201912.20
0

FocusOSA #125: Korea Południowa w EŚW

Od pewnego czasu obserwujemy zainteresowanie Korei Południowej sektorem nuklearnym w regionie Europy Środkowo-wschodniej. Dobitnym tego przykładem stał się zakup Škoda JS. Pilzno, dostawcy technologii jądrowych, przez koreański konglomerat Korea Heavy Industry&Development. W dalszej perspektywie, przyjmując optykę „kuli śniegowej”, może to wzmocnić pozycję przetargową innych koreańskich firm.

Korea Heavy Industry&Development  ogłosiła zakup aktywów spółki Škoda JS Pilzno od rosyjskiego Gazprombanku i do połowy 2020 r. ma przejąć pełną kontrolę nad czeską spółką. Škoda JS. jest wiodącym dostawcą technologii dla elektrowni jądrowych. Firma została zakupiona w 2004 roku przez Gazprombank za pośrednictwem spółki zależnej OMZ (United Heavy Machinery), na którą nałożono międzynarodowe sankcje w związku z aneksją Krymu przez Rosję. W konsekwencji doprowadziło do trudności firmy Škoda JS w pozyskiwaniu finansowania z czeskich i europejskich banków. Sankcje miały być więc głównym powodem, dla którego rosyjski właściciel zdecydował się na sprzedaż. Zainteresowanie zakupem wyraziły m.in. firmy z Francji i Chin, a także rosyjski Rosatom. Jeśli koreański konglomerat Korea Heavy Industry&Development zgodnie z własnym oświadczeniem zostanie nowym właścicielem spółki, Korea Południowa może zyskać  nowe argumenty w przetargu na rozbudowę elektrowni jądrowej w Dukovanach i tym samym wykluczyć z gry firmy chińskie czy francuskie.

Škoda JS. zajmuje się kompleksową obsługą i konserwacją elektrowni. Ponadto jest dostawcą technologii do elektrowni jądrowej Mochovce na Słowacji. Korea Heavy Industry&Development oświadczyła, że Škoda JS dysponuje doskonałym know-how, ale dalszy rozwój ograniczają sankcje, którymi objętych jest ich rosyjski właściciel. W związku z tym południowokoreański inwestor obiecał „unormować sytuację związaną z sankcjami” oraz pozyskać nowe zamówienia. Dla Koreańczyków ważne będzie nie tylko wzmocnienie obecności na obecnych rynkach obsługiwanych przez spółkę, ale także wejście na nowe.

Na zakupie firmy Škoda JS. najwięcej zyskają Korea Electric Power Corporation (KEPCO) i jej spółka Korea Hydro&Nuclear Power (KHNP). W przyszłym roku rząd w Pradze ma wyłonić zwycięską ofertę w przetargu na ukończenie rozbudowy elektrowni jądrowej Dukovany. Obecność w Europie zwiększy szansę KHNP w przetargu. Nabycie firmy Škoda JS. może stać się potężnym narzędziem dla promowania wspólnych koreańskich interesów w regionie. Ponadto w czeskim Pilznie znajduje się także siedziba Doosan Škoda Power, koreańskiego producenta i dostawcy wyposażenia dla elektrowni i maszynowni. Zdobycie kontraktu na rozbudowę czeskiej elektrowni byłoby przełomowe dla koreańskich firm, które od dłuższego poszukują nowych rynków. Jak wiemy do tej pory KHNP udało się jedynie zrealizować zlecenie na budowę elektrowni jądrowej dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W styczniu tego roku prezes KHNP Chung Jae-hon złożył wizytę w Pradze, podczas której podpisano memorandum o współpracy z czeskim instytutem badawczy UJZ Rez. Według Koreańczyków memorandum zwiększyło prawdopodobieństwo wygranej w przetargu do 50%, co obrazuje determinację koreańskich firm przemysłu energetycznego w chęci wejścia na środkowoeuropejski rynek.

Całość działań koreańskich należy rozumieć jako dywersyfikację rynków eksportowych, w tym w dziedzinach takich jak technologie nuklearne. Obserwując relacje Korei Południowej z państwami Europy Środkowej należy uznać, iż jest to jeden z trzech azjatyckich aktorów, który rywalizuje z Chinami i Japonią. Ostatnie analizy na Węgrzech wykazały, iż Seul stał się inwestorem numer jeden wyprzedzając Niemcy. To świadczy dobitnie, że firmy koreańskie cieszą się coraz większym uznaniem w państwach Europy Środkowej i z czasem mogą przejmować palmę pierwszeństwa w inwestycjach w regionie.