201607.21
4

PLD dalej rządzi w Japonii

Pomimo współpracy partii opozycyjnych oraz koncentracji wokół słabości strategii gospodarczej premiera Shinzō Abe oraz możliwości zmiany japońskiej konstytucji koalicja rządząca zwyciężyła w wyborach do Izby Radców – izby wyższej japońskiego parlamentu. Zgodnie z oczekiwaniami koalicja Partii Liberalno-Demokratycznej i ugrupowania Nowe Komeito oraz popierający koalicję niezależni senatorzy uzyskali bezwzględną większość w Izbie Radców. Eksperci zwrócili uwagę na niską frekwencję, która wyniosła 54,7%. Pomimo przyznania praw wyborczych dla osiemnasto i dziewiętnastolatków nie doszło do znacznego zwiększenia liczby głosujących. Kolejnym ciekawym elementem jest olbrzymi sukces kobiet, które zabezpieczyły rekordową liczbę 28 miejsc w izbie wyższej.

Zwycięstwo umocniło pozycję premiera Abe wewnątrz PLD dając mu jednocześnie mandat do wprowadzenia kolejnych reform gospodarczych. Pomimo licznych oznak nieskuteczności dotychczasowych działań premier ma zamiar kontynuować strategię nazwaną Abenomics. Zgodnie z zapowiedziami, jedną z pierwszych decyzji po zwycięskich wyborach było wprowadzenie obszernego pakietu inwestycji publicznych, które mają pobudzić japońską gospodarkę. Wielkość pakietu gospodarczego nie jest jeszcze znana ale zdaniem czołowych polityków PLD rząd jest gotów przeznaczyć prawie 100 miliardów USD na pobudzenie gospodarki. Zgodnie z zapowiedziami samego premiera wydatki rządowe mają koncentrować się na inwestycjach w infrastrukturze transportowej. Wśród głównych celów znajdują się pobudzenie lokalnego handlu i zwiększenie udziału lokalnych firm w eksporcie.

Zabezpieczenie dwóch trzecich miejsc w senacie daje rządzącej koalicji możliwość podjęcia próby rewizji japońskiej konstytucji. Zmiana artykułu 9. ustawy zasadniczej, który reguluje funkcjonowanie japońskich Sił Samoobrony jest pierwszym krokiem na drodze do utworzenia sił zbrojnych, które będą mogły zostać wykorzystane poza granicami kraju. Proces „normalizacji” japońskich sił zbrojnych oraz całej polityki zagranicznej państwa jest jednym z celów gabinetu premiera Abe. Pomimo tego, że sam premier po zwycięstwie w wyborach odmówił podania konkretnych informacji dotyczących zakresu zmian w konstytucji, niektórzy z czołowych polityków PLD rozpoczęli już przygotowanie gruntu pod dyskusję na ten temat. Szefowa ds. Polityki partii rządzącej Tomomi Inada otwarcie wezwała do rewizji pacyfistycznego charakteru japońskiej konstytucji. Kilka dni później sam premier zapowiedział rozpoczęcie debaty politycznej na temat potencjalnych zmian w ustawie zasadniczej. Shinzō Abe stwierdził, że po zwycięstwie w wyborach rewizja konstytucji jest jego obowiązkiem w stosunku do wyborców. Projekt rewizji został poparty przez konserwatywne lobby Nippon Kaigi. PLD posiada już projekt rewizji konstytucji, lecz najprawdopodobniej zostanie on zmieniony w wyniku konsultacji z głównym koalicjantem, partią nowe Komeito oraz mniejszymi ugrupowaniami prawicowymi, których poparcie będzie konieczne do przegłosowania rewizji. Przewodniczący opozycyjnej Partii Demokratycznej również zapowiedział udział w debacie.

Dyskusja na temat rewizji japońskiej konstytucji wywołuje ogromne kontrowersje nie tylko wśród japońskiej klasy politycznej, lecz również wśród społeczności międzynarodowej. Chińska agencja prasowa Xinhua opublikowała artykuł, w którym określa zwycięstwo koalicji rządzącej w Japonii jako zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku. Poruszając temat międzynarodowego znaczenia wyborów warto również zwrócić uwagę na klęskę partii rządzącej na Okinawie. Przegraną w tym regionie można interpretować jako niechęć ludności lokalnej do japońsko-amerykańskich planów przeniesienia bazy wojskowej Futenma w obrębie Okinawy.