, który chciał uniknąć błędów popełnionych w obliczu katastrofy promu Sewol. Całość informacji z maja wraz z komentarzem pobierz tutaj.

     

Monitor Koreański (4/2019). W kwietniu wzrósł konflikt na scenie politycznej między rządem a opozycyjną Partią Wolność Korei. Największa opozycyjna partia nie zgadza się m.in. na reformę systemu wyborczego. W relacjach międzykoreańskich nastąpiło pewne ochłodzenie, czego skutkiem był brak udziału Pjongjangu we wspólnych obchodach pierwszej rocznicy szczytu w Panmundżom. Coraz więcej południowokoreańskich firm motoryzacyjnych wyraziło zainteresowanie inwestycjami w Europie Środkowo-Wschodniej. Całość informacji z kwietnia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

     

Monitor Koreański (3/2019). W marcu rząd południowokoreański opracowywał nowy kierunek polityki względem KRLD po szczycie w Hanoi. W tym celu Prezydent Moon Jae-in powołał nowego ministra ds. zjednoczenia. Natomiast Pjonjang zamanifestował niezadowolenie tempem wdrażania projektów międzykoreańskich. W Europie Środkowo-Wschodniej Korea Południowa nadal wykazuje zainteresowanie rynkiem motoryzacyjnym. Całość informacji z marca wraz z komentarzem pobierz tutaj.

     

Monitor Koreański (2/2019). W lutym miało miejsce drugie spotkanie przywódców USA i KRLD, jednak szczyt nie przyniósł przełomu w sprawie traktatu pokojowego i denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. W polityce wewnętrznej rząd południowokoreański nadal skupiał się wokół reformy gospodarczej. Podpisanie porozumienia ramowego między koreańską i czeską firmą z sektora energetyki jądrowej może otworzyć Seulowi dalszą drogę do rozwijania współpracy z Europą Środkowo-Wschodnią. Całość informacji z lutego wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 

Monitor Koreański (1/2019). W styczniu Prezydent Moon Jae-in rozpoczął dialog społeczny w sprawie planowanych reform gospodarczych. Setki Koreańczyków pożegnało zmarłą w tym miesiącu ikoniczną działaczkę na rzecz kobiet-pocieszycielek Kim Bok-dong. Seul z zadowoleniem przyjął wiadomość o planowanym na grudzień drugim szczycie Trump-Kim. Węgry rozpoczęły obchody 30. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych z Republiką Korei. Całość informacji ze stycznia wraz z komentarzem pobierz tutaj.

 

Archiwum: Monitor Koreański 2017, Monitor Koreański 2018