201906.09
0

Wizyta Donalda Trumpa w Japonii

Prezydent Donald Trump odbył czterodniową wizytę w Japonii, gdzie jako pierwszy przywódca zagraniczny został przyjęty przez nowego Cesarza Naruhito. Celem wizyty było przede wszystkim pokazanie ciepłych relacji pomiędzy przywódcami Japonii i Stanów Zjednoczonych, dlatego też większość wydarzeń miała charakter towarzyski. W celu potwierdzenia silnych więzi sojuszniczych prezydent Trump dokonał przeglądu niszczycieli japońskich Sił Samoobrony.

Przywódcy rozmawiali o relacjach z Koreą Północną czego przyczyną były ostatnie próby rakiet krótkiego zasięgu, przeprowadzonych przez reżim w Pjongjangu. Prezydent Donald Trump zapewnił, że nie jest zaniepokojony działaniami Korei Północnej i jest pewien, że przewodniczący Kim dotrzyma obietnic złożonych podczas wspólnych szczytów. Premier Abe Shinzō zaprezentował odmienne stanowisko nazywając próby rakietowe kolejnym pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, które niesie za sobą duże zagrożenie dla bezpieczeństwa Japonii. Różnice w postrzeganiu północnokoreańskich prób rakietowych nie są zaskoczeniem. Ze względu na brak przełomu podczas ostatniego szczytu w Wietnamie prezydent Trump próbuje umniejszyć znaczenie ostatnich prób balistycznych, które wyraźnie pokazują, że dialog z Kim Dzong Unem nie oznacza długotrwałej poprawy bezpieczeństwa regionalnego. Jednym z najważniejszych efektów ocieplenia relacji z Koreą Północną miało być zaprzestanie prób nuklearnych i balistycznych. Po majowym incydencie Sekretarz Stanu Mike Pompeo podkreślił, że moratorium przyjęte podczas rozmów z Koreą Północną dotyczy pocisków interkontynentalnych. Prezydent Trump spotkał się również z rodzinami Japończyków uprowadzonych przez wywiad północnokoreański w latach 70. i 80. XX wieku. Przywódca Stanów Zjednoczonych zapewnił, że będzie współpracował z japońskim rządem w celu rozwiązania kwestii uprowadzeń. Donald Trump poruszał problem uprowadzeń podczas ostatnich spotkań z Kim Dzong Unem, lecz nie doprowadziło to do rozpoczęcia rozmów japońsko-koreańskich. Administracja w Waszyngtonie będzie wspierać japońskie dążenia do otwarcia bezpośrednich rozmów z Kim Dzong Unem.

Rozmowy polityczne podczas wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych dotyczyły głównie sytuacji handlowej oraz relacji z Iranem. Prezydent Trump podziękował premierowi Abe za okazanie wsparcia w konflikcie z Teheranem poprzez zakończenie importu irańskiej ropy. Na początku czerwca można było zaobserwować eskalację konfliktu pomiędzy Waszyngtonem a Teheranem. Prezydent Trump mówił o gotowości do rozpoczęcia rozmów z Iranem, lecz nie wykluczył również rozwiązania siłowego. Wkrótce po tych wydarzeniach premier Abe zapowiedział, że uda się z wizytą do Teheranu, której celem ma być złagodzenie napięcia i próba nakłonienia przywódców irańskich do otwarcia rozmów z Waszyngtonem. To ciekawa inicjatywa świadcząca o roli jaką Japonia chce odgrywać w stosunkach międzynarodowych. Rola brokera Stanów Zjednoczonych może się opłacać.

Przyjęcie Donalda Trumpa z najwyższymi honorami ma na celu oddalenie gróźb prezydenta Stanów Zjednoczonych dotyczących nałożenia ceł na japońskie samochody, które mogą mieć dewastujące skutki dla eksportu. Wizyta nie przyniosła postępu w dwustronnych negocjacjach handlowych. Prezydent Trump poruszył problem deficytu w handlu z Japonią, zachęcając również do dalszych inwestycji na terenie Stanów Zjednoczonych. Tuż przed przylotem prezydenckiej pary do Japonii doszło do kolejnej rundy negocjacyjnej z udziałem japońskiego ministra gospodarki i handlu Motegiego Toshimitsu oraz przedstawiciela ds. handlu Stanów Zjednoczonych Roberta Lighthizera. Rozmowy nie przyniosły znacznych postępów w sprawie podpisania umowy handlowej. Rząd premiera Abe nie chce ryzykować utraty poparcia przed zbliżającymi się wyborami do wyższej izby parlamentu. Negocjatorom z Waszyngtonu zależy przede wszystkim na obniżeniu ceł na produkty rolno-spożywcze. Na początku maja minister Motegi oświadczył jednak, że nie widzi powodów do przyspieszenia rozmów dotyczących eksportu żywności, przed zakończeniem całego procesu negocjacyjnego.