201903.29
3

FocusOSA #77: Korea Południowa w EŚW

W ostatnich tygodniach na szczególną uwagę zasługują działania  południowokoreańskich firm energetycznych. Jak wynika z analizy głównym „targetem” firm koreańskich są Czechy. W lutym zostało podpisane porozumienie ramowe między koreańską firmą Kepco Engineering & Construction Company a czeska firmą inżynieryjną UJV Rez. Tym samym Seul uczynił kolejny krok do nawiązania z Pragą „upragnionej” długotrwałej współpracy na polu energetyki jądrowej. Strona czeska wykazuje natomiast zainteresowanie rozszerzeniem współpracy, a obecność dużych południowokoreańskich firm na rynku czeskim może przyciągnąć kolejnych inwestorów. W tym kontekście warto również zwrócić uwagę na udogodnienia przy odprawie, które mają ułatwić obywatelom południowokoreańskim przylot do Pragi.

Od dłuższego czasu południowokoreańskie firmy z sektora energetycznego, wspierane przez rząd wykazywały zainteresowanie rynkiem Europy Środkowo-Wschodniej. W sierpniu ubiegłego roku Korea Hydro & Nuclear Power Corporation (KHNP) zawiązało konsorcjum z Daewoo Engineering & Construction oraz Doosan Heavy Industries & Construction, którego celem jest tylko i wyłącznie wygranie przetargów w Czechach i Polsce. Do końca 2019 roku zarówno Warszawa, jak i Praga mają wybrać najciekawsze oferty dotyczące budowy elektrowni jądrowych w Żarnowcu, Choczewie i Temelinie. Podobnie jak w przypadku działań Chin to Czechy stają się najbardziej pożądanym partnerem. W listopadzie ubiegłego roku Prezydent Moon Jae-in spotkał się w Pradze z Premierem Czech Andrejem Babišem, aby omówić współpracę w zakresie energii jądrowej. Prezydent Korei Południowej przekonywał do bezpieczeństwa koreańskich technologii jądrowych. Strona czeska wyraziła wtedy nadzieję na przyspieszenie dwustronnej współpracy gospodarczej. Wszystkie te działania, które miały na celu promocję koreańskiej technologii jądrowej, zaczęły przynosić skutki. W ubiegłym miesiącu Kepco Engineering & Construction Company oraz czeska firma UJV podpisały porozumienie, które umożliwi poprzez praktyczna współpracę stworzenie przestrzeni dla dalszych zamówień przy realizacji projektów energetycznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Częścią porozumienia jest także wymiana doświadczeń i badań, która pozwoli Korei Południowej na zapoznanie się m.in.: z technologiami stosowanymi w rosyjskich reaktorach używanych w Republice Czeskiej.

Korei Południowej zależy na mocnym wejściu na rynek europejskich z dwóch powodów. Jednym z nich jest decyzja rządu o zmniejszeniu wykorzystania energii atomowej w kraju. Realizacja zagranicznych inwestycji pozwoli południowokoreańskim spółkom pozostać konkurencyjnymi na międzynarodowych rynkach, przy zmniejszającym się zapotrzebowaniu na elektrownie jądrowe w samej Korei Południowej. Drugim powodem jest natomiast rywalizacja z Chinami, które mają zrealizować budowę dwóch reaktorów w Rumunii.

Inwestycje w sektorze energetycznym przyciągają także innych przedsiębiorców. W tym miesiącu południowokoreańskie konsorcjum firm z różnych sektorów (w tym motoryzacyjnego) zostało wybrane jako preferowany nabywca biurowców Rustonka w Pradze. Nieruchomość składająca się z trzech budynków będzie kosztować ponad 185 milionów dolarów. Głównym inwestorem w zakupie jest Hana Financial Investment, będąca spółka jednej z największych grup bankowych w Korei Hana Financial Group. Pięć procent inwestycji ma pochodzić od warszawskiego dewelopera White Star Real Estate. Nie jest to jedyna nieruchomość, która zostanie nabyta w czeskiej stolicy przez południowokoreańskie firmy. Bank inwestycyjny Shinhan Investment wykupił ostatnio biurowiec Florenc Office Center. Wszystkie te transakcje oznaczają napływ koreańskiej gotówki do Czech.

Wprowadzone na lotnisku w Pradze udogodnienia dla Koreańczyków również mogą przyczynić się do ułatwienia współpracy, szczególnie w sektorze prywatnym. Od 1 marca tego roku obywatele Korei Południowej będą mogli korzystać z bramki e-Passport, która umożliwi automatyczną kontrolę imigracyjną. Korea Południowa jest pierwszym krajem spoza Unii Europejskiej, która może korzystać z tego systemu na czeskim lotnisku. Automatyczna kontrola imigracyjna ma przyciągnąć turystów i biznesmenów z Korei. W zeszłym roku liczba turystów nieznacznie spadła w porównaniu z 2017 rokiem (z 417 tysięcy do 416 tysięcy). Praga liczy, że dzięki udogodnieniom, w tym roku Czechy odwiedzi 420 tysięcy Koreańczyków.

Zdaniem południowokoreańskich ekspertów udana współpraca jądrowa z Europą Środkowo-Wschodnią wymaga zjednoczonych wysiłków rządu z prezydentem na czele oraz przemysłu państwowego i sektora prywatnego. Wspólnie należy opracowywać i realizować konkretne plany współpracy m.in.: z Czechami. W taką współpracę mogą zostać zaangażowane także podmioty z innych sektorów: południowokoreańska firma Nexen Tire, która zainwestowała w budowę fabryki w Czechach, zwróciła się do czeskiego rządu z prośbą o poparcie współpracy jądrowej. Seul jest przekonany, że realizacja projektów budowy elektrowni jądrowych w Czechach, zainicjuje współpracę w tym sektorze z Polską czy Słowacją. W tym roku Korea Południowa spodziewa się wizyty premiera Czech Andreja Babisa, która ma przyczynić się do dalszego rozwoju stosunków dwustronnych.