201908.30
1

Japońsko-amerykańskie układy handlowe

Kolejna runda negocjacji handlowych z udziałem japońskiego ministra gospodarki i handlu Motegiego Toshimitsu oraz przedstawiciela ds. handlu Stanów Zjednoczonych Roberta Lighthizera przyniosła wyraźne postępy. Wygląda na to, że naciski administracji Donalda Trumpa na przyspieszenie tempa negocjacji przyniosły oczekiwane rezultaty. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Japonii uzgodnili sektory, które mają zostać uwzględnione w dwustronnym porozumieniu handlowym. Umowa będzie obejmować produkty rolne, cła na produkty przemysłowe oraz handel cyfrowy. Cła w sektorze samochodowym mają pozostać bez zmian. Negocjacje wchodzą w fazę szczegółowych rozmów roboczych. Przywódcy mają nadzieję na podpisanie porozumienia już we wrześniu.

Przyspieszenie negocjacji można traktować jako sukces polityki zagranicznej Donalda Trumpa, który przedstawił efekty rozmów handlowych podczas sierpniowego szczytu G7 we Francji. Przywódca Stanów Zjednoczonych zwrócił uwagę na wielkość porozumienia oraz miliardowe korzyści dla amerykańskich rolników. Waszyngton próbuje przedstawić rozmowy z Japonią jako narzędzie powetowania strat, jakie rolnictwo poniosło po wejściu w życie Partnerstwa Transpacyficznego. Od stycznia japoński import wołowiny pochodzącej z Australii, Kanady, Meksyku i Nowej Zelandii, objętych porozumieniem wzrósł o prawie 60% kosztem importu ze Stanów Zjednoczonych. Import produktów rolnych do Japonii ze Stanów Zjednoczonych jest wyceniany na około 14 miliardów USD. Po wejściu porozumienia w życie wartość ta zostanie zwiększona o 7 miliardów USD. Negocjacje mają doprowadzić do zmniejszenia ceł na takie produkty jak wołowina, wieprzowina, produkty zbożowe i mleczne, wino oraz alkohol.

W japońskich mediach można było usłyszeć wiele komentarzy, krytykujących daleko idące ustępstwa japońskiego rządu. Administracja premiera Abe zaprzecza tym oskarżeniom, nazywając porozumienie wartościowym dla obu stron. Do wiadomości mediów nie podano wielu informacji dotyczących korzyści, jakie Japonia osiągnie po podpisaniu umowy dwustronnej. Stany Zjednoczone nie obniżą ceł na japońskie samochody, które mają być negocjowane oddzielnie. Pomimo krytyki, wygląda na to, że japoński rząd doprowadził do złagodzenia nastrojów handlowych i oddalenia groźby nałożenia dodatkowych ceł na japońskie samochody eksportowane do Stanów Zjednoczonych. Podczas szczytu G7 prezydent Stanów Zjednoczonych stwierdził, że nie rozważa wprowadzenia dodatkowych ceł, na czym najbardziej zależało administracji premiera Abe Shinzō. Porozumienie najprawdopodobniej nie będzie zawierać klauzuli zapobiegającej manipulacjami kursami walut, zaproponowanej przez Stany Zjednoczone. Stronie japońskiej nie udało się jednak ograniczyć porozumienia wyłącznie do handlu towarami.

Porozumienie z Japonią jest również wsparciem dla administracji Donalda Trumpa w wojnie handlowej z Chinami. Prezydent Trump poinformował, że rząd premiera Abe zgodził się na zakup nadwyżek kukurydzy ze Stanów Zjednoczonych, powstałych w wyniku nałożenia przez Chiny ceł na produkty rolne. Sam premier Abe stwierdził, że „potencjalny” zakup kukurydzy zostanie przeprowadzony przez nabywców z sektora prywatnego.