201610.11
8

Problemy nowej gubernator Tokio

Jednym z głównych tematów poruszanych w ostatnich dniach przez japońskie media są problemy z jakimi musi zmierzyć się Yuriko Koike po objęciu urzędu gubernatora Tokio. Na pierwszym planie pojawiły się przeszkody związane z przygotowaniami do Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku. Jedną z obietnic przedwyborczych Koike było zapanowanie nad rosnącymi wydatkami miejskimi. Członkowie specjalnego panelu powołanego w celu ponownego oszacowania kosztów Igrzysk orzekli, że koszty organizacyjne mogą być czterokrotnie wyższe, niż pierwotnie zakładano. Całkowity koszt igrzysk morze sięgnąć 23 miliardy funtów (dla porównania koszt IO w Londynie to 8,8 miliarda). Widoczna różnica jest spowodowana rosnącymi kosztami siły roboczej oraz materiałów budowlanych, wynikającymi z prowadzeniem potężnych prac mających na celu odbudowę rejonów zniszczonych przez trzęsienie ziemi i tsunami z roku 2011. Członkowie panelu zaproponowali rezygnację
z budowy trzech nowych obiektów, w tym przeniesienie rywalizacji wioślarskiej w miejsce oddalone o ponad 100 km od Tokio. W związku z rosnącą krytyką pod adresem organizatorów nowa gubernator planuje uruchomienie debaty miejskiej dotyczącej ograniczenia kosztów, której podstawą ma być porównanie kosztów organizacji poprzednich Igrzysk.

Kolejny problem stojący przed nowymi władzami miejskimi również dotyczy organizacji Igrzysk. Jedną z najważniejszych inwestycji przygotowawczych przed rozpoczęciem imprezy miało być przeniesienie w listopadzie tego roku największego na świecie targu rybnego Tsukiji (Centralny Tokijski Hurtowy Targ Metropolitalny) z dzielnicy Chuo w okolicę Toyosu w dzielnicy Koto. Na targu rybnym, którego roczne obroty wynoszą 5,5 miliarda USD, rocznie sprzedawanych jest 700 tys. ton ryb i owoców morza. Jest to jedna z ważniejszych gałęzi gospodarki miasta. Koike Yuriko podjęła jednak decyzję o wstrzymaniu tej operacji po tym, jak w prasie pojawiły się doniesienia o potencjalnym zagrożeniu zanieczyszczeniami. Nowa lokalizacja targu rybnego była kiedyś siedzibą tokijskiej spółki gazowej. Zdaniem ekspertów nowe budynki wchodzące w skład obiektu w okolicy Toyosu stwarzają zagrożenie przedostania się zanieczyszczeń z gleby bezpośrednio do sprzedawanej żywności. W zrewidowanym planie budowlanym pominięto bowiem operację nawiezienia świeżej warstwy ziemi, która miała stanowić barierę dla potencjalnych zanieczyszczeń.

Koike Yuriko obiecała odnalezienie byłych i obecnych przedstawicieli władz odpowiedzialnych za problemy z przeniesieniem targu rybnego. W pierwszej kolejności mają zostać zwolnieni członkowie zarządu Centralnego Tokijskiego Hurtowego Targu Metropolitalnego odpowiedzialni za zmianę lokalizacji. W dalszej kolejności mają zostać ukarani pracownicy władz miejskich sprawujący nadzór nad projektem. Pomimo gróźb, nowa gubernator nie może ukarać pracowników poprzedniej administracji, którzy złożyli rezygnację. Sam były gubernator Tokio Shintaro Ishihara odmówił wzięcia udziału w przesłuchaniu wyjaśniającym sytuację nowego targu w okolicy Toyosu.

Ożywiona reakcja wszystkich opcji politycznych na opisane wyżej problemy wskazuje na to, że organizacja IO będzie największym wyzwaniem z jakim nowa gubernator będzie musiała się zmierzyć. Stanowcza polityka Yuriko Koike dotycząca kontroli wydatków napotyka opór nie tylko ze strony Komitetu Olimpijskiego i opozycji ale również ze strony rządu. Zamieszanie związane z rosnącymi kosztami doprowadziło do nasilenia konfliktu pomiędzy Yuriko Koike a przedstawicielami rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej. Gubernator Tokio wystąpiła z propozycją określenia górnego limitu wydatków z miejskiej kasy oraz zwiększenia udziału wydatków rządowych w inwestycjach. Silna grupa polityków wewnątrz PLD nie jest przychylnie nastawiona do pomysłów nowej gubernator, po tym jak samowolnie zdecydowała się na start w wyborach bez poparcia ze strony partii.