201610.21
8

Novago vs. HSW: za ile kupują Chińczycy?

29 sierpnia br. doszło do podpisania umowy na mocy, której China Everbright International Limited przejęło spółkę Novago z Mławy, która specjalizuje się nowoczesnym gospodarowaniem odpadami. Kwota zakupu wyniosła 140 milionów dolarów, a ruch ten został okrzyknięty największą chińską inwestycją w Polsce. Nic w tym dziwnego. Do tej pory największym sukcesem była sprzedaż w 2012 r. chińskiemu potentatowi Liugong Machinery części cywilnej Huty Stalowa Wola. Chińczycy zapłacili tylko 100 mln USD. Kwota ta wydaje się być zaskakująca, w szczególności, gdy mówimy o sprzedaży tak renomowanej marki jak Huta Stalowa Wola oraz cenę, za którą Chińczycy nabyli spółkę Novago.

Determinantów wpływających na znaczną rozbieżność w kwocie nabycia zarówno części cywilnej Huty Stalowa Wola, jaki i spółki Novago jest wiele. Sytuacja ekonomiczna HSW w chwili przejęcia przez Liugong Machinery była trudna. Wiązało się to z zastojem w branży budowlanej, spowodowanym panującym kryzysem finansowym na świecie. Proces negocjacyjny nie należał do najprostszych i trwał dwa lata, a znaczną rolę odegrały w nim związki zawodowe obawiające się azjatyckiego właściciela. Mimo trudności do transakcji doszło ponieważ inwestycja z zagranicy była traktowana jako deska ratunku, a środki pozyskane ze sprzedaży miały zostać przeznaczone na modernizacje wojskowej części firmy. Wydawać by się mogło, że nie jest to najlepszy czas na inwestowanie w sektor przemysłowy zajmujący się produkcją maszyn budowlanych, jednak potentaci z Liugong Machinery (miejsce wśród 500 największych firm przemysłowych w Chinach), postanowili zaryzykować. Strona chińska głównie kierowała się chęcią wprowadzenia własnych produktów z logiem Liugong Machinery na rynek europejski. Konieczne do tego było uzyskanie certyfikatów unijnych w celu stałego zagoszczenia i ekspansji w Europie. Jednak nie było to proste. Panujący kryzys budowlany oraz brak zaufania europejskich firm do maszyn z emblematem chińskiego potentata, zmusił inwestorów do zmiany strategii. W 2012 roku odeszli oni on rodzimego logo i zdecydowali się na przejęcie marki Dressta, pod której egidą obecnie wypuszczają maszyny na rynek europejski. Liugong Machinery przejmując część cywilną Huty Stalowa Wola uzyskała dostęp do technologii budowy pojazdów gąsienicowych, której nie posiadało do tej pory i ten fakt wydaje się być główną przyczyną skierowania swojego kapitału w kierunku Polski.

Z kolei inwestycja China Everbright International Limited w Mławie zbiegła się czasowo z czerwcową wizytą Xi Jinpinga w Polsce, podczas której doszło do zawarcia umowy o wszechstronnym partnerstwie strategicznym między Polską a Chinami. Szukając rynków do eksportu swoich produktów, od 2013 r., Chińczycy lansują ideę nowego „Jedwabnego Szlaku” rozumianego przede wszystkim w aspektach współpracy infrastrukturalnej oraz poszukiwania możliwości do przejęć czy fuzji z firmami zagranicznymi. Udzielenie kredytu na zakup Novago przez polską filię Bank of China, podkreśla również znaczenie współpracy finansowej między Chinami a Polską, a przede wszystkim ma na celu zaznajomienie innych chińskich przedsiębiorstw z polskim prawem finansowym. Wypracowany model, może stanowić zachęcenie do tego typu kooperacji także na tle finansowym w przyszłości. Sytuacja spółki Novago podczas procesu negocjacyjnego była zgoła odmienna od tej w Hucie Stalowa Wola. Novago jest wiodącym podmiotem zarządzania odpadami w naszym kraju, a przychód w 2015 r. wyniósł 30 milionów euro. Ponadto mławska firma została ujęta w bardzo prestiżowym rankingu „Diamentów Forbesa 2016” dla przedsiębiorstw, które w ostatnich trzech lata znacznie powiększyły swoją wartość. Pokazuje to dobitnie, iż spółka Novago szukała inwestora, który pomoże w dużej mierze rozwinąć firmę technologicznie i finansowo oraz umocnić jej pozycję na rynku. Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych, które odpowiadało za znalezienie odpowiedniego partnera, a także sam proces negocjacyjny postawiło na China Everbright International Limited. Jest to wiodąca firma działająca w zakresie ochrony środowiska w Chinach, notowana na giełdzie papierów wartościowych w Hongkongu, której głównym celem jest pozyskiwanie energii z odpadów. Ponadto jest to spółka zależna od China Everbright Group, które jest przedsiębiorstwem państwowym funkcjonującym pod nadzorem Rady Państwowej Chińskiej Republiki Ludowej, powstałym w 1983 roku mającym przyczynić się do rozwoju kraju w okresie polityki otwarcia. Powołało ono między innymi China Everbright Bank w roku 1992. Co ważne China Everbright International Limited jest jednym z największych inwestorów w sektorze pozyskiwania energii z odpadów na rynku azjatyckim. Możliwości przetwarzania szacuje się na około 13,8 milionów ton na każdy rok działalności. Przejęcie w Mławie, nie jest pierwszą europejską inwestycją firmy. W roku 2011 zaangażowała się ona w niemiecki projekt fotowoltaiczny zlokalizowany w Schonwalde. Zakup spółki Novago jest w związku z tym ściśle powiązany z strategią międzynarodowego rozwoju firmy. Planuje ona ekspansje na rynki Europy Centralnej oraz Wschodniej, przy wykorzystaniu własnej zaawansowanej technologii odzyskiwania energii z odpadów korzystając z doświadczenia jakie posiada nowo przejęte przedsiębiorstwo z Polski.

Inwestycja w Mławie na pewno nie może zostać określona mianem negatywnego przejęcia. Wręcz przeciwnie. Pokazuje ona, że relacje na linii Chiny-Polska przeżywają bardzo dobry okres, który może obfitować w coraz liczniejsze zaangażowanie kapitałowe firm z Państwa Środka na terytorium Polski. China Everbright International Limited jasno deklaruje, iż to dopiero początek ich obecności w Europie i będą starali się coraz bardziej poszerzać swoją działalność w regionie. Partnerska atmosfera w stosunkach między krajami oraz trend zachęcający do lokowania funduszy w Polsce daje szansę naszym firmom na pozyskanie chińskiego inwestora, umożliwiając znaczny rozwój oraz poszerzenie obszaru działalności firmy. Kwota 140 milionów dolarów za którą zakupiona została spółka Novago, wskazuje na to, iż przy odpowiednim procesie negocjacyjnym, rodzime przedsiębiorstwa posiadające perspektywiczną oraz opłacalną wizję rozwoju są w stanie pozyskać inwestora z Państwa Środka otrzymując od niego godziwą zapłatę.