201901.11
2

FocusOSA #61: Korea Południowa w EŚW

W 2018 roku miała miejsce 25. rocznica nawiązania relacji dyplomatycznych między Słowacją a Koreą Południową. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na obecny stan dwustronnych relacji, a także możliwości rozwoju współpracy w przyszłości. Powyższe tematy zostały omówione podczas seminarium eksperckiego, zorganizowanego 6 grudnia w Bratysławie przez Instytut Studiów Azjatyckich (IAS) oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Korei.

Dwustronne relacje między Koreą Południową a Słowacją skupiają się na kwestiach ważnych dla obu państw, takich jak handel, kultura i edukacja. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiło także wzmocnienie więzi politycznych, co zaowocowało spotkaniami na wysokim szczeblu. W kwietniu 2018 roku Andrej Kiska jako pierwszy prezydent Słowacji odbył wizytę państwową w Seulu, gdzie spotkał się z prezydentem Moon Jae-inem. Rok wcześniej przewodniczący Rady Narodowej Andrej Danko uczestniczył w Seulu w spotkaniu roboczym szefów parlamentów państw eurazjatyckich, inicjatywie zaproponowanej przez Koreę Południową i Rosję. Istotną płaszczyzną współpracy między Seulem a Bratysławą są inicjatywy multilateralne takie jak V4+Korea (Grupa Wyszehradzka) czy UE+Korea (Unia Europejska).

Dla Słowacji najważniejszym elementem relacji dwustronnych jest współpraca gospodarcza. Korea Południowa jest największym inwestorem azjatyckim na Słowacji. Od 2016 roku koreańskie bezpośredniej inwestycje zagraniczne wyniosły 2,9 miliarda euro, co stanowi aż 7% całości inwestycji zagranicznych na Słowacji. Obecnie ponad 100 koreańskich firm działa na Słowacji, a do największych inwestorów należą Kia i Samsung. Ten ostatni wszedł na rynek słowacki już we wczesnych latach 90., ale ze względu na napiętą sytuację polityczną w okresie rządów Vladimira Mečiara wycofał swoje inwestycje. Wraz z wejściem Słowacji do Unii Europejskiej Samsung powrócił na ten rynek. Choć Słowacja stanowi interesującą lokalizację dla koreańskich firm ze względu na położenie w centrum Europy to barierą dla dalszego rozwoju inwestycji w produkcję jest brak odpowiednich zasobów ludzkich. Natomiast dla słowackich firm, które chciałyby wejść na rynek koreański poważną barierę stanowi konkurencja zdominowana przez koreańskie konglomeraty – czebole. Interesującą płaszczyzna współpracy może stać się natomiast turystyka, gdyż coraz więcej turystów z Korei Południowej jest zainteresowanych regionem Europy Środkowej.

W celu dalszego rozwoju relacji dwustronnych Słowacja musi rozbudować bazę wiedzy na temat Korei Południowej: podobnie jak w Polsce niewielu ekspertów zajmuje się polityką Korei, skupiając się głównie na języku i kulturze. Specjaliści są niezbędni, aby wskazywać możliwości rozwoju relacji dyplomatycznych i gospodarczych. Ponadto należy zlikwidować bariery dla dalszego rozwoju współpracy gospodarczej. W kwestii braku siły roboczej rozwiązaniem może być liberalizacja polityki migracyjnej, co pozwoli przyciągnąć więcej zagranicznych pracowników na Słowację, przede wszystkim z Rumunii, Bułgarii oraz Ukrainy. Polityka ta sprawdziła się w fabryce Samsunga w mieście Galanta, gdzie w ostatnim czasie zatrudniono 250 pracowników pochodzenia rumuńskiego. Ze względu na bariery oba państwa mogą postawić także na jakość, a nie ilość inwestycji. Seul jest najbardziej zainteresowany inwestycjami w nowe technologie oraz rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Również słowackie start-upy i małe oraz średnie przedsiębiorstwa mogą poszukiwać koreańskich partnerów, w celu rozwoju swoich produktów na tych płaszczyznach. Wyżej wskazane działania rządu słowackiego sugerują, iż w dalszej perspektywie rysuje się rywalizacja o inwestycje koreańskie w państwach regionu, zwłaszcza w Grupie Wyszehradzkiej.